U BiH nije moguć ni dogovor koji bi obezbijedio da se napokon održe lokalni izbori u Mostaru, a kamoli promjena Dejtonskog mirovnog sporazuma, procjenjuju hrvatski portali.
Inicijativa hrvatskog predsjednika Kolinde Grabar Kitarović, nakon sastanka sa predsjednikom Evropske komisije Žan-Klodom Junkerom, za promjenu Dejtonskog mirovnog sporazuma - osuđena je na propast.
Od prestanka rata pokrenut je niz inicijativa za promjenu Dejtonskog mirovnog sporazuma - od Aprilskog paketa, preko Prudskog do Berlinskog procesa, i sve su odreda propale zbog nemogućnosti dogovora.
Veliko je pitanje da li SAD imaju snagu i moć da dovedu sve tri strane u BiH za pregovarački sto, pogotovo u vrijeme zahlađenja odnosa sa Rusijom, čiji se interesi takođe prelamaju na Balkanu.
Rusija je zaštitnik interesa Srba u BiH i očuvanja Republike Srpske. Svaki novi dogovor zahtijevao bi "demontažu" Republike Srpske, o čemu Srbi i njihovi zaštitnici ne žele ni da razgovaraju, navodi "T portal" u svom komentaru.
SAD su u jeku predizborne kampanje za novog predsjednika, a nakon toga će se pozabaviti ratom u Siriji koji se pretvorio u geopolitički sukob velikih i regionalnih sila, kao i ratovima u Iraku, Jemenu i Libiji.
Teško je očekivati u takvoj konstelaciji odnosa da će SAD rizikovati otvaranje teškog i komplikovanog pitanja kao što je BiH.
"Jutarnji list" navodi da će i budući hrvatski premijer Andrej Plenković u Briselu pokrenuti priču o Dejtonskom mirovnom sporazumu, ali je jasno da, u kontekstu snažnije prijetnje terorizma i sprečavanja mogućnost rata, i SAD i Rusiji odgovara status kvo unutar BiH.
Bošnjaci žele unitarnu republiku, Srbi teže što većoj autonomiji Republike Srpske, koja bi se na kraju odvojila od BiH, dok Hrvati žele svoj entitet, napominju hrvatski portali.
To je za sada nerješiv problem, a veliki igrači ne žele da se trenutno bave takvim "vrućim krompirom" pored toliko drugih važnih problema.
Izvor: Hrvatski mediji