Kome je smetao Miličević: Duga lista - u vrhu su Dodik, Vučić, Bosić, Šarović, Govedarica, Stanivuković...
„Duboko žalimo što je Milan Milićević emotivno reagovao i u trenutku slabosti, a zbog prljave kampanje vođene i spolja i iznutra, donio ishitrenu odluku koju većina članova Skupštine SDS nije željela, a uvjereni smo ni članstvo SDS“, poručeno je iz ove stranke nakon što je lider podnio ostavku.
Jasno je već svima i vidljivo da je autokratskom režimu u Republici Srpskoj došao kraj. Vidim u Srpskoj demokratskoj stranci mnogo funkcionera koji u tome vide šansu da se što bolje pozicioniraju. Smatram da je ambicija uvijek dobar pokretač, osim ako je nerealna i prevazilazi sopstvene sposobnosti nedovršenih ličnosti, a takvih oko sebe vidim nekoliko. Ali, ambicija kojom ugrožavaš svoju stranku i svoje stranačke kolege je bolesna ambicija, a ja ne funkcionišem na tim principima i tako sam nastojao voditi SDS. Inicijativa o mojoj smjeni kao predsjednika SDS, koju su potpisali i za koju su lobirali neki „stranački prvaci“, jasno mi govori da postoji organizovana ekipa ljudi u vrhu SDS-a, ali i nekih drugih struktura izvan stranke, koja ide direktno u podjelu stranke i njeno slabljenje.
Ovo je dio otvorenog pisma kojim se javnosti obratio Milan Milićević, donedavni lider SDS, koji je u nedjelju, nakon žestoke svađe na sjednici Skupštine ove stranke u Bijeljini, podnio neopozivu ostavku.
Nije slučajno, kako je istakao, da se ovo dešava upravo sada, kad se događaju tektonski poremećaji na političkoj sceni u Bosni i Hercegovini i RS.
„Postoje oni kojima to odgovara, a posebno odgovara ovom režimu i onima koji su na njega oslonjeni, a lažno se predstavljaju patriotama. Već dugo to vidim oko sebe i unutar SDS i nastojao sam to zaustaviti, ali nažalost, neuspješno. Ova podjela unutar SDS je fingirana, vještačka i smišljena, i ona u članstvu ne postoji. Ona postoji među djelom stranačkih funkcionera“, objasnio je.
ROVCI MEĐU SDS PRVACIMA
Dok se predsjednik RS Milorad Dodik smješkao zbog situacije, jer mu višemjesečna kriza u SDS itkako odgovara, javljali su se oni koji su "đonom udarali" bivšeg lidera stranke. Protiv njega otvoreno su bili bivši predsjednik stranke Mladen Bosić, visokorangirani funkcioneri Darko Babalj, Stevo Drapić, Bojan Samardžija, Đorđe Milićević. Na sjednici održanoj 19. juna smjenu su zatražili devet poslanika, sedam načelnika, kao i tri bivša predsjednika SDS. Osim Bosića, protiv Milićevića su radili i Vukota Govedarica i Mirko Šarović.
Dok su oni javno govorili o navodnoj „stagnaciji stranke“, nepoštovanju Statuta, nedovoljnoj zastupljenosti stranačkih funkcionera iz istočnog dijela RS pa se kao zamjena Milićeviću spominjao i Marinko Božović, načelnik Istočne Ilidže s podrškom sarajevsko romanijske i hercegovačke regije, u pozadini je rovarenje imalo potpuno drugu sliku.
Dodiku je smetalo što je opozicija iz RS pregovarala sa „Trojkom“ (SDP, Naša Stranka, NiP) o novoj koaliciji na državnom nivou. Lider SDS 3. juna prisustvovao je i sjednici Upravnog odbora Vijeća za provedbu mira (PIC).
„Sastanak sa ambasadorima Upravnog odbora PIC-a bio je odlična prilika da se iz RS čuje drugačiji glas u odnosu na onaj koji plasira aktuelna vlast. Ne želimo da građani RS budu taoci bilo kakvih sankcija, posebno onih koje bi mogle da ugroze investicione projekte i kapitalna ulaganja. Nemam ništa protiv da kao političar snosim posljedice određenih politika, ali sankcije koje pogađaju razvojne projekte su neprihvatljive.
SDS i ostali predstavnici opozicije iz RS žele dijalog, mir, stabilnost i nastavak evropskog puta BiH. Platforma koju smo potpisali prije mjesec dana sa još devet političkih aktera dokaz je da postoji razum i volja da radimo u interesu svih građana BiH. Sve drugo je kontraproduktivno“, rekao je Milićević tada.
Upozorio je da je ostalo malo vremena za usvajanje evropskih zakona, budžeta i aktiviranje sredstava iz Plana rasta.
„Potrebni su kompromisi koji nikoga ne ugrožavaju. Hajde da se bavimo temama oko kojih postoji saglasnost – evropski zakoni i integritet izbornog procesa. Tako ćemo graditi međusobno povjerenje, a tek nakon toga možemo razgovarati o složenijim pitanjima“, zaključio je tada.
Osim prvostepeno presuđenom predsjedniku RS, Milićević se, podržavajući studente u Srbiji, usprotivio i režimu Aleksandra Vučića. Još 15. marta na platformi X je napisao:
„Mladost Srbije dostojanstveno korača na svom putu za pravdu. Živjeti slobodno!“
Stranačkim kadrovima unutar opozicije „talasanje“ nikako nije odgovaralo. U upravo tom kontekstu, SDS je ranije najavio da će na predstojećim Opštim izborima imati kandidata za Predsjedništvo BiH, ali i predsjednika RS, što je „na nož“ dočekao lider PDP-a Draško Stanivuković, koji sebe vidi baš na ovoj poziciji. Zanimljivo, pobunjeni Govedarica spomenuo je da ga je Stanivuković vrbovao da ga prati na političkom putu.
Dodik je radio u tišini. Na vrata Milićevićeve porodične kuće 9. juna poslao je policiju. Lider SDS je uhapšen.
Čak četiri marice pune policajaca u pancirima pratile su ga na ispitivanje u okviru istrage koja se protiv njega vodi zbog sumnje na krivična djela primanja mita i trgovine uticajem. Oko stotinu okupljenih na protestima, uz prisustvo drugih lidera opozicije, poručilo je pravosuđu u RS da bi trebalo da sudi po pravdi, a ne po narudžbi. Jasno je da je iza akcije „Blok“, u kojoj su još uhapšeni potpredsjednik opštinskog parlamenta Mehmed Dubravac (SDP) i odbornik SDA Meša Jašarević, stajao sam vrh SNSD-a.
U pretresu kuće, koji je trajao 12 sati, istražitelji su našli 400.000 KM, a lider SDS-a poručio da je novac posljednju deceniju štedjelo pet ljekara koji žive pod istim krovom, kao i da je novac dobrovoljno predao.
„Mnogi drugi koji troše desetine miliona od ove zemlje i kupuju vile po Jahorini i Dedinju su na slobodi i biće na slobodi. Ako sam ja žrtva, prihvatam“, poručio je.
S obzirom na to da je akcija, prema informacijama SDS, pripremana mjesec dana, i laik bi rekao – mogli ste to bolje. Naime, republički tužioci objavili su fotografiju zaplijenjenog novca, koji je bio upakovan u omote sa pečatom UniCredit banke.
„Dakle, riječ je o novcu koji je izdala banka, a s obzirom na to da se radi o velikoj svoti novca, čitava ta procedura je morala trajati određeno vrijeme. Dizanje većih suma novca treba unaprijed prijaviti kako bi ga banke prikupile i, kao što je prikazano na slici, pečatirale. Takođe, Miličevićeva supruga Željka vlasnica klinike 'Neo Medica' u Tesliću. Unazad nekoliko godina posluje izuzetno uspješno“, objasnio je list „Oslobođenje“.
Tome u prilog išao je i dokument iz baze Akta.ba.
Nakon pritiska javnosti i krajnje infantilnog istupa onih koji su imali zadatak da ga pritvore, Milićević je pušten.
Kako bilo, SDS će u naredna tri mjeseca voditi predsjednik Glavnog odbora Jovica Radulović, koji nakon Milićevićeve ostavke demonstrativno napustio sjadnicu. Saopštenje stranke stiglo je ubrzo:
"Nakon što je predsjednik SDS dr Milan Miličević, nažalost, podnio ostavku zbog prljave kampanje koja je vođena protiv njega, prema članu 44. Statuta SDS-a strankom će u narednom periodu rukovoditi Jovica Radulović. Ostavkom predsjednika stranka će ući u period konsolidacije i prijevremene unutarstranačke izbore. Odluku o raspisivanju unutarstranačkih izbora donijeće Glavni odbor SDS, u skladu s članom 22. Statuta SDS-a, do kraja avgusta.
Članovi i većina funkcionera SDS ponosni su na dr Milana Miličevića i duboko žalimo što je emotivno reagovao i u trenutku slabosti, a zbog prljave kampanje vođene i spolja i iznutra, donio ishitrenu odluku koju većina članova Skupštine nije željela, a uvjereni smo ni članstvo SDS.“
Piše: Žana Karić Gauk
Foto naslovna: SDS/Milan Milićević, bivši lider SDS
Izvor: zurnal.info
Pratite portal Infomedia Balkan i na društvenim mrežama: Fejsbuk i Tviter