Sukob policije i demonstranata u Barseloni


Sukob policije i demonstranata u Barseloni

Aerodrom "El Prat" u Barseloni blokiran je zbog sukoba demonstranata koji podržavaju nezavisnost Katalonije i policije. Do demonstracija je došlo poslije izricanja presude protiv dvanaest lidera katalonskog Pokreta za nezavisnost.

Policija je upotrijebila palice protiv okupljenih, nedaleko od ulaza u metro unutar glavnog terminala aerodroma u Barseloni.

Na snimcima sa aerodroma vide se demonstranti koji pokušavaju da probiju kordon ispred jedne od zgrada, dok se na drugim vide policajci kako pendrecima tuku okupljene.

Demonstranti se u velikom broju okupljaju na aerodromu i saobraćajnice koje vode ka tom dijelu Barselone su zagušene. Policija je naredila obustavu podzemnog željezničkog saobraćaja ka aerodromu. Uprava aerodroma je saopštila da je najmanje 20 letova otkazano zbog protesta.

Vrhovni sud je danas izrekao zatvorske kazne za devet bivših lidera zbog pobune i zloupotrebe javnih sredstava, dok su preostala trojica samo novčano kažnjena.

Bivši zamjenik predsjednika Regionalnog parlamenta Oriol Hunkeras rekao je posle izricanja presude da je nezavisnost Katalonije "bliža nego ikad". Nakon što je osuđen na 13 godina zatvora zbog uloge u neodobrenom referendumu o nezavisnosti 2017. godine, Hunkeras je naglasio da Katalonci nemaju alternativu.

Bivši lider katalonskog parlamenta Karles Pudždemon osudio je presudu, rekavši da je "užasno" što su bivši lideri osuđeni na "ukupno stotinu godina zatvora".

Sud u Španiji izdao potjernicu za Puigdemontom

Pablo Llarena, sudija Vrhovnog suda Španije, raspisao je međunarodnu potjernicu za bivšim katalonskim liderom Carlesom Puigdemontom, nakon osuđujućih presuda protiv 12 bivših katalonskih političara i aktivista zbog njihove uloge u neuspjelom proglašavanju nezavisnosti Katalonije 2017. godine.

Llarena je izdao potjernicu za Puigdemontom zbog optužbi za bunt i zloupotrebu javnih fondova, zbog kojih je devetoro njegovih kolega danas osuđeno na zatvorske kazne od devet do 13 godina zatvora. Troje su proglašeni krivim samo za neposlušnost i nisu dobili zatvorske kazne.

Bivši predsjednik Katalonije u oktobru 2017. godine pobjegao je u Belgiju kako bi izbjegao hapšenje, a zatim otišao u Njemačku gdje je u martu 2018. godine uhapšen, a zatim u aprilu pušten na slobodu.

Vrhovni sud Španije je te godine izdao međunarodni nalog za njegovo hapšenje zbog optužbi za pobunu i zloupotrebu javnih sredstava, ali ga je u julu 2018. godine poništio.

Parlament Katalonije je proglasio nezavisnost temeljem referenduma o nezavisnosti od 1. oktobra, iako je španska vlada referendum proglasila neustavnim.

Puigdemont je predvodio neuspjeli pokušaj otcjepljenja najbogatije španske pokrajine i njeno osamostaljenje.

Izvor: Agencije

Pratite Infomedia Balkan i na facebook-u:
https://www.facebook.com/infomediabalkan/?ref=bookmarks