Ukrali mi pare iz banke dok sam bio na aparatima


Ukrali mi pare iz banke dok sam bio na aparatima

Ulcinjanin Marko Rakčević podnio je krivičnu prijavu protiv državljanina Rusije Aleksandra Dvorovenka, kojeg je optužio da mu je na prevaru uzeo novac.

Rus i Ulcinjanin bili su suvlasnici firme, a ovlašćenja za podizanje novca sa računa imao je Rakčević.

Prema navodima iz krivične prijave, Dvorovenko je prošle godine bez ikakvog odobrenja, potpisujući se kao Rakčević, podigao sav novac sa računa firme. To je učinio dok je Rakčević bio u komi zbog teške saobraćajne nesreće koju je doživio.

Ulcinjanin tvrdi da je Rus falsifikovao njegov potpis, a tužilaštvu je predao i dokaze da je u danima kada je novac podizan sa računa bio na liječenju. Ipak, tužilaštvo je tu žalbu odbacilo kao neosnovanu, zbog čega je Rakčević preko advokata Srđana Lješkovića uputio žalbu Višem državnom tužilaštvu u Podgorici.

Rakčević je za „Dan” kazao da je ponašanje tužilaštva, koje nije sprovelo nijednu radnju kako bi provjerilo navode iz njegove prijave, već su je samo odbacili, za svaku osudu.

On je ispričao da je 7. septembra 2016. godine imao tešku saobraćajnu nesreću, zbog čega je iz bolnice u Baru prebačen na liječenje u Klinički centar Crne Gore. U udesu je zadobio 42 preloma, a jedno od polomljenih rebara probilo mu je i plućnu maramicu. Zbog težine povreda, bio je na bolničkom liječenju, a za to vrijeme, kako tvrdi, Rus je podizao novac sa računa firme koju su zajedno držali, za šta nije imao ovlašćenja.

– U tom periodu suvlasnik firme, Rus Dvorovenko, iako nije imao ovlašćenja za podizanje novca, podiže sa računa firme sav novac – tvrdi Rakčević.

On tvrdi i da je sve urađeno u saradnji sa službenicima dvije banke iz kojih je Rus podizao novac dok je on bio u bolnici na aparatima. On je nakon otpuštanja iz bolnice otišao u te banke kako bi vidio na koji način je podignut novac sa računa firme. Direktor jedne banke, kako tvrdi, rekao mu je da će zamoliti Rusa da vrati novac, samo da zbog ugleda banke ne bi podnosio prijavu. U drugoj banci su mu rekli da ne mogu da se miješaju u njegove odnose sa poslovnim partnerom.

– Na uplatnicama stoji broj mog pasoša tamo gdje treba da stoji broj lične karte. Postavljam pitanje tužiocu u Ulcinju kako sam to ja lično mogao podići novac sa računa firme ako sam tada bio na aparatima na Odjeljenju intenzivne njege KCCG. Operisan sam 15. septembra, kada sam navodno podizao novac sa računa – kaže Rakčević.

U žalbi na odluku kojom je Osnovno državno tužilaštvo u Ulcinju odbacilo Rakčevićevu prijavu navedeno je da je tužilac donio odluku bez vještačenja navodnog potpisa tog Ulcinjanina.

– Budući da je u pitanju prevara zloupotrebom pravnog lica, tj. potpisivanje naloga za isplatu sa računa pravnog lica, tužilac u Ulcinju je propustio da angažuje vještaka grafološke struke kako bi na osnovu uvida u karton deponovanih potpisa utvrdio ko su lica ovlašćena za potpisivanje u navedenom privrednom društvu, a zatim upoređivanjem potpisa sa kartona deponovanih potpisa i naloga za isplatu kod banaka da li su u pitanju potpisi ovlašćenog lica ili su falsifikovani – piše u žalbi.

Rakčević i njegov advokat tvrde da je tužilac samo paušalno naveo da nema osnovane sumnje da je prijavljeni izvršio prijavljeno ili bilo koje drugo krivično djelo koje se goni po službenoj dužnosti, a da nije utvrdio kako je zaključio da su potpisi na nalozima za isplatu novca zaista Rakčevićevi.

– Tužilac nije preduzeo nijednu radnju kako bi provjerio navode iz prijave. Naime, nije zvao Rakčevića na saslušanje na okolnosti prijave, niti ga je obavijestio o saslušanju odgovornih lica u bankama preko kojih je novac podizan. Takođe, nije naredio ni izuzimanje snimaka kamera iz banaka kako bi utvrdio da li je u danima kada je novac isplaćivan Rakčević ulazio u te objekte – navodi se u žalbi.


Izvor: Dan