Zemljotres među kriptovalutama – Vrednost bitkoina ponovo iznad 5.000 dolara


Zemljotres među kriptovalutama – Vrednost bitkoina ponovo iznad 5.000 dolara

Iznenadan skok vrednosti najpoznatije kriptovalute protresao je, posle tri meseca zatišja, tržište vredno 160 milijardi dolara. Bitkojn je bez ikakve najave ponovo probio granicu od 5.000 dolara.

Trgovci kriptovalutama ne mogu da utvrde razlog za povećanje vrednosti bitkojna iako je bilo osetnog povećanja aktivnosti čim je vrednost dostigla 4.200 dolara, prenosi Blumberg.

Vrednost digitalnog tržišta, prema oceni sajta CoinMarketCap, zahvaljujući promeni vrednosti bitkojna, za manje od sat, porasla je 17 milijardi dolara.

Iako se bitkojn, nakon prvobitnog skoka na 5.000 dolara, „sunovratio“ na 4.773 dolara, druge kriptovalute poput etera, XRP-a i lajtkojna zabeležile su rast, isto kao i deonice i ostali vrednosni papiri koji zavise od kriptovaluta.

Jutrošnji rast bitkojna najveći je skok vrednosti te kriptovalute od 2017. godine kada je njegova vrednost dostigla zapanjujućih 19.783 dolara.

BiH dobila prvu kripto mjenjačnicu

Digitalne valute sve su prihvaćenije u svijetu, a polako uzimaju maha i u BiH. Tome u prilog ide i informacija da je u BiH otvorena u prva kripto mjenjačnica, Balkan Crypto Exchange (BCX), koju je pokrenula kompanija Digital Assets Management d.o.o. Banja Luka.

Do sada su kod nas digitalne valute bilo moguće kupiti jedino od njihovih vlasnika, direktnom razmjenom, za razliku od npr. Slovenije gdje Bitcoin možete kupiti na svakoj “Petrol” benzinskoj pumpi.

S obzirom na to da na prostoru Bosne i Hercegovine ne postoji pravno lice koje integralno spaja nove tehnologije sa klasičnim tržištem, osnivači su odlučili da iskoriste priliku da na lokalnom tržištu svim fizičkim i pravnim licima u Bosni i Herzegovini omoguće učešće na tržištu digitalne imovine.

Digital Assets Management d.o.o. je kompanija koja je nastala iz potrebe da na domaćem tržištu ponudi kvalitetnu uslugu, kako u smislu posredništva u kupovini i prodaji digitalne imovine, tako i u razvoju softvera i platformi na osnovu Blockchain tehnologije, te edukacije i savjetovanja klijenata.

Prema nekim procjenama, u BiH je trenutno između 5 000 i 10 000 kućnih rudara kriptovaluta koji stvaraju neku vrijednost ali je ne mogu lako unovčiti.

Kriptorudari u BiH mjesečno “u privatnoj režiji“ izrudare po 100 dolara, ukupno na mjesečnom nivou to može dostići i milion KM u protuvrijednosti.

 

Izvor: RTS/SrpskaCafe