Šta se krije iza ostavke Mira Cerara i da li u Sloveniji ipak ne cvetaju ruže


Šta se krije iza ostavke Mira Cerara i da li u Sloveniji ipak ne cvetaju ruže

Slovenački premijer Miro Cerar iznenada je u sredu uveče podneo ostavku, a predsednik Borut Pahor sada će odlučiti hoće li raspisati izvanredne izbore ili će se oni održati početkom juna kako je bilo predviđeno.

Povod za ostavku bilo je nezadovoljstvo odlukom vrhovnog suda o poništenju referenduma o drugom koloseku železničke pruge kroz Sloveniju, a odluku je saopštio svojim ministrima pred sam kraj sednice vlade.

- U sredu je kap prelila čašu, ključni projekt dobio je udarac koji su izazvali isti oni koji žele zaustaviti razvoj naše države - rekao je Cerar, navodeći ekonomske uspehe koje je postigla njegova vlada i pohvale koje je nedavno dobila od Evropske komisije.

Međutim, on kaže da nije samo poništeni referendum razlog za njegovu ostavku.

U svom obraćanju građanima, Cerar je kazao da je Slovenija danas u mnogo boljem položaju nego onda kad je pre skoro četiri godine postao premijer iako se u javnosti namerno stvara suprotna percepcija.


Foto: Ivana Kešanski/RAS Srbija   Ljubljana

- Ciljano se u javnosti stvara pogrešan utisak da je sve naopako, a to jednostavno nije istina. Različite grupe vide samo sebe i svoje interese, pa čak i koalicijski partneri, a meni je to strano - kazao je Cerar. Dodao je kako je odluku o ostavci doneo jer treba znati šta je tačno i istinito, a šta nije.
Odluka o poništenju referenduma

Zbog čega je sud odlučio da poništi refrendum, objasnila je novinarka Saša Banjanac Lubej koja godinama živi i radi u Sloveniji.

- Vrhovni sud je juče presudio da referendum o drugom koloseku železničke pruge Divača - Koper (koji bi dakle omogućio veću protočnost teretnog saobraćaja do Luke Kopar) mora da se ponovi, jer referendumska kampanja nije bila pravedna – vlada je sama sebi za kampanju isplatila 97.000 evra iz budžeta za propagandu "za" drugi kolosek, dok protivnici tog projekta (Civilna inicijativa Vilija Kovačiča) – koja je i inicirala referendum uz podršku najveće opozicione partije SDS Janeza Janše - nisu dobili nikakva sredstva za informisanje građana o argumentima "protiv". Građani dakle nisu mogli da donesu pravu odluku, odlučio je Vrhovni sud - kaže ona.

Foto: Wikipedia

Prema njenim rečima radi se o tome da je "do sada nikada nije bila takva praksa vlade osporovana na sudu".

- Da se razumemo: neke prethodne vlade su ranije uradile isto! Cena referenduma (koji dakle mora da se ponovi) iznosila je 3,2 miliona evra. Projekat drugog koloseka pruge bio je prioritet i ključni strateški i razvojni projekat vlade Mire Cerara, vredan neverovatnih milijardu evra – zato su apetiti različitih lobija i poslovnih krugova bliskih i opoziciji ali i koalicinim partnerima u vladi (levim socialdemokratama i Partiji penzionera) neverovatno narasli. Treba istaći i da ponavljanje referenduma blokira projekat i dovodi u pitanje i dobijanje evropskih sredstva koja su tu planirana - rekla je Banjanac Lubej.

Građani nezadovoljni

Iako se čini da je u Sloveniji porastao standard i ona beleži veliki rast BDP-a, u psolednje vreme ima sve više štrajkova i protesta protiv vlade. Najviše je nezadovoljnih u javnom sektoru.

- Vlada uprkos velikom rastu BDP-a od skoro 5 odsto u prošloj godini beležila veliko nezadovoljstvo među građanima – naročito zaposlenicima u javnom sektoru koji su često i štrajkovali tražeći veće plate. Obični građani dakle nisu osetili "blagodeti" tog privrednog rasta, jer su mnoge mere štednje iz vremena kada je Cerar preuzeo vladu, spasavajući Sloveniju od dolaska evropske trojke, veoma sporo ukidane, a plate su povećane samo lekarima i to za osam odsto, što je izazvalo pravi revolt i talas nezadovoljstva među učiteljima i ostalim zaposlenim u javnom sektoru - kaže novinarka.

Iznenadio koalicione partnere

Cerarova ostavka iznenadila je, kako se čini, i njegove partnere u vladi.

Ministar poljoprivrede Dejan Židan, inače predsednik Socijalnih demokrata (SD) i jedan od dvaju potpredsednika vlade, izjavio je da ministri na sastanku vlade, koji se održavao pre Cerarovog obraćanja javnosti, nisu bili obavešteni da će on dati ostavku, a da u tome premijer nije konsultovao ni koalicione partnere, prenosi "Jutarnji list".

Vlada će od sada do izbora morati sa smanjenim ovlašćenjima završiti mandat, ali i delovati kako bi se teškoće nagomilane u poslednje vreme rešile, kazao je Židan.

Taktika pred izbore

Ankete pokazuju da Cerarova Stranka modernog centra (SMC) ima male šanse na predstojećim izborima. Zato se možda radi i o taktičkom potezu.


Foto: 24ur.com/screenshot  Janez Janša

- Redovni parlamentarni izbori planirani su za početak juna tako da je ostavka premijera dva i po meseca ranije možda samo dobar taktički potez, jer nije bila sprovedena ni glavna - reforma zdravstva – uz pomenuti strateški projekat pruge. Cerar očito nije mogao više da istrpi "miniranje" projekata njegove vlade od strane "momaka u sopstvenim redovima" tj. koalicionih partnera - koji naravno već mesecima rade isključivo na sopstvenoj predizbornoj kampanji koja se u ovom slučaju poklopila sa interesima desne političke opcije, pre svega Janeza Janše, koji pozdravlja Cerarovu ostavku. U ovom trenutku je neizvesno dakle kada će se održati parlamentarni izbori, ali je već sada jasno da to neće biti isti dan kada će se održati novi referendum o pruzi Divača - Kopar - kaže Banjanac Lubej.

Predsednik opozicione Slovenske demokratske stranke (SDS) Janez Janša kazao je kasno uveče za Slovensku televiziju da njega Cerarova ostavka zapravo nije potpuno iznenadila.

- Događaji su nagoveštavali da ni ovaj put u Sloveniji nećemo imati normalne izbore i da će se pokušati skratiti mandat Cerarovoj levoj koaliciji, kako bi se izazvalo što više haosa - kazao je Janša u komentaru Cerarove ostavke.

Prema Janšinoj teoriji, oni interesni krugovi u Sloveniji koji su pre četiri godine promovisali Cerara i njegovu novoosnovanu stranku i samog Cerara kao "novo lice" u politici koje će dovesti do potrebnih promena sada žele glasove birača koji su tada dali poverenje Ceraru prebaciti na novu stranku gradonačelnika Kamnika Marjana Šareca i tako po Janšinim rečima stvoriti novu "marionetsku" vladu kako bi se sprečio eventualni uspeh stranaka desnog centra koje poslednjih meseci pregovaraju o povezivanju.

 

Autor: Ivana Kešanski
Foto naslovna: Jutarnji list
Izvor: Jutarnji list/blic.rs