I dan poslije velikog protesta za Vidovdan usledila su masovna hapšenja građana, studenata i aktivista. Upravo zato su studenti i zborovi građana krenuli u akcije “građansnke neposlušnosti”, odnosno blokirali su glavne ulice širom Srbije, a između ostalog i u Beogradu, Čačku, Zaječaru, kao i u Novom Sadu
Istovremeno, građani su krenuli od Višeg javnog tužilaštva ka mostu Gazela i za sada djeluje kao da će barikade potrajati.
Stranka Ekološki ustanak saopštila je sinoć da će ubuduće bojkotovati rad Skupštine Srbije i njeni poslanici neće učestvovati na sjednicama.
Studenti u blokadi Fakulteta organizacionih nauka pozvali su sinoć opozicione stranke da bojkotuju rad Skupštine Srbije
Kako javlja reporterka Nova.rs s lica mjesta, građani su poručili da će podići barikade i šatore na svim mostovima ako vlast ne oslobodi sve pritvorene.
Blokade moraju da traju kako bi imale efekta. Podelite se u smene, uzmite slobodni dan ili bolovanje. Kada ne možete biti tu, donesite vodu i hranu okupljenima. Ako dođe policija, sklonite se bez veće frke. Kad odu, opet blokirajte. Nas je više. Opremite se stolicama i šatorima. Koristite ograde, gume i kontejnere. Ne plašite se jer na ulicama smo zajedno i tako nam ništa ne mogu. Studentima ste sad potrebniji nego ikada. Tu smo do daljnjeg. Tiraniji se na put mora stati”, naveli su sa X naloga studenata u blokadi Fakulteta organizacionih nauka.
Izvor: 6yka.com
Jedan po jedan grad u Srbiji diže barikade: Ustali su Niš, Novi Sad, Čačak, Smederevo, velika kolona u Beogradu blokirala Gazelu
Dan nakon velikog Vidovdanskog protesta, širom Srbije počele su akcije građanske neposlušnosti zbog masovnih hapšenja građana, studenata i aktivista.
Ulice Beograda, Novog Sada, Čačka, Zaječara, Šapca, Pančeva i Valjeva danas su blokirane, a građani poručuju da neće odustati dok se ne ispune njihovi zahtjevi.
Kolone ljudi krenule su od Višeg javnog tužilaštva u Beogradu prema mostu Gazela, gdje su podignute barikade koje, prema svemu sudeći, neće skoro biti uklonjene.
U Valjevu su studenti i građani zajednički blokirali glavne saobraćajnice, dok su se u Šapcu ulice potpuno zaustavile. Slična situacija je i u Čačku, Zaječaru i Pančevu, gdje su građani odlučni da ostanu na ulicama.
I dalje su na snazi isti zahtjevi kao i za Vidovdan, ali kako nezvanično saznaje portal Nova, studenti su sada dodali i novi zahtjev – oslobađanje svih uhapšenih.
Građani poručuju da ovo nije kraj – već početak borbe za slobodu, pravdu i poštovanje demokratskih principa.
Izvor: 6yka.com
Pratite portal Infomedia Balkan i na društvenim mrežama: Fejsbuk i Tviter