Neuhapšeni Dodik mirno priprema teren: Neustavni zakoni su uvertira za samostalnu autokratsku RS


Neuhapšeni Dodik mirno priprema teren: Neustavni zakoni su uvertira za samostalnu autokratsku RS

Dok građani gledaju dnevnike po javnim servisima i privatnim režimskim glasilima sa tri strane i šute o vlastitom jadu i bijedi, Milorad Dodik, na primjer, sve nove situacije dočekuje prespreman. Jedan po jedan zakon slaže. Narodna skupština RS uredno ih usvaja, Ustavni sud BiH proglašava neustavnim. Ne buni se puno, u pozadini mirno priprema teren. Za autokratsku državu RS.

Prvostepeno presuđenog predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika niko neće hapsiti. On nesmetano nastavlja putevima korupcije i rušenja ustavnog poretka Bosne i Hercegovine. Ono što nazivamo državnim institucijama zapravo je kasa iz koje milijarde maraka grabe uhljebljeni, podobni kadrovi podvedeni pod kategorije Srbin, Bošnjak, Hrvat. Dodik, zapravo, nikome od njih ne smeta, već im daje prostor da u stanju političkog haosa djeluju svako za svoj interes.

Dok građani gledaju dnevnike po javnim servisima i privatnim režimskim glasilima sa tri strane i šute o vlastitom jadu i bijedi, Dodik, na primjer, sve nove situacije dočekuje prespreman. U momentu kada mu se bude i samo naziralo zeleno svjetlo, proglasiće samostalnost Republike Srpske.

Za taj momenat njemu odani koalicioni partneri po entitetskim institucijama spremili su zakone. Zasad, neustavne. Po Ustavnom sudu BiH. Kada se predsjednik RS usudi da povuče granicu na entitetskoj liniji, tada će i sve odluke sudija postati samo slovo s nekog papira. Isto kao što je nalog za Dodikovo hapšenje postao tek papir paloma karaktera.

Nije ovo ništa novo, mnogo toga iz trenutne prakse desilo se ne tako davno u krvavoj ratnoj istoriji zemlje koja se u posljednje tri decenije, da se ne lažemo, od toga nije pomakla ni za milimetar.

„ZAŠTITA USTAVNOG PORETKA RS“ I KONTROLISANJE „NVO OLOŠA“

Na dnevnom redu Narodne skupštine RS, kojom i dalje nesmetano predsjedava takođe neuhapšeni Nenad Stevandić (Ujedinjena Srpska), danas je trebalo da se nađe Zakon o zaštiti ustavnog poretka RS. Igor Crnadak iz PDP-a rekao je da je povučen iz procedure. Dodik ga svakako neće zaboraviti ili potpuno odbaciti.

„Radi se o formalizovanju tzv. prijekog suda, kojim će svi kritičari režima biti stavljeni pod špijunsko-policijsku kontrolu i na bazi kojeg će se svako ko se ne sviđa vlastima moći brzopotezno strpati u zatvor. Kao prvo, zakon praktično suspenduje sve druge zakone RS, jer se u članu 2. navodi da ako postoji neasaglasnost sa bilo kojim drugim zakonom, primjenjuje se ovaj 'specijalni' zakon.

Ovim diktatorskim zakonom formira se Specijalno tužilaštvo za zaštitu ustavnog uređenja, sa glavnim specijalnim tužiocem na čelu, koji može od svih drugih tužilaštava u RS preuzimati predmete, čime je novo Specijalno tužilaštvo stavljeno iznad svih drugih pravosudnih institucija. Formira se i specijalna tajna služba, odnosno služba za zaštitu ustavnog uređenja, čije se nadležnosti navode u članu 13. RS postaje i zvanično policijska država sa ovim zakonom, uz već poznati kineski softver za nadzor komunikacija građana i praćenje privatnih naloga na društvenim mrežama te uz ukidanje finansiranja političkih partija, koje je već na snazi“, poručio je Crnadak.

Ovaj zakon, istakao je juče, priprema je za „Goli otok 21.vijeka“, a jutros dodao:

"Najzanimljivija informacija iz vladajućih krugova je da je Željka Cvijanović (predsjedavajuća Predsjedništva BiH ne iz reda srpskog naroda, već SNSD-a op.a.) bila protiv ovog zakona i da je ultimativno tražila da se povuče", naveo je Crnadak..

Kod tačke o migrantima naveo je da postoje dvije "nagazne mine":

"Prvo, Dodikov prijedlog je da se odbaci dolazak migranata u RS samo iz Velike Britanije i EU, što otvara mnoge sumnje i ne može biti prihvatljivo. Drugo, u Informaciji se kritikuje opozicija, a stalno se govori o zajedničkom stavu RS oko ovog problema. To je nekorektno i odgovor na sjednici će biti adekvatan".

Milorada Dodika, koji će danas, na primjer, javno reći da je u Srebrenici počinjen genocid, a već sutra, s pozadinom u procjepu, usred Izraela govoriti kako su „bosanski muslimani isto što i Hamas“, ne interesuju ni narod ni entitet, već isključivo vlastiti, milionima maraka zacementirani interes.

Tako će se prema ovoj današnjoj situaciji odnositi i ubuduće.

Ne tako davno njegov ministar pravde, izvjesni Miloš Bukejlović je tobože po RS organizovao javne rasprave o izmjenama Krivičnog zakonika RS, koje su, između ostalog, podrazumijevale kriminalizaciju klevete. Istim dokumentom ukinut je rodni identitet. Dok ih je Milorad iz Bakinaca nazivao „ološem  koji se nakotio, koristeći strana sredstva“, novinari iz cijele BiH su dolazili i obrazlagali zbog čega se sve ovo ne smije desiti.

Ali, desilo se. Iako je sve u fazi mirovanja, u tužilaštvima se nižu krivične prijave protiv onih koji glasno govore i pišu o kriminalu i korupciji vladajućih u RS. Svakako, jednom bi mogli da dođu na Dodikov red. Pripremio je predsjednik i akte o djelovanju nevladinih organizacija i sličnih udruženja u RS. Rado bi kontrolisao kako se finansiraju, šta piše u projektima i kako se misli u tim organizacijama.  

Sve ovo vidio je, gdje drugdje, nego kod Vladimira Putina u Rusiji, Aleksandra Lukašenka u Bjelorusiji, a zavirio je i u Gruziju.

ŠTA SVE DODIK IMA U PONUDI?

Dodikova ponuda zakona je „bogata“. Ustavni sud BiH 29. maja imao je posla. Van snage stavio je Zakon o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija, Zakon o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH, Zakon o dopuni Krivičnog zakonika RS, Zakon o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću RS te druge odluke i zaključke NSRS donesene nakon prvostepene presude izrečene Dodiku.

U saopštenju Suda navedeno je da se ovi zakoni i odluke stavljaju van snage ab initio, odnosno da su ovi pravni akti stavljeni van snage “od početka” i da je time označeno poništenje svih posljedica koje su oni proizveli od njihovog usvajanja.

Pojašnjavajući odluku o stavljanju van snage Zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija, takozvanog zakona o stranim agentima, iz Suda navode da je on u suprotnosti sa odredbama Ustava BiH i praksom Evropskog suda za ljudska prava. Zaključeno je i da su ovim Zakonom uvedene nove kategorije“neprofitna organizacija” i “agent stranih uticaja”, za koje su propisane posebne obaveze i ograničenja te da je na taj način potpuno isključena mogućnost da neprofitne organizacije utiču na predstavnike javne vlasti, čime im je zabranjeno obavljanje osnovne djelatnosti.

Kada je riječ o Zakonu o neprimjenjivanju zakona i zabrani djelovanja vanustavnih institucija BiH, te Zakonu o VSTV RS, sudije su pojasnile da “vraćanje” nadležnosti entitetima sa državnog nivoa nije suprotno Ustavu BiH, ali je za to pitanje nadležna isključivo Parlamentarna skupština BiH. Dodali su da ovi zakoni u potpunosti isključuju državne zakone iz ove oblasti.

Razmatrajući ustavnost dopuna Krivičnog zakonika RS, koje predviđaju kažnjavanje onih koji ne poštuju i ne izvršavaju odluke institucija ili organa RS (Dodik je tražio od srpskih kadrova u državnom, tužilaštvu, Sudu BiH i VSTV BiH da napuste svoja radna mjesta), Ustavni sud je naveo da su stavljene van snage jer nisu u skladu sa ustavnim načelima i ne zadovoljavaju standard kvaliteta zakona.

„Postoji dovoljno razloga koji ukazuju na to da bi provođenje osporenih pravnih akata imalo ozbiljne i neotklonjive štetne posljedice. Te posljedice se ogledaju u postojanju opasnosti od ugrožavanja ustavnopravnog poretka i suvereniteta BiH“, zaključile su sudije...

Da se vratimo na početak. Koliko je bučan, toliko Dodik u pozadini mirno priprema teren. Za autokratsku državu RS.

Piše: Žana Karić Gauk
Foto naslovna: Predsjednik RS/Milorad Dodik
Izvor: zurnal.info

Pratite portal Infomedia Balkan i na društvenim mrežama: Fejsbuk i Tviter