Dr Milan Blagojević za Infomedia Balkan: Promašeni govor


Dr Milan Blagojević za Infomedia Balkan: Promašeni govor

Iako je nacrt rezolucije o Srebrenici bio tema nedavne specijalne sjednice Savjeta bezbjednosti UN, Željka Cvijanović, srpski član Predsjedništva BiH, u svom govoru tom prilikom nije rekla ni riječ na tu temu, a time ni o tome zašto su to Republika Srpska i Željka u Predsjedništvu BiH protiv rezolucije o Srebrenici. Zbog toga je njeno kazivanje bilo promašaj. 

Jer, nije dovoljno samo ponavljati, kao što Željka čini, da je Zlatko Lagumdžija samovoljno i neustavno radio oko prijedloga rezolucije, bez odluke Predsjedništva, već je neophodno reći i zašto Republika Srpska i Željka Cvijanović ne bi glasali u Predsjedništvu BiH za tu rezoluciju. 

Da je to htjela da učini Željka, e onda bi se tu, na tom mjestu pred SB UN, moralo reći da Predsjedništvo BiH, a time i BiH, nisu ZA ovu rezoluciju zato što je Izvještajem komisije o Srebrenici, koju su činili svjetski eksperti za ova pitanja predvođeni Gideonom Grajfom svjetskim ekspertom za Holokaust, utvrđeno stanje koje je sasvim drugačije od onoga što stoji u presudama Tribunala u Hagu i predloženoj rezoluciji u Srebrenici. 

Tako je Željka Cvijanović mogla i trebala reći da je Izvještajem Grajfove komisije utvrđeno da je, kako stoji u tom Izvještaju, u događajima u Srebrenici jula 1995. godine izvršeno: "pogubljenje 2.500-3.000 vojnih zatvorenika" (citirano prema navedenom Izvještaju - str. 972), što je sasvim drugačije (manje) od onoga što piše u presudama Tribunala u Hagu, i da je zbog toga u Izvještaju Grajfove komisije zaključeno da: "nalazi Tribunala u Hagu neće izdržati test vremena" te da se "zaključuje da se u Srebrenici nije dogodio niti pojedinačni zločin genocida niti genocid uopšte" (citirano prema navedenom Izvještaju, str. 970).

Sve to je Željka Cvijanović mogla reći i poentirati u 4-5 minuta. E, ali Željka to nažalost nije htjela reći.

Jednako tako nije htjela reći i da u tome leže razlozi zbog kojih ne samo u Republici Srpskoj nego ni na nivou BiH nijedan od nadležnih parlamenata nije propisao krivično djelo "zabrane negiranja genocida u Srebrenici", nego je to samovoljno učinio Valentin Incko 2021. godine, najgrubljim kršenjem Povelje UN, suvereniteta BiH, Dejtonskog mirovnog sporazuma i međunarodnog prava u cjelini. Jer, Povelja UN u članu 2 zabranjuje UN-u te svim drugim državama i pojedincima da krše suverenitet države članice UN tako što bi oni nametali svoje zakone toj državi, umjesto njenih institucija koje su jedino nadležne da to čine, jer je to sama srž suvereniteta države koji svakoj državi članici UN garantuje Povelja UN.

Međutim, Željka Cvijanović nikako ne može da prevali preko jezika da takvo nedjelo kakvo je 2021. godine učinio Valentin Incko najstrožije zabranjuje član 2 Povelje UN i da je time Incko pretvorio BiH u svoj protektorat, iako član 78 Povelje UN najstrožije zabranjuje da se to čini prema državama članicama UN.

Da je to rekla, onda je Željka Cvijanović mogla odmah dodati u govoru i ove ključne riječi članovima SB UN: "Vaše ekselencije, zamislite da pojedinac dođe u Vaše države i da Vam umjesto parlamenata Vaših država on svoju volju nametne kao zakon. Sigurna sam da to niko od Vas ne bi prihvatio i ne treba da prihvati. Upravo zato SB UN to ne smije dopustiti da pojedinac radi ni u BiH, jer je i BiH država članica UN jednako kao što su to i vaše države. A upravo se na tu samovolju i kršenje suvereniteta BiH pozivaju oni koji zagovaraju usvajanje rezolucije o Srebrenici, iznoseći neistinu da u BiH postoji 'zakon o zabrani negiranja genocida u Srebrenici', iako Parlament BiH nikada nije donio takav zakon nego je to samovoljno nametnuo pojedinac Valentin Incko najgrubljim kršenjem suvereniteta BiH, njenog Ustava, Dejtonskog sporazuma i Povelje UN".

Nažalost, ni to Željka Cvijanović ne htjede reći, kao što ništa od toga nije napisala ni Vlada Republike Srpske u svom najnovijem izvještaju Savjetu bezbjednosti o stanju u BiH.

Poslije svega ostaje samo žal zbog ovakvih promašaja i propuštenih prilika. Ali i zapitanost ko to zaista stvarno upravlja Republikom Srpskom.

Za Infomedia Balkan
Dr Milan Blagojević, ugledni univerzitetski profesor i doktor pravnih nauka, bivši član Senata Republike Srpske i pravni savjetnik srpskog člana Predsjedništva BiH, sudija Okružnog suda u Banja Luci koji je odbio da primijeni Zakon o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom Bosne i Hercegovine, koji je nametnuo visoki predstavnik u BiH, što je prvi takav slučaj u BiH pravosuđu.

Foto naslovna: Glas Srpske/Dr Milan Blagojević
Izvor: www.infomediabalkan.com

Pratite portal Infomedia Balkan i na društvenim mrežama: Fejsbuk i Tviter