Nije bilo unutrašnjih kontrola u Ministarstvu - Sada Bratićka uspostavlja red


Nije bilo unutrašnjih kontrola  u Ministarstvu - Sada Bratićka uspostavlja red

Prilikom preuzimanja resora Ministarka Bratić je, shodno Zakonu o Državnoj reviziji, zatražila da se u plan za reviziju DRI za 2021. uvrste sva bivša ministarstva koja danas čine Ministarstvo prosvjete nauke, kulture i sporta. Istovremeno je, shodno Zakonu o obligacionim odnosima, angažovala stručna i sertifikovana lica da izvrše uvid u dokumentaciju i poslovne knjige radi uspostavljanja interne kontrole u punom kapacitetu kako bi Ministarka sa pažnjom dobrog domaćina preuzela resore i mogla postupati u skladu sa Zakonom, u slučajevima gdje se budu ustanovile zloupotrebe i druge nezakonite radnje, čega je bilo u sva četiri prethodna resora.

U privatnom sektoru krajnji cilj je sticanje dobiti, a u državnom sektoru očuvanje javnih finanasija i zaštita javnog interesa. I u jednom i u drugom slučaju moraju da postoje jake interne kontrole i stručna, nezavisna i objektivna unutrašnja kontrola. Nova Vlada je postavila programski zahtjev za jačanje funkcije unutrašnje kontrole, ne samo kao savjetodavne uloge, već i kroz nadzor, što je ekspertsko konsultantski tim postavio kao strategiju. Naročito se vodilo računa o usaglašenosti dokumentacije sa zatečenim stanjem, ali i sa propisima iz oblasti prava, ekonomije i interne revizije, kako bi se mogla ponuditi konkretna rješenja, što je i postignuto kroz prethodni dvoipomjesečni rad.
Rukovodstvo Ministarstva prosvjete, nauke, kulture i sporta insistira na punoj primjeni Zakona o upravljanju i unutrašnjim kontrolama u javnom sektoru, što je i postignuto kroz uspostavljanje trostepenog sistema kontrole i nadzora u okviru samog Ministarstva:

I linija nadzora i kontrole kroz načelnike; II linija nadzora i kontrole kroz direktore  direktorata, naročito u odjelima zaduženim za finansije, javne nabavke, investicije i normativno pravne poslove; te III linija nadzora i kontrole kroz nezavisnu, objektivnu ulogu unutrašnje revizije u punom stručnom kapacitetu.

Za ovo kratko vrijeme uvedena je nova matrica odgovornosti u novousvojenom Pravilniku o sistematizaciji po kojoj se žele  smanjiti rizici neetičkog i nedomaćinskog odnosa kod kontrole tokova novca u javnoj upravi, jer starješine Ministarstva insistiraju na tačno utvrđenim pravilima i kriterijumima za namjensku raspodjelu sredstava iz budžeta Crne Gore.
Međunarodni okvir profesionalne prakse koji je u obaveznoj primjeni kod Zakona o unutrašnjim kontrolama u javnom sektoru i standard 1312 Eksterne ocjene od strane nezavisnog eksternog ocjenjivača podrazumjeva da se ove ocjene rade najmanje jednom u pet godina.

Novoformirano Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta nastalo je spajanjem prethodna četiri resora (ministarstva) i sama ta činjenica zahtijevala je dubinsko sagledavanje zatečenog stanja u svim oblastima, a naročito kada je u pitanju materijalno-finansijsko poslovanje i zakonitost akata i poslova koji su preuzeti u različitim fazama realizacije od bivših resora. Koliko god čudno djelovalo, niti jedan od bivših ministara u pomenutim resorima nije se udostojio da izvrši zvaničnu primopredaju dužnosti, nego su se povukli sa svojih radnih mjesta, prethodno uklonivši sve tragove, a naročito one zbog kojih je i bila neophodna primopredajna kontrola, koja je sprovedena i koja je otkrila brojne nezakonite radnje i sumnjive transakcije. Gle čuda, sada je sporno ko je vršio primopredajnu kontrolu i otkrivao ko se sve ogriješio o zakone i novac poreskih obveznika, a ne ko je sa njim nedomaćinski postupao i kršio zakone. Nažalost, sve je vidljivije koliko je ovdje zatrovan medijski prostor  kuknjavom onih koji rehabilituju lopovluk, progoneći njegove gonioce, što nije čudno, jer se radi o onima koji tako doživljavaju javni interes, a što je posebno izraženo ovih dana. 

U cilju sagledavanja razmjera štete i saniranja posljedica, Ministarka je preduzela sve radnje iz svoje nadležnosti da u prethodna dva mjeseca stručna lica izvrše provjere i o tome sačine interne izvještaje, koji su dostavljeni Ministarstvu i u toku je njihova analiza.

Ovi interni izvještaji su ukazali i na inicije za moguće kršenje ZJN i shodno tome već su podnesene neke krivične prijave. Mnogima je jasno zašto se svakodnevno napada Ministarka Bratić i zašto se pokušava dovesti u ravan sa onima protiv kojih je davno trebalo pokrenuti izviđaje i podnijeti prijave. Cijela stručna javnost i pošteni građani su svjesni da se na ovaj način pokušavaju zaplašiti profesionalci, kao i Ministarka, da do procesuiranja određenih lica ne dođe. Na njihovu žalost, uzalud im pokušaji, kompletna novoformirana struktura Ministarstva insistiraće na zakonitom radu i ponašanju, kao i na procesuiranju svih otkrivenih nezakonitosti.

Možda je pravi momenat da ukažemo da bi i DRI, koja je napala gospođu Drašković, zbog učestvovanja u sprovođenju unutrašnje revizije (uprkos činjenici da ima položene sve ispite i stručne kvalifikacije za Unutrašnjeg revizora u javnom sektoru i da je dobila rješenje iz Uprave za kadrove Crne Gore br. 03/2-112/21-992/2 za sprovođenje praktične unutrašnje revizije u Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta, pri čemu joj je saglasnost za sprovođenje unutrašnje revizije dala ministarka po rješenju br. 101-011/21-2385/2 od 6.4.2021), morala da poštuje Zakon i integritet koji propisuje Etički kodeks DRI i da ne dozvoli da članovi Senata uzimaju pomoć i donacije od bivšeg Ministarstva nauke, što je eklatantan primjer sukoba interesa. U tom smislu, rad Ministarstva nauke je taj koji bi mogao da bude predmet revizije.

Možda je upravo to razlog napada, a svakako će biti interesantno na koji način će pojedini mediji sve to ispratiti, te hoće li tu biti pokretanja kakvog izviđaja, navode izvori bliski Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta.

Izvor: Infomedia Balkan

Pratite portal Infomedia Balkan i na društvenim mrežama: Fejsbuk i Tviter