Za 18 mjeseci kokainski rat u Crnoj Gori odnio 12 žrtava


Za 18 mjeseci kokainski rat u Crnoj Gori odnio 12 žrtava

U mandatu šefa kriminalističke policije Crne Gore Enisa Bakovića, za godinu i po dana, dogodilo se 12 mafijaških ubistava, od kojih su skoro sva nerasvijetljena, tačnije, nijedan direktni izvršilac se ne nalazi u zatvoru.

Ovakav frapantan podatak, u nekoj sređenoj pravnoj zemlji, ali ne nažalost i u partijski zarobljenoj Crnoj Gori, bio bi dovoljan da se šef kriminalistike pozove, makar, na odgovornost, a da ne govorimo o tome da bi sam morao podnijeti ostavku. Ali u ovom momentu, ni njegova ostavka, apsolutno ne bi ništa riješila, jer javašluk i nerad u policiji, koji naročito vladaju u posljednjih nekoliko godina, ostavili su duboke posljedice, da čak i kada bi se sad krenulo u totalnu čistku, trebalo bi da prođe nekoliko godina, da se služba makar stabilizuje. Nejasno je, kojim motivom, osim partijskim, su se rukovodili oni koji su Bakovića postavili na najodgovorniju funkciju u policiji, kada govorimo o operativi, u momentu kada nema nijedan dan policijskog iskustva, a rat klanova uveliko bijesni.

Kojim motivima se danas vode, da svi ćute, dok na ulicama Crne Gore bijesni mafijaški rat. Umjesto da se operativa, u tom momentu, prepusti nekom iskusnom kadru, koji ima više decenija policijskog rada, sve je prepušteno u ruke čovjeku koji, bez dana radnog staža u policiji, preuzima rukovođenje kriminalističkog sektora. Koliko je on kriv za (ne)rad policije, još veću odgovornost treba da snose oni koji su ga imenovali i aminovali njegov dolazak na tu funkciju. Kao da je neko, svjesno, napravio od policije ovo što je ona danas i tako prepustio inicijativu klanovima, u namjeri da će se oni sami, između sebe, istrijebiti. Sva taktika današnje kriminalističke policije Crne Gore se svodi na to, da se oni povuku i prepuste klanovima da se istrijebe između sebe, što je katastrofalan potez čije posljedice svi trpimo, jer su u obračunima počeli da stradaju i nedužni.

Vrag je odnio šalu, policija je, očigledno, i kadrovski i svakako, nesposobna da se uhvati u koštac sa narastajućim mafijaškim nasiljem, a jedini izlaz iz ove, gotovo, bezizlazne situacije, može se pronaći u sveopštem društvenom konsenzusu. Dalje, tvrdoglavo insistiranje i guranje partijskih vojnika na mjesta koja su najosjetljivija, a mjesto šefa kriminalistike je taman u rangu premijera države, što se tiče odgovornosti, državu vodi u još veću provaliju, a mafijaški obračuni se neće zaustaviti, dok ne ovladaju kompletnom državom.

Baković je na mjesto šefa kriminalistike inaugurisan u januaru prošle godine, pa da se podsjetimo njegovih “rezultata” od dolaska na tu funkciju.

Prva žrtva u njegovom mandatu bio je Slobodan Šaranović (78), koji je ubijen, 10. marta prošle godine, ispred svoje kuće u budvanskom naselju Dubovica. Novljanin Niko Roganović ubijen je 26. jula u naselju Dubrava, u klasičnoj sačekuši. Policija sumnja da je ubistvo Nika Roganovića, koji je imao debeli dosije, nastavak sukoba kotorskih klanova, „škaljarskog” i „kavačkog”. Dva mjeseca ranije njegov sin Duško Roganović, preživio je bombaški napad u kojem je ostao bez obje noge. U julu iste godine likvidiran je u Baru Igor Mitrović zvani Špiro (40), kada je svojim automobilom „fijat 500L“, u mjestu Šušanj, zastao pred izlazak na magistralni put Bar–Sutomore. Prošle godine u septembru, u Podgorici, je ubijen Ivan Nedović, a teško je ranjen Milić Minja Šaković koji je, kako se sumnja, bio meta napada. Cetinjanin Marko Martinović poginuo je, u septembru prošle godine, dok je, prema sumnjama istražitelja, pokušavao da postavi eksplozivnu napravu ispod drugog automobila.

Mještani Grahova su prošle godine pronašli leš, koji je bio u fazi raspadanja, da bi  kasnije bilo utvrđeno da se radi o nestalom Nikšićaninu Peru Damjanoviću, koji je povezivan sa “škaljarskim klanom”. Jedno od najintrigantnijih ubistava prošle godine bila je surova likvidacija bivšeg fudbalera Gorana Lenca, 16. septembra na terenu fudbalskog kluba “Bokelj”, u Kotoru, dok je trenirao. Napadač je prišao Lencu dok je ovaj radio sklekove, i ispalio mu u obraz dva hica, od kojih je jedan metak ostao u glavi. Krajem marta ove godine Dražen Čađenović je stradao u eksploziji automobila. Nekoliko dana kasnije u centru Podgoricie su ubijeni Miloš Šaković (31), koji je bio meta napada, i Radivoje Jovanović, koji je nedužna žrtva tog obračuna. Sredinom maja ove godine ubijen je Miodrag Kruščić zvani Migi (49), vlasnik diskoteke “Bigl”. Posljednja u nizu surovih likvidacija, desila se prije nekoliko dana u Baru, kada je u centru grada ubijen Vaso Delibašić (48), koji se dovodi u vezu sa grupom pokojnog Luke Đurovića.


Izvor: IN4S/Sloboda