Vučić: Tražićemo izručenje Haradinaja


Vučić: Tražićemo izručenje Haradinaja

Premijer Aleksandar Vučić izjavio je da će Srbija od Francuske tražiti izručenje Ramuša Haradinaja, protiv koga je raspisana međunarodna poternica, i rekao da se nada da će i u ovom slučaju, u Francuskoj, pravo biti iznad politike.

"Nego šta ćemo nego da tražimo", rekao je Vučić novinarima na konferenciji u Vladi Srbije i dodao da je dobro što je pravo iznad politike i da ne bi voleo da se pokaže da u Francuskoj to nije tako.


Vučić: Ne potcenjujte snagu Srbije

Imamo pojačano delovanje i pojačane aktivnosti svih službi u regionu, rekao je premijer.

"Onima koji misle da imaju veliki upliv ovde i da su učinili značajan obaveštajni proboj, kako se to kaže, poručujem da ne potcenjuju snagu Srbije i srpskih agencija, jer, možda se i prevare", rekao je Vučić.

Odgovarajući na pitanje novinara, premijer je potvrdio da su naše službe nedvosmisleno utvrdile pojačano delovanje svih službi u regionu, ali je konstatovao i da je to u skladu s usložnjavanjem političkih prilika.

Kako je rekao, mi nismo u obaveštajnom smislu slabiji od ostalih.

"Nemamo razloga da kukamo, neka oni rade svoj posao, a ako vam je savest čista, nemate čega da se plašite", rekao je Vučić.

 

Kako je rekao, naše tužilaštvo ima brojne dokaze, mnoge optužujuće stvari, te da bi bilo veoma neobično da Francuska ne postupi u skladu sa pravom, nego sa političkim stavovima.

Prema njegovim rečima, ako tako ne bude, i naša država bi procenila kako bi se ponašala u recipročnoj situaciji.

Podvukao je da je to Haradinaj, čovek koji je optužen za "tolike zločine, od Glođana do Radonjićkog jezera".

"Nemamo pravo, ni ja niti bilo ko drugi, da rušimo odluku nezavisnog pravosuđa", poručio je Vučić.

Na pitanje da li postoje pritisci oko Haradinaja, Vučić kaže da ne zna kako se vrši pritisak i da je on jedan od retkih koji odgovaraju na svako pitanje od novinara, "za razliku od drugih koji nešto kažu pa pobegnu".

"Možete da mislite kako je njima, ne mislim da im prija i da im je lepo da pokušaju da pritiskaju. Odavno sam ih odvikao od toga. Na mene niko ne vrši pritisak, sa mnom se tako ne razgovara i sa Srbijom se tako ne razgovara", istakao je i dodao:

"Vidim šta su njihove želje, prepoznajem ih, ali ššta me briga šta su njihove želje. Interesuje me šta je pravo."

"Njima iz Evrope ako se ne sviđa... Super. Pustite ga još jednom pa dođite da mi solite pamet o poglavljima 23 i 24 i principima pravne države", rekao je premijer.

Predsednik Alijanse za budućnost Kosova Ramuš Haradinaj uhapšen je u sredu u Francuskoj po međunarodnoj poternici koju je izdala Srbija, a u četvrtak će se pojaviti pred tužilaštvom.

Bivšeg lidera OVK Srbija tereti zbog ubistava i teških zločina na Kosovu tokom 1998. i 1999. godine.

"Mnogi nisu srećni ishodom napada u Srebrenici"

Premijer je izjavio da nema nikakve sumnje da je napad na njega u Potočarima bio organizovan i da je bio organizovan u BiH.

Vučić je takođe istakao da je praksa da pripadnici policije iz jedne prisustvuju u drugoj zemlji, kako bi tamo pomagali i snimali pripadnike navijačkih grupa ili organizovanih kriminalnih grupa, na primer, sasvim u skladu sa međudržavnim i drugim sporazumima.

Kako je rekao, nikakvih zakonskih problema nije bilo da policajci iz Srbije budu u Potočarima, ali je podvukao da se razne priče o tome mogu čuti iz dva razloga:

Prvo, mnogi nisu srećni ishodom napada u Potočarima, objasnio je, i bili su iznenađeni njegovom postojanošću i hrabrošću ljudi koji su ga obezbeđivali. "Mnogi su želeli drugačije", rekao je premijer.

Drugi razlog je, kaže, politički pritisak.

"Ali to je pravo politikanata i sa tim nemam problema", rekao je premijer i dodao da mu je žao mu je što takvi nisu zadovoljni što se taj zločinački pokušaj nije drugačije završio.

"Čuvanje integriteta BiH jednako važno kao čuvanje RS"

Srbija mora da čuva integritet Bosne i Hercegovine jednako koliko voli i čuva integritet Republike Srpske, jer je očuvanje mira i stabilnost od ključnog značaja za nas i problemi nam nisu potrebni, poručio je premijer.

Odgovarajući na pitanja novinara u Vladi Srbije, rekao je da neće prisustvovati obeležavanju Dana RS, 9. januara, jer boravi u zvaničnoj poseti Indiji, ali da je siguran da će u Banjaluku otputovati značajan broj srpskih ministara.

"Rekao sam na sednici Vlade da oni koji žele da idu – odu, ko ne želi – neka ne ide. To je slobodan izbor članova Vlade Srbije. Siguran sam da će jedan značajan broj prisustvovati proslavi Dana RS", rekao je Vučić.

Upitan da li bi preporučio predsedniku Republike Tomislavu Nikoliću da ide ili odustane od odlaska u Banjaluku, premijer je odgovorio da on nema šta da mu preporučuje, jer se, kako je rekao, predsednik uvek ponašao odgovorno i ozbiljno.

Upitan da li neke izjave predsednika Srbije doprinose napetosti u regionu, Vučić je rekao da mu nije poznata nijedna takva izjava predsednika države, a kad je reč o izjavama drugih koje idu u tom smeru, naveo je da ima izjava "za koje ste u pravu, ali je pitanje da li je momenat da se izgovore neke stvari".

"Nije baš pristojno u svakom trenutku reći sve što imate, i ono što je bilo pre deset godina i danas, jer politika je takva da morate da razmišljate i o emocijama drugih. Mi, u svakom slučaju, najpre štitimo svoje interese, ali ne treba da povredimo druge, zato je čojstvo bilo značajno u srpskoj istoriji i tradiciji", rekao je Vučić i dodao da ne vidi šta time dobijamo.

Sve je teže izbegavati sukobe, primetio je, dodajući da zato mi moramo da ih izbegavamo.

"Mnogo smo glava izgubili, nije nikada vreme za sukobe, nadam se da svojom mudrošću ubuduće to možemo da izbegnemo", poručio je premijer.

Premijer je Republici Srpskoj poželeo dobru ekonomiju, da Banjaluka i Sarajevo imaju bolje odnose, kao i da srpski narod bude dovoljno snažan da očuva ono što je sam izgradio i za šta se sam izborio.

"U tome će uvek imati podršku Srbije. Ali osim tog prirodnog odnosa i naših obaveza prema Dejtonskom sporazumu", rekao je Vučić.

Kada je reč o zapaljivim izjavama bosanskohercegovačkih zvaničnika, Vučić je konstatovao da političari sami donose odluke, i naglasio da nikada nikoga u regionu nije pozivao na bilo šta i da svako čini šta želi.

"Zato se moje obraćanje prevashodno odnosilo na sve nas u Srbiji. Šta god da se dešava, mi gledamo da spuštamo loptu i da smanjujemo tenzije, da pokažemo odgovornost i ozbiljnost. To nije dokaz ni naše slabosti ni straha, već pogleda u budućnost", zaključio je predsednik Vlade.

"Prvo da se dogovorimo šta želimo, pa da se obraćamo drugima"

Premijer je istakao da ne želi da daje procene daljih kretanja u regionu, ali da želi da pošalje jasnu poruku, pre svega u Srbiji, da treba u svom dvorištu da se dogovorimo šta želimo, pa onda da se obraćamo drugima.

Premijer je tako odgovorio na pitanje novinara kako vidi situaciju u regionu posle zbivanja u Hrvatskoj, hapššenja Haradinaja i situacije s Makedonijom...

Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić prebacio je Makedoniji stav prema samoproglašenoj nezavisnosti Kosova, posle odluke Srbije da tu zemlju prizna pod sadašnjim imenom.

Premijer je rekao da smo se i ranije suočavali sa situacijama u kojima se pitamo da li je nešto pravda ili nepravda.

"Ali ne želimo da se vraćamo u prošlost, a znaćemo da zaštitimo naše nacionalne i državne interese", rekao je premijer.

"Ne mislim da smo bolji, pažljiviji ili finiji u odnosu na ostale, udarce sa strane možemo da izdržimo, ali ne smemo da dozvolimo da učestvujemo u igrama koje bi rušile mir i stabilnost."

Ponovio je da Srbija želi mir i stabilnost i da će sve uraditi da to i sačuva, jer ništa važnije od toga za nas ne postoji.

Kako je rekao, ono što Srbija želi, i što ima podršku među građanima, jesu mir i stabilnost, jer, kaže, u suprotnom nema ni privrednog rasta, ni investitora.

 

Izvor: RTS/TANJUG