Željka Cvijanović kraljica neistine: Deset najpoznatijih neistina


Željka Cvijanović kraljica neistine: Deset najpoznatijih neistina

„Građani su imali prilike da me dobro upoznaju u proteklih pet godina i nije bila nijedna bitka u koju sam ušla da nisam izašla kao pobjednik, zato što mi je bilo važno da radim zajedno sa građanima, da povećavamo plate, penzije, da uvodimo nova socijalna prava, da popravimo budžet i sve ono što smo radili zajedno, nastavljamo dalje.“

Ovako je „lažna“ premijerka Željka Cvijanović 07.08.2018. u Prijedoru pokušala da zaobiđe činjenicu da je na mjesto premijerke došla – nakon što ju je na izborima 2014. za člana Predsjedništva BiH iz Republike Srpske pobijedio Mladen Ivanić.

Predstavljajući sebe kao pobjednika (iako je izgubila na izborima) premijerka koja to nije (jer je samo glasilo svog stranačkog šefa Milorada Dodika), Željka Cvijanović je sebi dala nezvaničnu titulu kraljice neistine. Međutim, ova laskava titula nije došla samo na osnovu ova dva uspjeha.

Izdvajamo deset najspektakularnijih laži kojima je Željka Cvijanović postala neprikosnoveni lider u lažnim obećanjima.

Zakon o podsticajima

Tako je Željka Cvijanović najavila usvajanje Zakona o podsticajima u toku 2015. godine.

„U toku 2015. godine u skladu sa budućim Planom razvoja poljoprivrede i ruralnih područja RS 2015-2020. godine, definisaćemo i višegodišnji budžetski okvir za realizaciju mjera finansijske podrške agrarnom i ruralnom razvoju donošenjem Zakona o podsticajima, kojim se utvrđuju glavni pravci usmjeravanja sredstava podrške.“

Željka Cvijanović, 17.12.2014.

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivede RS izradilo je nacrt Zakona o podsticajima u poljoprivredi i ruralnom razvoju u julu 2015. godine, ali on nije poslan u parlamentarnu procedure u toj godini.

Vjetroelektrana Trusina

Osim toga, istom prilikom obećano je i puštanje u pogon vjetroelektrane Trusina.

„U sferi ostalih obnovljivih izvora energije, u narednom periodu, pustićemo u funkciju prvi vjetropark u Republici Srpkoj – Vjetropark Trusina”.

Željka Cvijanović, 17.12.2014.

Prvobitni rok za završetak radova na ovom projektu bio je novembar 2015. godine, međutim on je pomjeren, a kao mogući novi rok za završetak izgradnje i puštanje u funkciju vjetroparka Trusina, ministar industrije, energetike i rudarstva RS, Petar Đokić, spomenuo je 2018. godinu.

Uspostava registra parafiskalnih davanja

Cvijanović je u svom ekspozeu pred Narodnom Skupštinom RS, obećala i kako će se u 2015. godini uspostaviti registar parafiskalnih davanja.

„Pored toga, u 2015. godini Vlada će realizovati projekat uspostavljanja registra svih ”parafiskalnih” davanja, koji je započet u 2014. godini, a obustavljen zbog poplava. U registru ćemo evidentirati sva davanja koja su regulisana zakonima i drugim propisima, a predstavljaju prihod budžeta Republike, opština i gradova, fondova i drugih korisnika javnih prihoda. Nakon uspostavljanja registra, neće biti moguće uvesti dodatne obaveze bez saglasnosti Vlade, a ujedno, radićemo i na ukidanju ili smanjenju pojedinih vrsta parafiskalnih nameta.“

Željka Cijanović, ekspoze, 17.12.2014.

Početni registar parafiskalnih davanja uspostavljen je tek nedavno, a u njemu su evidentirana 373 nameta. Prema najnovijim informacijama iz Ministarstva finansija RS, primjedbe na Početni registar poreskih i neporeskih davanja mogle su se dostaviti do 3. juna ove godine, a Ministarstvu finansija ostavljen je rok od 60 dana da izvrši neophodne izmjene i dopune tog registra.

Dakle i ovo obećanje ostalo je neispunjeno više godina u odnosu na početni rok koji je dala premijerka RS, pa je i ovo neistina.

Zdravstvo na trezorskom sistemu poslovanja

Željka Cvijanović je obećala i prelazak zdravstvenih institucija na trezorski sistem poslovanja.

„U 2015. godini cilj je uvođenje trezorskog sistema poslovanja u zdravstveni sektor, da bi se omogućila bolja kontrola trošenja sredstava. Bolnički sektor će biti uveden u trezorski sistem preko resornog ministarstva, a domovi zdravlja biće uvezani preko trezora jedinica lokalne samouprave, da bi svaki nivo vlasti preuzeo punu odgovornost za fiskalnu održivost sistema kojim upravlja.”

Željka Cijanović, ekspoze, 17.12.2014.

Štedljivo rasipanje

Među neispunjenim obećanjima Željke Cvijanović iz njenog ekspozea našlo se i ono u kojem je premijerka najavila pojačanu kontrolu trošenja javnih sredstava, kao i uvođenje veće transparentnosti i odgovornosti pri trošenju javnih sredstava, a sve “u cilju dodatnog fiskalnog jačanja ukupnog budžetskog sistema Republike Srpske”.

Vlada RS, Služba predsjednika i Narodna skupština RS, zajedno su potrošili 9.257.722 KM samo na službena putovanja i smještaj u 2017. godini, što je cifra koja sama za sebe govori koliko su funkcioneri Republike Srpske bili štedljivi.

Zaposlenje u institucijama BiH

“Iako su preuzeli obaveze od Međunarodnog monetarnog fonda da se ne povećava administracija i da se troškovi drže pod kontrolom, oni su ušli u izbornu godinu tako da su otvorili hiljadu radnih mjesta po različitim ministarstvima.”

Željka Cvijanović, 06.08.2018.

Podaci koje daje Agencija za državnu službu BiH govore drugačije. Od početka 2018. godine, pa do sada je otvorena 191 pozicija, od kojih 86 su i dalje u postupku, 28 trenutno otvorenih, te 77 završenih.

Shodno navedenim podacima, izjavu o hiljadu radnih mjesta koje navodi predsjednica Cvijanović ocjenjujemo neistinitom.

Zaposlila 20.000 ljudi

„Radili smo dalje i danas bez ikakvih problema mijenjamo Zakon o radu, a pokazalo se da su prava radnika ostala na istom nivou i da imamo više od 20.000 zaposlenih nego kada je usvajano zakonsko rješenje.”

Željka Cvijanović, 04.07.2018.

Prema evidencijama Poreske uprave RS na dan 31.01.2016. godine, a na osnovu podataka iz Jedinstvenog sistema za registraciju, kontrolu i naplatu doprinosa, registrovano 275.139 obveznika doprinosa po osnovama osiguranja koji se tretiraju kao zaposlenje, dok je na dan 31.05.2018. godine registrovano 289.588 obveznika doprinosa po osnovama osiguranja koji se tretiraju kao zaposlenje.

Ako pogledamo ove podatke, razlika iznosi 13.849 zaposlenih, što je opet dosta manje od premijerkinih 20.000. Dakle, neistina.

Gradnja autoputeva

„Imamo više izgrađenih kilometara autoputeva nego Federacija BiH. Za mjesec-dva biće završen i autoput Banja Luka – Doboj, a u pripremi su i pravci od Doboja dalje prema Bijeljini i Srbiji, kao i od Banja Luke prema Prijedoru i Novom Gradu, te pravac od Istočnog Sarajeva prema Vardištu.”

Željka Cvijanović, 19.07.2018.

Prema zvaničnim podacima preduzeća Atuputevi RS i javnog preduzeća Autoceste FBiHmože se se izračunati kako je u RS trenutno u upotrebi 70,6 km autoputa, dok se u FBiH svakodnevno koristi 101,7 km autoputa.

Tako će Željka Cvijanović za svoju tvrdnju da u RS ima više kilometara autoputa nego u FBiH, dobiti ocjenu neistina.

Penzije veće za 20%

Premijerka Željka Cvijanović najavila kako će ukupno povećanje penzija iznosti 20% u aktuelnom mandatu Vlade Republike Srpske.

„Kroz nekoliko koraka, u mom mandatu za četiri godine došli smo do povećanja penzija od 20 odsto. Imamo plan kako se ide dalje, ali ne želim da sistem bacimo na koljena zato što smo dali nerealna obećanja.”

Željka Cvijanović, 22.06.2018.

Prosječna samostalna penzija u decembru 2014. godine iznosila je 337 KM, a u maju ove godine 357 KM, što je povećanje od 6%.

Slična je situacija i sa najnižom penzijom koja je u decembru 2014. godine iznosila 175 KM, a u maju ove godine 183 KM, što je također povećanje od 6,1%.

Sa druge strane, jedina penzija koja se isplaćuje u RS, a koja je u protekle 4 godine uvećana za više od 6,5% je ona najviša, koja je porasla za 9,5% – sa 1720 KM na 1885 KM.

Iz gornje tabele se jasno vidi da penzije u RS za juni ni uz povećanje od 2,5%, neće biti 20% veće u odnosu na one isplaćene na početku mandata premijerke Cvijanović.

Bonus laž

Kao šlag na tortu izdvajamo neistinu koju je Željka Cvijanović iznijela tokom svoje poslednje posjete SAD-u tokom koje se hvalila poboljšanim odnosima ove države i Republike Srpske, zahvaljujući lobiranju koje plaćamo iz budžeta.

“Upravo moji razgovori sa ljudima koji se nalaze u najbližem okruženju Donalda Trampa, rade u njegovom timu, rade u Bijeloj kući, zajedno s njim. Bilo da su u pitanju stratezi ili ljudi koji su zaduženi za konkretne poslove, to je bila prilika da se upoznamo konačno. Mislim da ima puno razloga i mogućnosti za unapređenje naših odnosa u budućem periodu”,

Željka Cvijanović, 25.07.2018.

Manje od dva mjeseca kasnije, Nikola Špirić postaje drugi visoki funkcioner SNSD-a koji je zaradio snakcije SAD-a i kome je uskraćen ulazak u ovu zemlju. Nakon fantastičnog debakla za vrijeme inauguracije Donalda Trampa kad je svojim amaterskim nastupom nepovratno narušila svoj imidž, i ova posjeta SAD-u se pokazala kobno po njen SNSD.


Izvor: Nas portal