Sjećanje na Ljubu Tadića

Sjećanje na Ljubu Tadića

Na današnji dan, 2005. godine umro je Ljuba Tadić, jedan od najpoznatijih srpskih glumaca. Bio je stalni član Beogradskog dramskog pozorišta, Narodnog pozorišta, Ateljea 212 i Jugoslovenskog dramskog pozorišta, u kojima je ostvario veliki broj zapaženih uloga. Glumio je u više od 60 filmova i u mnogim radio i televizijskim dramama.
Rodno mjesto Ljube Tadića bilo je Uroševac na Kosovu. Otac mu je bio Čačanin koji je predavao istoriju u gimnaziji na Kosovu tako da su se on i njegova tri brata rodili tamo.

Studije glume završio je 1953. u klasi profesora Joze Laurenčića.

Počeo je u pozorištu "Joakim Vujić" u Kragujevcu, ali je igrao i u Beogradskom dramskom pozorištu, Narodnom pozorištu u Beogradu, Jugoslovenskom dramskom pozorištu, Ateljeu 212, u alternativnom pozorištu "Magaza" koje je zajedno sa suprugom Snežanom Nikšić osnovao 1983.

Svoje penzionerske dane Ljuba Tadic provodio je sa prijateljima, a najčesce se mogao vidjeti u popularnoj beogradskoj kafani "Madera" u koju je Ljuba ušao kao mladić.

Danas se velika scena Jugoslovenskog dramskog pozorišta zove "Ljuba Tadić".

Tokom duge i plodne karijere igrao je na pozorišnim scenama Beograda, Novog Sada, Subotice, Dubrovnika, Sarajeva, Zagreba, Podgorice, ostavivši za sobom više od 150 uloga.

U sjećanjima savremenika ostao je upamćen kao Sin u "Staklenoj menažeriji", Soljoni u "Tri sestre", Rogožin u "Idiotu", Azdak u "Kavkaskom krugu kredom", Oderer u "Prljavim rukama", Vladimir u "Čekajući Godoa", Ser u "Garderoberu".

Čak tri puta u karijeri odigrao je Šekspirovog "Kralja Lira".

Njegovo tumačenje uloge Sokrata u monodrami "Odbrana Sokratova i smrt" je master-klas glumačkog umijeća.

 

Izvor CdM