Dr Milan Blagojević za Infomedia Balkan: Zakasnili smo odavno


Dr Milan Blagojević za Infomedia Balkan: Zakasnili smo odavno

Vlada Republike Srpske je na sjednici održanoj sinoć, 17.3.2025. godine, zadužila Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske da u što kraćem roku izradi prijedlog zakona kojim bi se formirala granična policija Republike Srpske i propisali granična kontrola i prelazak državne granice Bosne i Hercegovine na teritoriji Republike Srpske.

Međutim, ovo što čini aktuelna Vlada je ponovo suprotno Ustavu BiH, baš kao što je slučaj i sa nedavno usvojenim zakonom o zabrani djelovanja SIPA-e, Tužilaštva BiH i Suda BiH na teritoriji Republike Srpske.

Naime, davne 2001. godine Republika Srpska, tačnije rečeno poslanici i delegati iz Republike Srpske u Parlamentarnoj skupštini BiH, usvojili su u istovjetnom tekstu zakon tadašnjeg visokog predstavnika Volfganga Petriča, koji je Petrič nametnuo 13.1.2000. godine i kojim je on osnovao Državnu graničnu službu BiH. 

Ona je kasnije, 2007. godine za vrijeme vršenja vlasti Milorada Dodika, samo preimenovana u Graničnu policiju BiH,  Zakonom o izmjeni Zakona o Državnoj graničnoj službi, usvojenom i glasovima  SNSD-a Milorada Dodika u Parlamentarnoj skupštini BiH u martu 2007. godine.

No, da se vratimo u 2001. godinu. Sredinom te godine Parlament BiH je bespogovorno usvojio zakon Volfganga Petriča o Državnoj graničnoj službi BiH.

O toj snishodljivosti prema OHR-u cijelog državnog Parlamenta, a time i poslanika i delegata iz Republike Srpske, ponajbolje svjedoči stenogram sa nastavka Treće sjednice Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH, održane 23.5.2001. godine, koji je dostupan na internetskoj stranici Parlamenta BiH.

U tom stenogramu između ostalog je zabilježeno da je srpski delegat Dragutin Ilić (iz Socijalističke partije) izjavio (str. 50. stenograma): "želim da istaknem da Visoki predstavnik kao nesporni autoritet u BiH i vrhovni autoritet u BiH, treba da ima što manje posla, a imaće ga ukoliko mi budemo radili svoj posao".

Bio je ovo izvod iz stenograma sa nastavka Treće sjednice Doma naroda od 23.5.2001. godine.

Međutim, ta sjednica je počela 25.4.2001. godine, a u stenogramu sa početka te sjednice povodom seta zakona Volfganga Petriča, među kojima je i zakon o državnoj graničnoj službi BiH, zabilježeno je (str. 15) da je srpski delegat Nikola Špirić (tada član PDP-a, a danas Dodikovog SNSD-a) u svojoj parlamentarnoj raspravi između ostalog izjavio: "ja cijenim ulogu i značaj visokog predstavnika, to javno kažem... Ostavite kancelariju OHR-a i Visokog predstavnika po strani. Budimo zahvalni što su ove zakonske projekte uspostavili da život normalno funkcioniše".

U to vrijeme SNSD Milorada Dodika imao je jednog srpskog delegata iz Republike Srpske u Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH. Bio je to Goran Turjačanin, dok su ostali srpski delegati (pored već pomenutih Dragutina Ilića, Nikole Špirića i Gorana Turjačanina) bili Momčilo Novaković (SDS) i Dragutin Rodić (DNS), koji su takođe učestvovali u radu te sjednice Doma naroda.

Nakon što je obavljena rasprava o nametnutom zakonu Volfganga Petriča o državnoj graničnoj službi BiH, Ilija Šimić, tadašnji predsjedavajući Doma naroda, pozvao je delegate da glasaju o tom zakonu, nakon čega je konstatovao:

"Jednoglasno. Zahvaljujem vam, Zakon o Državnoj graničnoj službi smo usvojili" - str. 60 stenograma nastavka Treće sjednice Doma naroda od 23.5.2001. godine.

Zatim je taj zakon objavljen u Službenom glasniku BiH, broj 19 iz 2001. godine.

Tako je, dakle, nastalo ono što se danas zove Granična policija BiH, zbog čega sada nema ustavnog uporišta da se ide u osnivanje granične policije Republike Srpske. Jer, Ustav BiH propisuje (član 3.3b) obavezu entiteta da se u potpunosti pridržavaju zakona za koje su glasali i usvojili ih u Parlamentu BiH, što u konkretnom slučaju znači da nije ustavno da Republika Srpska 2001. godine izglasa osnivanje i rad Granične policije BiH, a da onda 2025. godine osniva svoju graničnu službu.

No, prethodno podsjećanje služi ne samo tome, da se podsjetimo na to da je i Republika Srpska glasala za Graničnu policiju BiH, već služi i kao dokaz naše snishodljivosti prema OHR-u.

Za Infomedia Balkan
Dr Milan Blagojević, ugledni univerzitetski profesor i doktor pravnih nauka, bivši član Senata Republike Srpske i pravni savjetnik srpskog člana Predsjedništva BiH, sudija Okružnog suda u Banja Luci koji je odbio da primijeni Zakon o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom Bosne i Hercegovine, koji je nametnuo visoki predstavnik u BiH, što je prvi takav slučaj u BiH pravosuđu.

Foto naslovna: K3/Printscreen/Dr Milan Blagojević
Izvor: www.infomediabalkan.com

Pratite portal Infomedia Balkan i na društvenim mrežama: Fejsbuk i Tviter