Zašto Vučiću i Dodiku ne smetaju ustaški zlikovci u Mostaru - Unuka Djeda Peje


Zašto Vučiću i Dodiku ne smetaju ustaški zlikovci u Mostaru - Unuka Djeda Peje

Dan pobjede nad fašizmom danas je obilježen i u Banjoj Luci maršom "Besmrtnog puka" od Trga Krajine do Trga palih boraca Narodnooslobodilačkog rata (NOR), gdje su na spomenik žrtvama fašizma položeni vijenci.

Željka Cvijanović, predsjednica bh. etniteta Republike Srpske istakla je da je "9. maj 1945. godine predstavlja jedan od najznačajnijih datuma u svjetskoj historiji".

Djed Pejo

"Osuđujemo sve pokušaje i oblike revizionizma historije i gnušamo se od pojave određenih pokreta bujanja grupacija koje reafirmišu ono što su bila zla vezana za fašizam i nacizam", izjavila je Cvijanović.

Nekoliko dana prije u znak sjećanja na žrtve Jasenovca u spomen-području Donja Gradina su, također, položeni vijenci. Vijence su položili premijerka Srbije Ana Brnabić, predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik, spomenuta Cvijanović, predsjednici Narodne skupštine i Vlade RS...

Pohvalno je što se, kako je to danas rekao Stefan Todorović iz Banje Luke, da se i na ulicama tog grada vidi da u tom dijelu bosanskohercegovačke države postoji antifašizam, no pravo je pitanje koliko su zvaničnici RS-a i Srbije iskreni u svom antifašizmu.

Nastranu informacije koje je otkrio Vukota Govedarica da je Pejo Marić, djed Željke Cvijanović bio u ustašama u vrijeme NDH-a, i to u vrijeme zločinima nad Srbima u Derventi i Bosanskom Brodu (to je ipak privatna stvar), ni ona, pa ni predsjedavajući Predsjedništva BiH Milorad Dodik, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i premijerka susjedne zemlje Ana Brnabić i ostali visoki zvaničnici iz bh. entiteta RS-a i Srbije nisu, primjerice, osudili četničko fašističko orgijanje.

Kao što je to, primjerice, nedvosmisleno učinio partizan Rade Džajić (92), koji se i danas poklonio žrtvama fašizma.

"Osjećao sam se mizerno kada sam vidio četnike u Višegradu", reći će dobri Rade.

Kako i bi kada je u Srbiji četnički vođa Draža Mihailović rehabilitiran, i to upravo u eri Vučićevih "naprednjaka".

Partizan iz Banje Luke: Osjećao sam se mizerno kad sam vidio četnike u Višegradu

Međutim, ono što je znakovitije za razumijevanje ovog fenomena jeste činjenica da, za razliku od Željka Komšića, da Dodiku, Vučiću, Cvijanović i Brnabić ne smetaju ulice ustaških zločinaca u Mostaru!?

HDZ-ova vlast koju predvodi Dragan Čović, blizak prijatelj Vučića i Dodika, čini sve da ulice ustaških zlikovaca i dalje postoje.

Paradoks je da se Dodik i Vučić često susreću sa Čovićem u Mostaru (kao i u Beogradu),  te da su zasigurno prolazili, primjerice, ulicom Alojza Stepinca, ali to šefu HDZ-a BiH nisu stigli prigovoriti. Tim prije, jer je Vučić nerijetko spominjao da su njegov djed i rođaci stradali od ustaške ruke!

Ustaške ulice ne smetaju Dodiku i Vučiću, jer ih objedinjuje sve jasniji zajednički antibosanski interes. Nasuprot tome, Dodik je istinskog antifašistu Stjepana Mesića optužio da je ponovo obukao ustaško odijelo!?

Podsjetimo, odluke o preimenovanju ulica i trgova u Mostaru simbolično je 15. februara 1995. godine (Mostar je oslobođen 50 godina ranije, 14. februara 1945., i to ulaskom jedinica 26. dalmatinske divizije) i 26. maja 1995. godine potpisao predsjednik Općinskog vijeća, tadašnje Općine Mostar, mr. Mijo Brajković.

Ulicom Crne legije

U komisiji koja je donijela sramne nazive ulica bili su veoma zanimljivi likovi: Jadran Topić (nekadašnji nogometaš FK „Velež), predsjednik komisije, te članovi don Luka Pavlović, fra Tomislav Pervan, Nikola Mandić, Ante Aleksić, Marin Topić, Srećko Vučina, Mile Puljić, Anđelko Zelenike i Ivan Kordić.

Ulica pjesnika Alekse Šantića u Mostaru tako je presječena, te dio u kojem se nalazi i Elektroprivreda HZHB nosi ime po Mili Budaku, poznatom tvorcu rasnih zakona kojeg tabloidi pod kontrolom predsjednika Srbije i danas nazivaju „krvavim ustašom“.

Iako je taj slučaj najpoznatiji, Budakova ulica, svakako, nije jedina u Mostaru koja nosi ime ustaških zločinaca. U mostarskom naselju Cim, na uglu jedne ulice, stoji ploča s napisom Jure Francetić.

Riječ je, naravno, o ustaškom koljaču i zapovjedniku zloglasne „Crne legije“.

Od Bijelog Brijega prema Crkvi sv. Franje u Ilićima, preko rijeke Radobolje, prolazi ulica Viteza Rafaela Bobana!

Ranko koji ima ulicu i u centru rodnih Gruda, bio je stariji rođak oca Herceg-Bosne i Tuđmanova suvremenika Mate Bobana.

Licemjerje bez granica

Nekadašnja Slijepa ulica u Mostaru preimenovana je u Ulicu Vokića i Lorkovića. Riječ je, podsjetimo, o ministrima unutrašnjih poslova NDH, Mladenu Lorkoviću i ministru oružanih snaga NDH, krilniku Anti Vokiću, koji stoje iza neuspješnog pokušaja puča u NDH.

Vrlo jasno historijsko opredjeljenje HDZ-ovih vlasti u Mostaru bilo je, i ostalo, kroz činjenicu da se ulica partizana Ante Zelenike preimenuje u ulicu ustaškog tabornika Ive Zelenika, njegovog rođenog brata. A svoje mjesto u mostarskom historijskom revizionizmu je našao i župan Đuro Spužević...

I mada je iz krugova bliskih HDZ-u pokrenuta inicijativa za ukidanje ustaških ulica, one su još uvijek tamo. Predstavnici HDZ-a BiH uglavnom su zahtijevali ukidanje ulica Maršala Tita i drugih značajnih ličnosti iz Narodno-oslobodilačke borbe, kao uvjet za ukidanje ustaških ulica. I to je stav.

Kao što je stav i to da se srpski političari klanjaju ustaškim žrtvama, a sjede sa baštinicima i zaštitnicima lika i djela ustaških zlikovaca.

 

Piše: Faruk Vele

Izvor: Radiosarajevo.ba