Ugledni švicarski list pisao o bh-aferi -Špijuni- Eksploziv za džamije


Ugledni švicarski list pisao o bh-aferi -Špijuni- Eksploziv za džamije

Ugledni švajcarski list "Tagesanzeiger" (TA) objavio je opširan tekst u povodu afere „Špijuni“, navodeći da Balkan „potresa jedan od najvećih špijunskih afera“. 

„Hrvatska tajna služba je planirala smjestiti oružje u bosanske džamije kako bi tamošnje muslimane prikazala u lošem svjetlu. Vjernici su bili ucjenjivani. Političari u Sarajevu su bijesni“, navodi najtiražniji švicarski list sa sjedištem u Cirihu.

Tekst cijenjenog švicarskog lista prenosimo u cijelosti:

„Mislio je da je u raju kada je nakon dugog putovanja stigao u Zagreb. U glavnom gradu Hrvatske, bosanski musliman Alen Halimović je pohađao srednju školu, koju je uspješno završio. Nakon toga je započeo studij sporta. Sada Halimović sjedi u jednom restoranu u starom dijelu grada Sarajeva, pijucka čaj – i priča o paklu.

Mladić je u Zagrebu prije pet godina maturirao u Islamskoj gimnaziji. Radi se o školi koja je priznata od strane države. Halimović je, pored toga, radio u jednoj telekomunikacijskoj firmi, provodio mnogo vremena sa porodicom i bio je sretan što živi u „lijepom evropskom velikom gradu“ – dok  hrvatska tajna služba SOA nije usmjerila svoju pažnju na njega. 

Bosanac je jedva imao 18 godina kada ga je službenik pozivao na povjerljive razgovore u različitim restoranima. Student mora redovno izvještavati o tome ko ulazi i izlazi iz zagrebačke džamije i o čemu se tamo priča, zahtijevao je agent SOA-e. Osim toga, Halimović je trebao otići u Gornju Maoču, islamističku enklavu na sjeveru Bosne, kako bi skupio informacije o aktivnostima vjerskih fanatika. Alen Halimović, koji se, ustvari, drugačije zove, odbio je saradnju. 

„Ja nisam htio ništa imati niti sa hrvatskom tajnom službom niti sa glupavim bradatim fanaticima“. 

Nije se dao nagovoriti ni kada su mu hrvatski agenti ponudili mjesečni honorar u iznosu od 1.100 franaka. Sada je postalo neugodno. On i njegova porodica će uskoro osjetiti posljedice ako se bude protivio izvršiti špijunske usluge, prijetio je jedan službenik. 

Halimovića, koji je htio postati nastavnik sporta, no policijski organi Hrvatske su klasificirali kao opasnost za nacionalnu sigurnost – i protjerali iz zemlje. 

Njegov otac, građevinski radnik, izgubio je posao. 

Skandal tajne službe 

Alen Halimovićnije pojedinačan slučaj. U posljednjih nekoliko dana, više bosanskih muslimana javilo se novinaru Avdi Avdiću. Svi se žale na prljave metode hrvatske tajne službe.

Avdić, poznati istraživački novinar, nedavno je otkrio jedan od najvećih skandala tajne službe na Balkanu. Prema dosadašnjim saznanjima, hrvatski obavještajci su pokušali vrbovati bosanske državljane koji žive u Hrvatskoj i Sloveniji za avanturističke akcije. 

Kako bi bosanske muslimane prikazali u lošem svjetlu, nekoliko njih je trebalo biti prisiljeno da deponiraju oružje i eksploziv u džamijama u Bosni i Hercegovini. 

Jedan zavarivač, koji, također, želi ostati anoniman, izjavio je u bosanskim medijima da su Hrvati njemu i njegovoj porodici obećali mnoge privilegije ako uspješno obavi posao. 

Onaj ko nije sarađivao, morao je napustiti Hrvatsku. 

„Zamislite kakvo bi bilo negodovanje na Zapadu da je bosanska policija, prema uputama iz Zagreba, pronašla oružje u više džamija“, kaže u razgovoru novinar Avdić. 

Cilj akcije je bio oklevetati Bosnu kao rasadište islamskog terorizma, rečeno je u bosanskom Ministarstvu unutrašnjih poslova. 

Bijes u Sarajevu zbog tajne operacije susjedne zemlje je velik. 

Međutim, da Hrvatska, koja je od 2013. godine članica Evropske unije, kuje takve intrige, uklapa se uvanjsku politiku republike koja izlazi na Jadransko more. 

Prije svega, hrvatska predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović ne propušta nijednu priliku da upozori na navodnu opasnost bosanskih islamista. 

U Bosni ima 10.000 džihadista koji su neprijateljski nastrojeni prema Hrvatskoj i cijeloj Evropi, rekla je još 2017. godine. 

Nije pružila dokaze za to. 

Na sastancima sa političarima iz Evropske unije, konzervativna šefica države često govori o navodnoj potlačenosti Hrvata u Bosni. 

„Ova kampanja ima za cilj osnivanje trećeg entiteta u Bosni sa dominantnim hrvatskim stanovništvom“, kaže novinar, član uredničkog kolegija portala Radiosarajevo.ba i publicist Faruk Vele, koji je napisao knjigu o hrvatskim ratnim zločinima nad bosanskim muslimanima 90-ih godina. 

Prema Dejtonskom mirovnom sporazumu, Bosna i Hercegovina se sastoji od dva entiteta: bošnjačko-hrvatske federacije i Republike Srpske, dijela zemlje koji kontroliraju Srbi, čije političko vodstvo teži ka pripajanju Srbiji. 

Stari san hrvatskih nacionalista je stvoriti vlastitu autonomnu oblast u Bosni, koja bi u slučaju raspada krhke države mogla postati dio Hrvatske. Hrvatska na geografskoj karti ima oblik kroasana, koji se treba „napuniti“ bosanskom teritorijom, tvrde tvrdolinijaši. 

Ono što je Hrvatska kao posljednje uradila u odnosu na Bosnu, jeste „neka vrsta objave rata“, misli Faruk Vele. 

On podsjeća da je hrvatski autokrata Franjo Tuđman, ruku pod ruku sa srpskim tiraninom Slobodanom Miloševićem, požurivao rasparčavanje Bosne. 

Na večeri sa diplomatama, Franjo Tuđman je na jednoj salveti skicirao nove granice Bosne: Prema tome, Hrvatska bi pripojila jednu polovinu balkanske zemlje, druga polovina bi došla pod beogradsku kontrolu. 

Haški tribunal UN-a je 2017. godine osudio šest bosanskih Hrvata na ukupno 111 godina zatvora zbog ratnih zločina nad muslimanima. 

U izreci presude, i Tuđman i njegove najbliže osobe od povjerenja, okrivljuju se za „udruženi zločinački poduhvat“. 

Zvanično se Hrvatska zalaže za teritorijalni integritet Bosne. Međutim, najnovije spletke hrvatskih agenata truju političku klimu između susjednih država. Vodeći političari u Zagrebu odbacuju prigovore iz Sarajeva kao „besmislicu“ i „antihrvatsku histeriju“. 

„Neistinito i zlonamjerno“
 

Međutim, u međuvremenu je hrvatski šef tajne službe morao priznati kontakte sa najmanje jednom osobom koju je nazvao „sumnjivom“: 

Misli se na spomenutog zavarivača koji je trebao prokrijumčariti oružje i deponirati ga u džamijama. 

Na postavljeni upit, hrvatska obavještajna služba opisuje optužbe kao „neistinite i zlonamjerne“. 

Borba protiv terorizma spada u prioritete SOA-e i ista se vodi profesionalno i odgovornokako bi se zaštitila Hrvatska i cijela Evropa. Vlasti u Sarajevu su u međuvremenu započele sa istragama. 

Od toga se ne smije mnogo očekivati. Bosansko pravosuđe smatra se korumpiranim, političari odlučuju umjesto sudija i državnih tužilaca. 

Uskoro će jedan pravnik, kojeg šalje Evropska unija, ispitati pravosuđe i ponuditi prijedloge za reformu. Za novinara Avdu Avdića je čudno što se bosanska glavna tužiteljica, na vrhuncu afere tajne službe, sastaje sa ruskim ambasadorom u Sarajevu. 

Ona je bosanska Hrvatica – i očigledno u rodbinskoj vezi sa dvojicom protagonista skandala. Avdićne spada u one muslimane koji žele podcijeniti problem sa islamistima. 

Na svom mobitelu pokazuje slike 76 bosanskih državljana koji su ubijeni na području takozvane Islamske državeu Siriji i Iraku. Među njima je i četvero djece i pet žena. Više od 200 ortodoksnih bosanskih muslimana pridružilo se Islamskoj državi da bi se borili protiv režima diktatora Bashara al-Assada. 

Radikalne struje izazivaju tradicionalno tolerantni, liberalni i pristupačni bosanski islam. 

Poglavar bosanskih muslimana, reisul-ulema Husein Kavazović, je u proteklim godinama naredio da se zatvoriviše ilegalnih džemata. 

On je nakon islamistički motiviranih terorističkih napada u Parizu, u svim džamijama balkanske zemlje pomjerio ezan za pet minuta, kako bi se solidarizirao sa nevinim žrtvama. 

Za teologa Kavazovića koji se obrazovao u Kairu, islam i demokratija nisu kontradiktorni. 2017. godine,apelirao je na svoje zemljake u Švicarskoj da poštuju ovdašnje vrijednosti. 

To se fanaticima uopće ne sviđa. Nedavno su kurdski borci zarobili bosanskog islamistu u Siriji. 

U video poruci je reisul-ulemi prijetio smrću. Kavazoviću će „u ime Allaha“ na Baščaršiji, centru Sarajeva, biti odsječena glava. 

U  Siriji je upravo pao posljednji bastion Islamske države. 

Tome se raduje i Alen Halimović, koji od protjerivanja iz Hrvatske studira islamske nauke u Sarajevu. Ne smije se dozvoliti da dominiraju „asocijalni smušenjaci“ i diskreditiraju cijelu religiju, kaže on. 

Njegov glas je skoro nadglasalo vrištanje mladih žena koje poziraju za selfie. Neke nose moderne marame, druge ne. Ali sve žele izgledati savršeno na Instagramu."

 

Izvor: Tagesanzeiger(TA)/Radiosarajevo.ba