EU spremila paket pomoći zapadnom Balkanu u suzbijanju korone


EU spremila paket pomoći zapadnom Balkanu u suzbijanju korone

Sutrašnji Samit EU i zapadnog Balkana pod hrvatskim predsjedavanjem EU kao glavnu temu neće imati proširenje, kojim će se Savjet za opšte poslove baviti u junu, već će se tokom video-konferencije prevashodno fokusirati na finansijsku i humanitarnu pomoć partnerskim zemljama u našem regionu zbog virusa korona, rečeno je "Nezavisnim" u ovoj instituciji.

Takođe, napomenuto je da to ne znači da se proširenje neće spominjati u kominikeu, već da je ocijenjeno da je prioritet saniranje posljedica kovida-19 i bavljenje svim temama koje iz toga proističu, poput, kako nam je rečeno, suzbijanja lažnih vijesti i učvršćivanje odnosa EU i regiona. Teme će biti evropske reforme, borba protiv korupcije i kriminala, kao i problem povratka ratnika sa stranih ratišta. Osim toga, istaknuto je da je dogovoreno da lideri zapadnog Balkana tokom video-prenosa u kadru nemaju nikakva državna ili nacionalna obilježja, što se može pripisati traženju Španije, koja ne priznaje Kosovo.

Naglašeno nam je da će 3,3 milijarde evra biti upućeno zemljama partnerima EU u regionu kao pomoć i kroz povoljne kredite, a posebno je ukazano na to da će mala i srednja preduzeća koja imaju probleme u poslovanju zbog korone moći aplicirati za povoljne kredite.

Šefik Džaferović, predsjedavajući Predsjedništva BiH, o samitu je razgovarao s Miroslavom Lajčakom, specijalnim predstavnikom EU, a kako je saopšteno, konstatovali su da je samit prilika da se otvori perspektiva dobijanja kandidatskog statusa za BiH u skorije vrijeme. Njih dvojica su putem telefona razgovarali o nastavku evropskog puta BiH, kao i o inicijativi Predsjedništva BiH da što prije bude sprovedeno 14 preporuka iz Mišljenja Evropske komisije.

Milorad Dodik, srpski član Predsjedništva, danas je u pismu tijelima EU naglasio da je članstvo u EU spoljnopolitički cilj zapadnog Balkana, RS i BiH, a istakao je da je ohrabren činjenicom da je u okviru Evropske unije konačno postignuta saglasnost da se započnu pregovori o članstvu sa Sjevernom Makedonijom i Albanijom.

"Ovo je pozitivan signal za sve zemlje zapadnog Balkana, te u tome vidimo šansu i za BiH u pogledu sticanja statusa kandidata, a potom i kasnijeg napredovanja ka članstvu. Imamo velika očekivanja od predstojećeg samita u smislu potpune rehabilitacije i revitalizacije odnosa EU prema zemljama zapadnog Balkana", naglasio je Dodik i istakao da BiH "ozbiljno shvata analitički izvještaj i mapu puta od 14 prioriteta koje je definisala Evropska komisija", te je izrazio nadu da dogovoreni mehanizam koordinacije može obezbijediti organizovano i sinhronizovano ispunjavanje evropskih obaveza, podsjećajući na unutrašnju strukturu BiH i položaj RS u procesu odlučivanja u skladu s nadležnostima.

Podvukao je i da bi zatvaranje OHR-a pojačalo kredibilitet odnosa BiH i EU, a izrazio je negodovanje i zbog djelovanja stranih sudija u Ustavnom sudu BiH.

Dragan Čović, predsjednik HDZ BiH, koji se u ponedjeljak nije pojavio na koordinacionom sastanku uoči pripreme za samit pod obrazloženjem da nije riješeno pitanje jednakopravnosti Hrvata u BiH, izrazio je očekivanje da će samit ojačati poziciju BiH i EU, ali je istakao da žali što "vjerovatno neće biti jedinstvenog stava iz BiH na ovoj konferenciji".

"Ako i dalje zadržimo retoriku s naglaskom na podjelama u BiH, bojim se da će odnos lidera EU prema nama biti identičan. Nerealno je očekivati da uz sadašnje probleme koje cijela Europa ima zbog pandemije virusa korona netko u EU ima razumijevanja za naše podjele i sukobe", rekao je Čović.

Izvor: nezavisne.com

Pratite Infomedia Balkan i na facebook-u:
https://www.facebook.com/infomediabalkan/?ref=bookmarks