Trampov poraz - Egipat neće u arapski NATO


Trampov poraz - Egipat neće u arapski NATO

Kako se ističe, Kairo smatra da formiranje „arapskog NATO-a“ može dovesti do podizanja tenzija u odnosu sa Iranom.

Egipat je saopštio Sjedinjenim Američkim Državama da ne želi da učestvuje u njihovoj inicijativi formiranja Bliskoistočnog strateškog saveza (MESA), takođe poznatog kao „arapski NATO“, prenosi „Rojters“.

Egipat je saopštio Sjedinjenim Američkim Državama da ne želi da učestvuje u njihovoj inicijativi formiranja Bliskoistočnog strateškog saveza (MESA), takođe poznatog kao „arapski NATO“, prenosi „Rojters“.

Prema podacima agencije, Egipat je obavestio sve članove navodnog bliskoistočnog saveza o svojoj odluci. Kako se ističe, Kairo smatra da formiranje „arapskog NATO-a“ može dovesti do podizanja tenzija u odnosu sa Iranom.

Sa druge strane, Egipat je zabrinut zbog činjenice da će savez biti ugrožen u slučaju da američki predsjednik Donald Tramp izgubi na novim izborima.

Još neoformljen savez trebalo bi da ujedini Jordan, Egipat i šest zemalja Persijskog zaliva: Bahrein, Katar, Kuvajt, Ujedinjene Arapske Emirate, Oman i Saudijsku Arabiju.

Ideja o stvaranju Bliskoistočnog vojnog saveza potekla je od američkog predsednika Donalda Trampa 2017. godine tokom njegove posete Rijadu. Od tada američke diplomate aktivno održavaju sastanke sa predstavnicima potencijalnih učesnika nove organizacije. Jedan od sastanaka održan je nedavno i sa predstavnicima Egipta. Predsjednik te zemlje Abdel Fatah el Sisi sastao se 9. aprila sa svojim američkim kolegom Donaldom Trampom u Bijeloj kući.

Tokom tog sastanka Tramp je ukazao na „značajan napredak“ Egipta u borbi protiv terorizma. Strane su takođe razgovarale o trgovinskoj i vojnoj saradnji. Sudeći po svemu, Egipat je na tom sastanku saopštio da ne želi da bude dio „arapskog NATO-a“.

Vašington računa na to da će glavni cilj još neoformljene organizacije biti zaštita Bliskog istoka od „spoljne agresije“ i „učvršćivanje odnosa između SAD i država u regionu“.

Pretpostavlja se da će vojni savez postati ne samo platforma za zajedničke konsultacije, nego će i poslužiti kao osnova za stvaranje regionalnih sistema protivraketne i protivvazdušne odbrane, zajedničke vojne vježbe i blisku saradnju protivterorističkih struktura. Na kraju bi moglo doći i do zaključenja ugovora o kolektivnoj bezbjednosti i formiranja zajedničkog vojnog kontingenta. Osim toga, stvaranje takvog saveza doprinijelo bi realizaciji Trampovih ideja o smanjenju američkog vojnog prisustva na Bliskom istoku.

Trampove namere su u skladu sa Strategijom nacionalne bezbednosti SAD, koja se odnosi na neophodnost „širenja regionalnih konsultativnih mehanizama“ i „produbljivanja interakcije“ između država koje SAD podržavaju.


Izvor: Agencije