Mitrović utišao Lisabon u 90. minutu i odveo Srbiju na Mundijal! (Foto)

Reprezentacija Srbije plasirala se na Svetsko prvenstvo 2022. godine u Kataru! Srbija je u gostima savladala Portugal 2:1 (1:1) u poslednjem meču kvalifikacija za Mundijal. Srbija je tako osvojila grupu A i otišla direktno u Katar!

Utakmica nije mogla da počne na lošiji način – bio je to horor početak.

Gudelj je izgubio loptu na ivici kaznenog prostora, pošto mu je oduzeo Bernardo Silva i deluje da ga je nagazio prilikom tog starta, ali kasnije prilikom provere nisu reagovale sudije iz VAR sobe, iako su pregledale snimak.

Renato Sančes je ušao sa desne strane i snažnim udarcem pogodio mrežu Rajkovića, pa je Portugal poveo posle samo 100 sekundi igre.

Selektor Dragan Stojković se svađao sa sudijom jer je tražio faul, pa je dobio žuti karton i do kraja nije žustro reagovao da ne bi bio isključen.

Sudija Orsato je malo i vratio za nedosuđen faul, pošto nije dosudio penal u 10. minutu, kada je Veljković odgurnuo Renata Sančesa u kaznenom prostoru i izbacio ga iz balansa dok je prodirao po levoj strani.

Sančes se svađao sa Veljkovićem i sudijom, ali uzalud, dok sudije iz VAR sobe nisu ni reagovale, pa je Srbija dobro prošla.

U 12. minutu je Vlahović pogodio stativu posle sjajnog udarca iz okreta sa 10 metara, da bi mu se u nastavku lopta odbila na nogu i gađao je preko gola.

Prethodno je imao jedan šut takođe iz okreta preko gola, a probao je i Sergej Milinković-Savić glavom, takođe preko gola.

Rajković je u 13. minutu odbranio jak udarac Ronalda sa 20 metara, da bi Gudelj na 19 metara od gola srušio Žotu i dobio žuti karton, pa je tako upotpunio katastrofalnih prvih 15 minuta.

Srećom, Ronaldo je gađao iz slobodnog udarca preko gola, a onda je krenula dominacija Srbije.

Naši fudbaleri su krenuli da melju Portugalce po terenu i napadi su se samo ređali, a prave šanse i opasnog udarca nije bilo sve do 33. minuta.

Tada je kapiten Dušan Tadić dobio loptu na ivici kaznenog, okrenuo se, namestio se, uhvatio Patrisija na pogrešnoj nozi i gađao jako u donji levi ugao.

Golman Rome je odbranio, ali mu lopta ispada iz ruke i prelazi gol liniju, pa je Srbija izjednačila u 33. minutu.

Napadi su se nastavili i Srbija je krenula po potpuni preokret.

Tadić je gađao iz slobodnjaka jako po zemlji, Kostić je iskosa sa leve strane šutirao pored gola, imao je i Sergej jedan pokušaj glavom, korneri su ređali...

Portugal je izdržao do kraja prvog poluvremena i na odmor se otišlo sa rezultatom 1:1.

Tragičar Gudelj je ostao u svlačionici i na teren je od starta drugog poluvremena izašao najbolji strelac Srbije Aleksandar Mitrović.

U 52. minutu je Srbija mogla da primi gol opet na neverovatan način, kao protiv Irske. Renato Sančes je probio po desnoj strani, prošao Pavlovića, ušao u kazneni i zalomio Veljkovića, da bi zatim slabo gađao, a kada je sa druge stative hteo da izbije Lukić, pogodio je Rajkovića i lopta je otišla u korner.

Četiri minuta kasnije, Rajković istrčava i sprečava portugalskog fudbalera da postigne gol, pošto je bio usamljen. Izbio je loptu i sprečio gol.

Rajković je upisao još jednu odbranu u 62. minutu, kada je Sančes gađao sa 20 metara direktno u njega.

Veljković je doživeo povredu prepona i morao je da izađe u 67. minutu, pa je umesto njega u igru ušao Spajić. Ušao je i Nemanja Radonjić umesto Živkovića i Srbija je krenula ultra-ofanzivno u poslednjih 20 minuta.

Vlahović je u 77. minutu imao fantastičnu priliku. Kostić mu je sa leve strane poslao loptu, na penalu je primio, uhvatio volej, ali je pogodio Danila.

Kostić je u 83. minutu dobrim centaršutom pronašao Mitrovića, koji glavom gađa pored gola.

I onda u 90. minutu, gol za pobedu i plasman u Katar.

Ko drugi, nego Aleksandar Mitrović – na sjajan centaršut sa desne strane pogađa levi ugao i odvodi Srbiju u Katar.

Stadion: Luž (Lisabon)
Sudija: Danijele Orsato (Italija)

Portugal: Rui Patrisio – Kanselo, Fonte, Dijaš, Mendeš – Sančes, Danilo, Mutinjo – B. Silva, Žota, Ronaldo

Srbija: Rajković – Milenković, Veljković, Pavlović – Živković, Gudelj (od 46. A. Mitrović), Lukić, Kostić – Tadić, S.Milinković-Savić – Vlahović

Foto naslovna: StarSport
Izvor: b92.net