Novi način pljačkanja države i građana - Fantomsko održavanje softvera


Novi način pljačkanja države i građana - Fantomsko održavanje softvera

Novim Pravilnikom priređivačima igara na sreću nametnuta je obaveza plaćanja dodatnih 700 KM mjesečno po uplatnom mjestu, za potpuno fiktivnu uslugu – "održavanje novog softvera", što je skoro 100 puta više od realnog troška. Novac će ubirati monopolistička firma, za račun lokalnih moćnika uz podršku Ministarstva finansija RS

Poslije famozne nabavke respiratora na djelu je još jedan način pljačke države, privrednika i građana - fantomsko odrzavanje softvera po cijeni skoro 100 puta većoj od realne!

Naime, lokalni moćnici u Republici Srpskoj smislili novi način kako da beskrupulozno dođu do novca, i zarad sopstvenih interesa, ugroze na hiljade radnih mjesta, a privredu zemlje gurnu u crnu zonu! Ovoga puta, uz punu podršku Ministarstva finansija RS, uspjeli su da proguraju Pravilnik o tehničkim karakteristikama računarskog sistema za nadzor nad priređivanjem igara na sreću .("Sl. glasnik RS", br. 45/2020)., na osnovu kojeg će se od priređivača naplaćivati, u prosjeku, novih 700 KM mjesečno, po uplatnom mjestu, na ime troškova “održavanja novog softvera”.

Ovaj sramotni akt donesen je bez ikakvog osvrtanja na činjenicu da stari softver radi bez ikakvih problema, da ne postoji nijedna stručna analiza koja bi pokazala potrebu za ovom “inovacijom”. Inače, ni u jednoj zemlji u Evropi ne postoji praksa da priređivači igara na sreću plaćaju ovakav namet!!!

Osnovno pitanje koje se sada nameće je kome je namijenjena razlika između 10 maraka, koliko bi maksimalno mogla da iznosi cijena tog održavanja I fantomskih 700 KM mjesečno po objektu, koliko se novim Pravilnikom nameće priređivačima.

Ovu “prljavu igru velikih brojeva” u industriji igara na sreću država ce hitno morati da zaustavi, jer u protivnom može veoma realno da očekuje na hiljade ogorčenih ljudi koji će dobiti otkaz, na ulicama, jer više neće imati šta da izgube. Jednostavno, legalni priređivači, čije poslovanje je inače novim Zakonom o igrama na sreću potpuno obesmišljeno i onemogućeno, neće moći da izdrže dodatne fantomske namete, koje se gotovo na sedmičnom nivom samo umnožavaju, kroz kojekakve, podzakonske akte i pravilnike.

Inače, u Pravilniku, po već ustaljenoj proceduri, naznačava se da će Ministarstvo nadzor dodijeliti samo jednoj kompaniji koja prođe javni poziv. Samim tim se dodjeljuje monopol jednoj kompaniji koja će ispuniti propisane uslove, čime se iznova krši zakon i Ustav.

Zabrinjavajuće je što će ta kompanija nadzorom imati uvid u sve podatke priređivača igara na sreću, ali i lične podatke samih igrača kao i njegove račune. Priređivačima se, dakle, na meće softver koji je protiv svih evropskih i svjetskih pravila ove industrije.

Pod izgovorom praćenja i analiziranja procesa igranja na svakom pojedinačnom uređaju za igru, odnosno kompjuteru na uplatno-isplatnom mjestu, izabrana monopolistička kompanija će uništiti privrednu granu koja je najredovniji platiša poreza i naknada u RS.

U Ministarstvu finansija RS odlučni su da odsijeku jednu od grana na kojoj sjede, a to jasno pokazuju propisani troškovi koje pripređivač igara na sreću treba da snosi. To je nesumnjivo još jedna u nizu katastrofalnih mjera koje Ministarstvo finansija RS nameće ovoj privrednoj grani i izgleda da po tome želi da bude jedinstveno u svijetu.

Nakon prošlogodišnjeg usvajanja neustavnog i sramnog Zakona o igrama na sreću, još sramnijem tenderu Lutrije RS u kojem je kao partnera izabrala sumnjivu kompaniju iz Švajcarske osnovanu dva mjeseca prije raspisivanja tendera, pa i ova dva mjeseca nemogućnosti poslovanja zbog mjera uvedenih u cilju suzbijanja pandemije virusa korona, te uvođenjem ovakvog Pravilnika, priređivači igara na sreću u Republici Srpskoj nemaju drugog izbora nego da i ne skidaju katanac sa vrata svojih poslovnica.

Novi pravilnici za novu katastrofu

Da situacija bude još pogubnija po legalne priređivače, u pripremi je Pravilnik za prostorno tehničke uslove za aparate za kladionice, kojim bi se praktično poništila  važeća zakonska odredba, po kojoj je dozvoljeno da u jednom objektu za priređivanje igara na sreću budu smješteni i aparati i kladionice. Namjera lokalnih moćnika je, da uz podršku Ministarstva finansija, to ponište i nametnu obavezu da ove dvije vrste igara na sreću MORAJU da se priređuju u potpuno odvojenim objektima, čime bi se legalnim priređivačima nanijela nemjerljiva šteta, jer bi jednog dijela biznisa, praktično, morali da se odreknu, iako su u prethodnih dvadeset godina uložili milione evra u razvoj ove industrije i cjelokupne privrede RS, kaže se u saopštenju ALPIS-a ("Asocijacija legalnih priređivača igara na sreću").

Izvor: Infomedia Balkan

Pratite Infomedia Balkan i na facebook-u:
https://www.facebook.com/infomediabalkan/?ref=bookmarks