Umjesto sa srbačkih njiva, sirovina za biodizel dolazi iz uvoza - Pionirski poduhavat, kaže Milorad Dodik


Umjesto sa srbačkih njiva, sirovina za biodizel dolazi iz uvoza - Pionirski poduhavat, kaže Milorad Dodik

Umjesto 150 radnika, u ovoj fabrici danas radi oko dvadesetak, koliko ih je bilo i na početku rada. Iako su zbog obećanja da će otkupiti proizvodnju za potrebe fabrike, povećane površine pod uljanom repicom,  fabrika „Sistem Ekologika“ nije sklopila ni jedan ugovor sa ratarima, a sirovinu za biodizel svo vrijeme uvozi iz inostranstva.

Prije nešto manje od dvanaest godina u Sitnešima kod Srpca otvorena je Fabrika biodizela „Sistem Ekologika“ u čiju izgradnju je američka firma  „Bes-ink“ uložila 30 miliona dolara. Presjecanjem svečane vrpce  27. septmbra 2008. godine, prvu fabriku ekološkog pogonskog goriva ozvaničili su tadašnji predsjednik Republike Srpske Rajko Kuzmanović i premijer Vlade Milorad Dodik.

Direktor Fabrike Biljana Kokanović  izjavila je tada da će se u početku rada u fabnrici proizvioditi 100 tona biodizela dnevno, te da će u njoj  raditi dvadesetak, a kasnije i do 150 radnika.

„Za sada će sirovina biti uvožena iz inostranstva, a radiće se na reciklaži korišćenih biljnih ulja i masti, a kada se dograde kapaciteti za skladištenje i cijedjenje ulja iz uljane repice, fabrika će ići na ugovaranje proizvodnje sa ratarima iz Republike Srpske i Bosne i Hercegovine“, rekla je tada na prigodnoj svečanosti Biljana Kokanović.

Ona je tada navela da će se  sa ugovaranjem proizvodnje uljane repice ići već naredne 2009. godine.

Milorad Dodik je otvaranje fabrike biodizela u Srpcu nazvao „pionirskim poduhvatom , ne samo za Republiku Srpsku već i Bosnu i Hercegovinu“.

„Kada sam u aprilu prošle godine (2007.) ovdje  položio kamen temeljac, svi su bili sumnjičavi da će biti izgradjena fabrika američkim kapitalom“, rekao je Dodik i naglasio „da je ovo referenca u smislu da se u svijetu  možemo predstaviti  kao sredina za siguran plasman inostranog kapitala“, dodavši  da će vlada RS i ubuduće snažno podržavati slične projekte.

Tadašnji predsjednik RS Rajko Kuzmanović tada je rekao da će pogon biodizela u Srpcu služiti kao primjer koji će „otvoriti vrata do pretpristupnih fondova“.

Zadovoljstvo je izrazio i tadašnji načelnik Srpca Mirko Kojić, koji je rekao da je "ovo bila treća fabrika koja je otvorena u ovoj lokalnoj zajednici uz pomoć inostranog kapitala“.

Otvaranju novog industrijskog kapaciteta, za mnoge fabrike budućnosti, pored lokalnih političara, obradovali su se i srbački ratari. Bili su spremni da potpišu ugovore o proizvodnji uljane repice, kao osnovne sirovine za  proizvodnju  biodizela, što su obećali predstavnici fabrike i najviši republički funkcioneri.

Prošlo je  gotovo dvanaest godina, ali od obećanja nije bilo ništa. Umjesto 150 radnika, u ovoj fabrici danas radi oko dvadesetak, koliko ih je bilo i na početku rada. Iako su zbog obećanja da će otkupiti proizvodnju za potrebe fabrike, povećane površine pod uljanom repicom,  fabrika „Sistem Ekologika“, kako tvrdi naš izvor, nije sklopila ni jedan ugovor sa ratarima, a sirovinu za biodizel svo vrijeme uvozi iz inostranstva.

Kako i na koji način, u Srpcu niko nema odgovor.

U Republičkoj upravi za indirektno oporezivanje, na naš upit o uvozno-izvoznim poslovima i ispunjavanju poreskih obaveza, rečeno je da „Sistem Ekologika“ iz Srpca redovno uvozi sirovinu i izvozi proizvode, te da sa 18. oktobrom 2019. godine nema dospjelih a neizmirenih  obaveza.

Otuda je informacija o navodnim zloupotrebama  u poslovanju ove firme izazvala  veliku pažnju u srbačkoj opštini.

Podsjetimo da su pojedini mediji nedavno objavili da inspektori Evropske službe za suzbijanje prevara (OLAF) istražuju poslovanje rafinerije “Sistem Ecologica” iz Srpca zbog sumnji u malverzacije prilikom izvoza biodizela u Evopsku uniju (EU), a koje se mjere desetinama miliona evra.

Kako otkriva portal Capital, postoji osnovana sumnja da je ovo preduzeće u proizvodnji biodizela koristilo sirovine uvezene iz Sjedinjenih Američkih Država (SAD), a zatim to kao domaći proizvod izvozilo u EU i tako izbjeglo plaćanje milionskih dažbina.

Naime, na biodizel proizveden iz domaćih resursa se ne plaća carina pri izvozu što nije slučaj kada je riječ o gorivu koji sadrži uvezene sirovine.

Kako se navodi, prvi put je čak deset inspektora OLAF-a došlo u BiH da sprovede istragu. Sumnja se da je „Sistem Ecologica“ iz SAD uvozila prerađeno ulje iz američkog KFC-a i izvezlo ga u EU, odnosno samo ga „provozali“ kroz BiH, a sve kako bi izbjegli platiti dadžbine koje su obavezne kada je roba porijeklom iz SAD.

OLAF sumnja, prema izvorima Capitala, da je na ovaj način EU oštećena za više od 90 miliona evra, te da ta prevara nije bila moguća bez pomoći nekog u državnim institucijama zaduženim za kontrolu.

Nezvanično, u čitavoj aferi se ispituje i odgovornost šefa Carinske ispostave Banjaluka Gorana Marinkovića, kojeg, navodno, njegov kum Zoran Tegeltija namjerava zaposliti kao savjetnika u Savjetu ministara BiH.

Izvor: rtvbn.com

Pratite Infomedia Balkan i na facebook-u:
https://www.facebook.com/infomediabalkan/?ref=bookmarks