Gledajući danas prije podne, 5. augusta 2019. godine, na HRT1 prenos proslave Dana domovinske zahvalnosti čuo sam mnogo informacija:
• Hrvatska danas slavi: Dan pobjede, Dan domovinske zahvalnosti, Dan hrvatskih boraca i 24 godišnjicu vojno-policijske operacija „Oluja“.
Hrvatska danas slavi pobjedu u domovinskom ratu. Slavi slobodu koja je nastupila nakon četverogodišnjeg terora zla.
U vojno-policijskoj akciji „Oluja“ za samo nekoliko dana oslobođena je većina okupiranih područja.
Operacija „Oluja“ je trajala 84 časa.
Pod zapovjedništvom generala Gotovine agresor je poražen s leđa sa Dinare.
Oslobođeni su Benkovac, Glina, Petrinja.
U veličanstvenoj pobjedi sudjelovalo je 200. 000 boraca, 240 njih je za slobodu dalo svoj život.
Operacija „Oluja“ je vrhunac vrhunca, jer je donijela oslobođenje Republike Hrvatske , ona je donijela i omogućila mirnu reintegraciju, donijela je da Hrvatska bude slobodna i suverena, možda je najvažniji događaj u hrvatskoj istoriji.
• Knin grad simbol Hrvatske pobjede.
Knin najjača utvrda okupatora.
U Kninu je počela srpska agresija na Hrvatsku i u Kninu je i poražena.
Knin nije prekomjerno granatiran, kako je tvrdio Haški tribunal, jer je hrvatska vojska precizno pogađala samo vojne ciljeve.
• Voz agresije iz Srbije koji je krenuo na Hrvatsku iskočio je iz šina već u Vukovaru.
Cilj rata je bio da svi Srbi žive u jednoj državi.
• Hrvatska vojska se spaja sa Armijom BiH, Petim Korpusom na mostu koji je na rijeci Korani u Tržačkim Raštelama.
U Gornjem Viduševcu, pokraj Gline, predaje se Dvedeset prvi Kordunski Korpus, Vojske Srpske Krajine.
• Unatoč poziva državnog vrha da Srbi ostanu, više od 100 000 Srba napustilo je svoje domove.
• Razbijena je blokada Bihaća.
Bihać je bio u okruženju 1.201 dan. Hrvatska vojska je Bihać spasila od nove sramote, spašen je od genocida. Nije tačno da je Bihać zaustavio Srbe da dođu do Zagreba.
U Ogulinu 1993. godine, general Bobetko je formirao “Operativnu grupu Jedan” za deblokadu Bihaća.
Republika Bosna i Hercegovina i Federacije BiH su više puta tražili i dobijali od Hrvatske vojnu pomoć u odbrani Bihaća.
Bez Hrvatske, bez Hrvatske vojske, bez Hrvata u Bosni i njihove pomoći, današnje Bosne i Hercegovine ne bi bilo, tu bi bila Velika Srbija.
• Znalo se da dio međunardne zajednice nije za vojno rješenje i da imaju namjeru da obustave vojne operacije i zato je Hrvatska ubrzala vojnu akciju. Međunarodna zajednica nije imala rješenje za Hrvatsku. Tuđman je obavjestio svijet, poslije razgovora sa međunarodnom zajednicom 3.avgusta u Ženevi, da je vojna akcija jedino rješenje kako osloboditi okupirana područja Hrvatske, i ne želi ga više odlagati.
• SAD nisu pomagale a i ni na koji način učestvovale u operaciji “Oluja”.
• Vraćanjem 10. 000 kvadratnih kilometara teritorije slomljenja je ideja Velike Srbije.
Pobijedila je opcija jedinstvene Hrvatske, a ne podijeljene, u kojoj bi u Kninu bila Velika Srbija.
• Nakon „Oluje“ na vojnom planu u Hrvatskoj više ništa nije bilo isto.
Srpska vojska Krajine je poražena, fizički ne toliko, koliko je poražena njena volja za borbom.
Vojska Republike Srpske je bila isto tako pred kolapsom, a posebno njen Prvi i Peti Korpus koji su bili ovdje u blizini u kontaktu sa hrvatskim snagama.
Odnos snaga u regiji na strateškoj ravni se definitivno promijenio.
Gotovo goloruka Hrvatska se 1991. godine oduprla agresiji, velikosrpskim agresorima, koji su okupirali i uništili jednu trećinu Hrvatske.
• Promjenjena je ravnoteža snaga u bivšoj Jugoslaviji.
Otvorena je mogućnost za rješavanje sukoba u Bosni i Hercegovini.
• Operacija “Oluja” je veličanstvena, velika pobjeda hrvatskih snaga, kojom su osigurani uslovi za povratak preko 400. 000 prognanika, izbjeglica. Operacija u kojoj je poražena ideja stvaranja Velike Srbije. Operacija koja je dovela srpske snage, srpsku politiku za pregovarački sto. Operacija je dovela do trajnog mira na ovim prostorima i do Dejtonskog sporazuma.
Ovo je dio, jedna strana priče o “Oluji”, koju sam zapamtio i zabilježio gledajući danas HRT1. Na RTRS smo juče imali drugu stranu priče o “Oluji”.
Dvije prave medijske “Oluje” o istom događaju.
Nadam se da će vrijeme osvjetliti sve strane događaja koji se zove “Oluja” i da ćemo onda na neki način biti blizu stvarne istine, koja treba građanima sa prostora bivše Jugoslavije, kao jedan od temelja za razumjevanje, mir i pomirenje?
Za Infomedia Balkan - Dušan Šehovac
Mr.sci.Dušan Šehovac, siciolog, živi na Ilidži, lokalni heroj koji razmišlja globalno, svoj i ničiji a sa svima povezan, pokušava da spoji akademsko, aktivističko i ljudsko promišljanje, misli humanistički, aktivno radi na pozitivnim promjenama zajedno sa drugima, voli da bude dio mreže aktivista, rasuđuje i svojom dušom. Obožava da se ne slaže i sa samim sobom!