Najveća kovid afera u Republici Srpskoj! Tehnički a ne medicinski kiseonik za bolesnike na UKC Banja Luka (Video)
Stanivuković: "Otkrili smo novu kriminalnu aferu, ovo je zločin protiv čovječnosti". "Ovo je možda najteža kriminalna afera od kada se bavim politikom. Ono što se radi na Kliničkom centru kad govorimo o kiseoniku koji je najneophodniji je zločin nad čovječanstvom."
Gradonačelnik Banjaluke Draško Stanivuković zakazao je danas pres konferenciju povodom predaje krivične prijave protiv bivšeg gradonačelnika, njegovih saradnika i drugih funkcionera Republike Srpske.
Međutim, kako je kazao, ove prijave mogu pričekati, jer je dobio "ozbiljna saznanja sa svim dokazima o možda najvećem krivičnom djelu od kada traje pandemija korona virusa".
"Ovo je možda najteža kriminalna afera od kada se bavim politikom. Ono što se radi na Kliničkom centru kad govorimo o kiseoniku koji je najneophodniji je zločin nad čovječanstvom."
Uvoznik je firma "TGT" iz Laktaša koja uvozi sav kiseonik za UKC RS, a direktor firme je Stanislav Čađo, bivši ministar. Ova firma ne posjeduje licencu za unutrašnji transport lijekova, niti je registrovana za promet lijekova, kazao je Stanivuković.
"Da li javnost RS, doktori, medicinari, pacijenti i građani znaju da na Klinički centar dolazi kiseonik bez licenci, bez atesta, kontrole serije, bez papira koji potvrđuju kvalitet kiseonika. Medicinski kiseonik zvanično jeste lijek, a ova firma nije registrovana za promet lijekovima. Šta se nalazi u ovim bocama, ne mogu da tvrdim, ali te firme nema u registru firmi koje se bave prometom lijekova na veliko", kazao je Stanivuković.
Dodao je da, prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje, na UKC nije uvezen medicinski kiseonik, već tehnički, industrijski kiseonik.
Od Agencije za lijekove dobijena je informacija da ova firma nije uvezla medicinski kiseonik, kazao je Stanivuković. "Ove firme nema u registru proizvođača lijekova. Direktor ove firme je Stanislav Čađo, a toj firmi je isplaćeno 1 350 000 KM za industrijski, a ne medicinski kiseonik, što su zapanjujući podaci", kazao je on, pozivajući na odgovornost nadležne institucije.
Stanivuković je rekao da je podnio krivične prijave protiv Vlade Đajića, generalnog direktora UKC- a RS, Alena Šeranića, ministra zdravlja i socijalne zaštite RS, Stanislava Čađe, direktora firme "TGT" i Milice Matijević, glavnog republičkog zdravstvenog inspektora.
"UKC RS je isplatio firmi "TGT" 1.350.000 KM i to za isplatu tehničkog, a ne medicinskog kiseonika. Pozivam tužilaštvo da reaguje. Pitam direktora UKC RS da demantuje ovo i ministra Šeranića. Takođe, pitam javnog zdravstvenog inspektora Milicu Matijević da li je izvršena inspekcija tog kiseonika", rekao je Stanivuković.
On je naveo da je "ugovor sa firmom TGT na dva miliona KM".
VIDEO:
Izvor: 6yka.com
Šta je medicinski, a šta industrijski kiseonik?
Industrijski kiseonik je kiseonik koji se koristi u industriji, obično zahtijeva čistoću koja sadrži kiseonik, drugi nemaju potrebe, uglavnom se koriste za zavarivanje, plinsko zavarivanje, plinsko rezanje i tako dalje.
Industrijski kiseonik istovremeno sadrži i štetne gasove poput ugljičnog monoksida i metana. Industrijski kiseonik je gas koji se koristi u industrijskoj proizvodnji i preradi proizvoda.
Za zahtjeve niskog kvaliteta obično je potrebna kvalifikacija od 99% ili više. Tokom postupka kompresije i punjenja, u cilindar se dovodi kisela ili alkalna voda za podmazivanje, što će uzrokovati rđanje unutrašnjeg zida cilindra, zbog čega će gasu boci imati miris.
Medicinski kiseonik se odnosi na upotrebu kriogenog odvajanja za odvajanje kiseonika iz atmosfere za nabavku kiseonika za medicinsko liječenje pacijenata.
Primjenjivo na pomoćno liječenje respiratornih bolesti uzrokovanih hipoksijom (poput astme, bronhitisa, plućne srčane bolesti itd.) I bolesti srca i cerebrovaskularnog sistema (poput koronarne srčane bolesti, infarkta miokarda, cerebralnog krvarenja, cerebralnog infarkta) ublažiti njihov nedostatak.
Može se koristiti i za brzo oslobađanje umora nakon udisanja kiseonika ili intenzivnog mentalnog i fizičkog rada. Stoga je nacionalno odjeljenje za regulaciju lijekova uvijek uključivao medicinski kiseonik kao lijek za upravljanje i potrebna mu je dozvola za proizvodnju i rad medicinskog kiseonika.
Izvor: rtvbn.com
Zvanično: "TGT Tehnogas" nema dozvolu za uvoz kiseonika
Direktor Agencije za lijekove BiH Aleksandar Zolak je u razgovoru za portal Insajder.in istakao da firma TGT Tehnogas Laktaši nije registrovana za promet medicinskog kiseonika u BiH.
„Po mojim saznanjima i saznanjima Agencije, oni su registrovani za promet medicinskih sredstava. Za promet lijekova nisu. A medicinski kiseonik je lijek“, naglasio je Zolak.
Direktor Agencije za lijekove BiH ističe da je u ovom slučaju neophodno razlučiti dvije stvari.
„Jedno je kada je firma registrovana kao nosilac dozvole ili registracije nekog lijeka. To može da bude bilo koje pravno lice. Znači jedan čovjek ili firma može da pronađe neki lijek bilo gdje u svijetu, dobije potrebnu dokumentaciju, podnese Agenciji zahtjev za registraciju tog lijeka i on će ako ispunjava osnovne uslove dobiti registraciju lijeka i biće nosilac dozvole. U ovom slučaju nosilac dozvole za medicinski kiseonik jeste TGT Tehnogas, ali taj TGT Tehnogas nije registrovan za promet lijekova, samim tim i medicinskog kisika“, poručio je Zolak.
Direktor Agencije za lijekove BiH podsjeća da veleprometnici imaju obavezu da godišnji uvoz ili potrošnju lijekova dostave Agenciji, te da po njegovim saznanjima firma TGT Tehnogas to nije učinila.
- Veleprometnici imaju obavezu da godišnji uvoz ili potrošnju lijekova dostave Agenciji. Po našim evidencijama nisu nam prijavili uopšte uvoz, distribuciju i promet medicinskog kiseonika kao lijeka. A to Agencija svake godine dobija od veleprometnika lijekova i onda objavljuje kao javni dokument o potrošnji i javni dokument o registraciji svih lijekova, a javni dokument je i registracija veleprometnika lijekova“, zaključio je Zolak.
Izvor: insajder.in
Službena evidencija Agencije za lijekove BiH: "TGT Tehnogas" NIJE UVEZLA medicinski kiseonik prošle godine
U službenim evidencijama Agencije za lijekove i medicinska sredstva BIH nema podataka da je firma "TGT Tehnogas" uvezla medicinski kiseonik prošle godine, potvrđeno je za portal Srpskainfo u ovoj Agenciji.
Agencija za lijekove i medicinska sredstva BIH (ALMBiH), s obzirom na svoje područje rada i zakonom propisanu nadležnost raspolaže podacima o lijekovima inostranih proizvođača koji su uvezeni u BIH i o lijekovima domaćih proizvođača koje su proizveli i pustili u promet u BiH. Uvoznici i domaći proizvođači dostavljaju izvještaje ovoj Agenciji u tekućoj godini za prethodnu godinu i Agencija na svojoj zvaničnoj web-stranici www.almbih.gov.ba objavljuje godišnji Izvještaj o prometu lijekova (sredinom godine za prethodnu godinu). Tako ne raspolažemo podacima o prometu lijekova u 2021. godini. Uvidom u službenu evidenciju ustanovili smo da “TGT Tehnogas” nije imao uvoza lijeka medicinskog kiseonika u 2020. godini – rekli su iz ove Agencije za Srpskainfo
Gradonačelnik Draško Stanivuković danas je rekao da se u UKC RS isporučuje kiseonik koji nije prošao kontrole, a da je taj posao povjeren firmi koja ima dozvolu samo za uvoz tehničkog, ali ne i medicinskog kiseonika. Naveo je da se radi o ovoj firmi iz Laktaša.
Izvor: 6yka.com
Ministarstvo zdravlja reagovalo na Stanivukovićeve navode o isporuci kiseonika za UKC
Iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS reagovali su na navode gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića, koji tvrdi da u UKC kiseonik isporučuje firma koja ima dozvolu samo za uvoz tehničkog, a ne i medicinskog kiseonika
Iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS reagovali su na navode gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića, koji tvrdi da u UKC kiseonik isporučuje firma koja ima dozvolu samo za uvoz tehničkog, a ne i medicinskog kiseonika, kazavši da firma „TGT“ Tehnogas ima dozvolu za stavljanje u promet medicinskog gasa.
Uvidom u Registar Agencije za lijekove i medicinska sredstva BiH firma „TGT“ Tehnogas je nosilac dozvole za stavljanje u promet medicinskog gasa-kiseonika. Lijekovi koji imaju dozvolu za stavaljanje u promet u BiH, kao što je slučaj sa navedenim lijekom čiji je zastupnik ova firma, su lijekovi čiji su kvalitet efikasnost i bezbjednost dokazani.
Registar Agencije je javno dostupan na zvaničnoj internet stranici te institucije- saopštili su iz Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS.
Oni su dalje naveli da iako Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske nije nadležno za nabavku lijekova i medicinskih sredstava za potrebe zdravstvenih ustanova od početka pandemije marta 2020. godine je učinilo ogromne napore da se zdravstveni sistem u Republici Srpskoj, u prvom redu bolnice, reorganizuju na način da se svi ljudski resursi i kapaciteti stave na raspolaganje za liječenje oboljelih od COVID 19 i da pacijenti dobiju adekvatnu i kvalitetnu zdravstvenu zaštitu.
Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske napominje da se svaka insinuacija i plasiranje zlonamjernih informacija u javnosti može smatrati direktnim ugrožavanjem zaštite zdravlja stanovništva i izazivanjem straha kod pacijenata i njihovih porodica.
Izvor: 6yka.com
Đajić odgovorio na Stanivukovićeve optužbe u vezi sa kiseonikom
Đajić je naglasio da nema straha za pacijente, te da Stanivuković širi paniku i da je zaslužio zbog toga tužbe.
Draško Stanivuković, gradonačelnik Banjaluke, ustvrdio je danas podnoseći krivične prijave ispred Okružnog javnog tužilaštva RS da se na Univerzitetskom kliničkom centru RS za liječenje pacijenata koristi kiseonik koji je registrovan kao tehnički, a ne medicinski, na šta je Vlado Đajić, generalni direktor UKC-a RS, odgovorio da odgovorno tvrdi da je kiseonik koji se koristi za liječenje pacijenata isti onaj koji se koristi u svim bolnicama u Evropi i svijetu.
Đajić je naglasio da nema straha za pacijente, te da Stanivuković širi paniku i da je zaslužio zbog toga tužbe.
"Plaši pacijente, njihovu rodbinu i ovo što on radi je zaslužilo tužbe. On je trebao kao prvi čovjek grada da pomogne i vidi šta nama treba, a ne da priča nešto što nema veze i širi bespotrebnu paniku. Ovo je dokaz da mu nije stalo do građana uopšte. On je prvi u istoriji koji je tužio zdravstvene radnike i porodilje", rekao je Đajić.
Podsjećamo, Stanivuković je danas izjavio da je dobio "ozbiljna saznanja sa svim dokazima o možda najvećem krivičnom djelu od kada traje pandemija korona virusa".
"Ovo je možda najteža kriminalna afera od kada se bavim politikom. Ono što se radi na Kliničkom centru kad govorimo o kiseoniku koji je najneophodniji je zločin nad čovječanstvom."
Uvoznik je firma "TGT" iz Laktaša koja uvozi sav kiseonik za UKC RS, a direktor firme je Stanislav Čađo, bivši ministar. Ova firma ne posjeduje licencu za unutrašnji transport lijekova, niti je registrovana za promet lijekova, kazao je Stanivuković.
"Da li javnost RS, doktori, medicinari, pacijenti i građani znaju da na Klinički centar dolazi kiseonik bez licenci, bez atesta, kontrole serije, bez papira koji potvrđuju kvalitet kiseonika. Medicinski kiseonik zvanično jeste lijek, a ova firma nije registrovana za promet lijekovima. Šta se nalazi u ovim bocama, ne mogu da tvrdim, ali te firme nema u registru firmi koje se bave prometom lijekova na veliko", kazao je Stanivuković.
Dodao je da, prema podacima Uprave za indirektno oporezivanje, na UKC nije uvezen medicinski kiseonik, već tehnički, industrijski kiseonik.
Od Agencije za lijekove dobijena je informacija da ova firma nije uvezla medicinski kiseonik, kazao je Stanivuković. "Ove firme nema u registru proizvođača lijekova. Direktor ove firme je Stanislav Čađo, a toj firmi je isplaćeno 1 350 000 KM za industrijski, a ne medicinski kiseonik, što su zapanjujući podaci", kazao je on, pozivajući na odgovornost nadležne institucije.
Stanivuković je rekao da je podnio krivične prijave protiv Vlade Đajića, generalnog direktora UKC- a RS, Alena Šeranića, ministra zdravlja i socijalne zaštite RS, Stanislava Čađe, direktora firme "TGT" i Milice Matijević, glavnog republičkog zdravstvenog inspektora.
"UKC RS je isplatio firmi "TGT" 1.350.000 KM i to za isplatu tehničkog, a ne medicinskog kiseonika. Pozivam tužilaštvo da reaguje. Pitam direktora UKC RS da demantuje ovo i ministra Šeranića. Takođe, pitam javnog zdravstvenog inspektora Milicu Matijević da li je izvršena inspekcija tog kiseonika", rekao je Stanivuković.
On je naveo da je "ugovor sa firmom TGT na dva miliona KM".
Foto naslovna: insajder.in
Video: rtvbn.com/youtube.com
Izvor: 6yka.com
Pratite portal Infomedia Balkan i na društvenim mrežama: Fejsbuk i Tviter