Tko će Dodiku praviti društvo na crnim listama?


Tko će Dodiku praviti društvo na crnim listama?

Konsultacije između šefova diplomacija su u toku i Dodik sigurno može računati da će se naći na europskoj crnoj listi. Kako saznajemo, na tome se odlučna akcija EU neće završiti – spremaju se sankcije protiv još nekoliko visokopozicioniranih političara i dužnosnika u BiH

Zbog svega što je uradio i radi protiv države Bosne i Hercegovine, američka crna lista “tijesna” je za Milorada Dodika – njegovo ime uskoro će se naći i na crnoj listi Europske unije, doznajemo iz svojih diplomatskih izvora u Sarajevu.

Produžena važnost

Zbog nastojanja da sruši Daytonski mirovni sporazum i ustavno-pravni poredak države, američka administracija kaznila je Dodika – stavljen je na crnu listu što znači da mu je zamrznuta imovina, zabranjen ulazak u SAD. Te odluke sasvim je izvjesno, kažu naši izvori, ne mogu ostati bez odjeka među državama članicama Europske unije. Još preciznije – i EU će uvesti sankcije Dodiku i za takvu odluku imaju temelj u dokumentima koje je usvojila i koji su na snazi. Ovo tim prije i više što su SAD  tvorac Daytonskog mirovnog sporazuma i njegov najvažniji i najjači garant.

Koliko god Dodik pokušavao da minimizira američke sankcije, to mu ne uspijeva. Činjenica je da  kazna koju mu je izrekla američka administracija nema veze sa bh. entitetom Republika Srpska niti sa srpskim narodom makar on pokušavao da taj narod iskoristi kao živi štit i posvađa ga sa svakom državom i pojedincem koji nije po njegovoj volji.

Još 2011. godine šefovi diplomacija država članica EU donijeli su odluku da se svima koji opstruiraju i krše Daytonski mirovni sporazum, ugrožavaju ustavni poredak BiH, sigurnost, stabilnost i teritorijalni integritet države uvedu sankcije koje podrazumijevaju ulazak u EU i zamrzavanje imovine.

 Odluka je stupila na snagu u ožujku 2012., a njena važnost produžena je u travnju prošle godine. Tom odlukom upućeno je direktno upozorenje bh. političarima i dužnosnicima na svim razinama vlasti da se ne igraju. Ona još nikada nije primijenjena, a još krajem 2011. ministri vanjskih poslova država članica EU imali su spisak od šest imena bh. političkih lidera i iza zatvorenih vrata raspravljali su o svakom ponaosob. Zaključili su da je bar u to vrijeme bilo dovoljno uputiti upozorenje bez personalnog kažnjavanja.

Opasne osobe

Nakon što je SAD odlučila da sankcionira Dodika, izvjesno je da će istim putem ići i Europska unija. Konsultacije između šefova diplomacija su u toku i Dodik sigurno može računati da će se naći na europskoj crnoj listi.

Kako saznajemo, na tome se odlučna akcija EU neće završiti – spremaju se sankcije protiv još nekoliko visokopozicioniranih političara i dužnosnika u BiH, a imena će se držati u tajnosti sve do objavljivanja odluke. Njemačka, koja je motor EU, složila se s uvođenjem sankcija. Naši izvori kažu da će nekoliko takvih odluka biti doneseno do kraja ljeta.

Dodik se osobno sada nalazi u gadnoj situaciji jer je osoba s američke crne liste u koju uvod imaju sve države svijeta i svaka se prema takvima odnosi kao prema opasnim ljudima. To što se Rusija usprotivila američkoj odluci ne znači mu puno niti mu olakšava, a već se u nekim diplomatskim krugovima može čuti da bi Moskva u najskorije vrijeme mogla promijeniti stav.

On sa svoje strane poručuje da ga odluka Washingtona ne dotiče jer nema nikakve  imovine u Americi uz napomenu da posjeduje imovinu u Srbiji “koja za mene nije inostranstvo”. Međutim, jasno mu je Srbija neće sebe i svoj europski put žrtvovati da bi njega spasila. Dodik će se za glavu uhvatiti kada ga stignu sankcije EU jer će značiti da mu je politička karijera i definitivno završena, a još više zbog imovine. Prema onome što se priča u Banja Luci, on posjeduje pozamašnu imovinu na Kipru, u Austriji i Rusiji, navodno uključujući i novac na bankovnim računima.

Američkom odlukom državljanima SAD zabranjeno je svako poslovanje s Dodikom pa je otvoreno pitanje kako će “izravnati račune” sa biznismenom Slobodanom Pavlovićem iz Čikaga. On je državljanin SAD i vlasnik je Pavlović banke preko koje je Dodik kupio sebi vilu u elitnom beogradskom naselju Dedinje. Cijela ta transakcija odvijala se pod sumnjivim okolnostima i istražuje je Tužiteljstvo BiH, a Dodik je Pavloviću i njegovoj banci dužan golem novac.

Osim toga, otvoreno je i pitanje preko kojih banaka u BiH i inozemstvu Dodik uopće može i privatno poslovati. Naime, većina banaka uključujući i većinu onih u BiH, uvažava odluke američke Kancelarije za kontrolu imovine stranaca (OFAC) koja je Dodika stavila na crnu listu. To znači da niko ko je na američkoj crnoj listi ne može imati otvoren bankovni račun niti može na bilo koji način poslovati preko takvih banaka.

 

Izvor: Dnevni list