Dok se Republika Srpska suočava sa velikim finansijskim deficitima po raznim osnovama, ali i sa najkompleksnijom političkom krizom od Dejtona, nastavlja se praksa plaćanja lobista u svijetu koji bi trebali da poprave ugled Srpske.
Ovaj put, prema pisanju medija, resorno ministarstvo će izdvojiti dodatnih 43 miliona maraka za lobiranje u Americi.
Dodatni novac je predviđen rebalansom budžeta koji je 3. jula ove godine usvojila Narodna skupština.
Tako je, umjesto dosadašnjih 11,6 miliona KM, kako je prvobitno bilo određeno, ministarstvo dobilo 54,9 miliona KM, što je uvećanje za oko 43 miliona maraka.
Iz ministarstva za evropske integracije i međunarodnu saradnju kažu da stavke na koje će se najviše novca potrošiti su predstavništva Srpske u inostranstvu i plaćanje stručnih usluga.
"Povećanje izdvajanja za predstavništva Republike Srpske u inostranstvu djelimično prati promjenu pristupa prema saradnji sa SAD ali je namijenjen i za finansiranje drugih, nepovezanih, aktivnosti koje imaju za cilj jačanje privredne saradnje, saradnje sa dijasporom, te podrške organizaciji i učešću na privrednim forumima u zemljama sjedišta", saopšteno je iz resornog ministarstva.
Ponovo su sve oči uprte u američku administraciju i Donalda Trampa koji je sankcije mogao skinuti i 2017.godine kada je prvi put postao predsjednik, ali nije.
Ipak, mnogi smatraju da je povećanje novca za lobiranje još jedan pokušaj da se neka imena izbrišu sa famozna crne liste.
Da se ide u tom smjeru, može se naslutiti kroz posjete bivših ili trenutnih saradnika američkog predsjednika. Prvi u nizu bio je nekadašnji gradonačelnik Njujorka Rudolf Đulijani koji je bio u Banjaluci dva dana pred izricanje presude Miloradu Dodiku.
Ne zna se koliko je plaćen njegov dolazak ali je činjenica da će svaka marka poreskih obveznika biti upotrijebljena za skidanje sankcija, smatra politički analitičar Tanja Topić.
„Pored toga vidimo i između redova još jedan dodatni ali prioritetni cilj zašto se ulažu ta sredstva da se kod nove administracije Donalda Trampa nastoji izdejstvovati jedna vrsta, ako ne ukidanja kancelarije visokog predstavnika, onda smjena Šmita u vrsti prelaznog perioda, a to bi za sobom povlačilo ukidanje svih odluka koje je ovaj visoki predstavnik donio što otvara politički prostor za dalje političko djelovanje onih koji su usljed istih odluka sankcionisani“, kaže Tanja Topić, politički analitičar.
Nakon Đulijana, u Banjaluku je krajem juna stigao i bivši guverner Ilinoisa i bivši osuđenik zbog korupcije Rod Blagojević.
Očigledno je i on bio tu da bi možda utvrdio nove dodatne uslove preko svoje lobističke kuće RBB strategies, koja je sa Vladom Srpske krajem marta potpisala ugovor o lobiranju u SAD-u.
Ipak, da posjeta ima efekata govori i nova kolumna Blagojevića objavljena za Vašington tajms gdje je između ostalog rečeno da je u toku progon na Milorada Dodika.
Na bespotrebno trošenje novca za lobiranje upozorava se godinama i u Parlamentu Srpske.
Igor Crnadak kaže da i nije toliki problem što se daje novac nego što se ne zna šta su efekti lobiranja.
„Ovde se ostvaruju samo efekti za ličnu korist. Treba dobro pregledati sve ugovore i ko je imao korist finansijsku i pokušavaju se neke stvari ostvariti vezano za sankcije pojedinaca ali je problem kad pogledate šta je efekat za srpski narod i za RS ništa.
Evo bili su delegacija amerikanaca je bila tu prije neki dan, sve je isto neće dozvoliti nezavisnu Srpsku ni bilo kakve promjene u smislu vraćanja nadležnosti koje su otišle na bh nivo“, smatra Igor Crnadak, šef kluba poslanika PDP u NS RS.
Pobjeda Donalda Trampa donijela je čini se neki novi dašak vjetra u Republiku Srpsku da će se popraviti narušeni imidž i ukinuti sankcije rukovodstvu Srpske.
Tako je brže bolje pokrenut sveobuhvatni plan lobiranja, potpisani su novi ugovori sa pet lobističkih kuća.
I možda bi smo i oprostili tolike milione iz naših džepova kada bi nam samo neko od nadležnih objasnio koji su efekti i da li će možda ikada građani imati koristi od potrošenih naših para.
Izvor: rtvbn.com
Pratite portal Infomedia Balkan i na društvenim mrežama: Fejsbuk i Tviter