Olimpijske hokejaške senzacije: Slovenci i Slovaci pobijedili Amerikance i Ruse!

Nevjerovatnim raspletima danas je počeo olimpijski turnir hokejaša na ZOI u Pjongčangu, jer je reprezentacija Slovenije preokretom stigla do pobjede od  3-2 u produžetku nad SAD-om, a Slovaci su istim rezultatom, ali u regularnih 60 minuta savladali ekipu olimpijskih sportista iz Rusije.

Turnir hokejaša, prvi u posljednjih 20 godina na kojem nema aktuelnih igrača iz NHL-a, počeo je sa dva velika iznenađenja, a trijumfi reprezentacija Slovenije i Slovačke još više dobijaju na težini ako se zna da su Amerikanci protiv Slovenaca vodili 2-0 do 46. minuta, a Rusi protiv Slovaka imali 2-0 već nakon nešto više od četiri minute igre.

No, Slovenci nijesu bili obeshrabreni zaostatkom od 0-2 nakon dvije trećine dvoboja u hokejaškom centru Kvandong. Amerikanci su imali relativno uvjerljivu prednost zahvaljujući pogocima Briana O'Neilla (18) i Jordana Greenwaya (33). U posljednjoj dionici golman Slovenije Gašper Krošelj zaključao je gol, a za preokret su se pobrinula dva Jana. U 46. minutu Jan Urbas je smanjio zaostatak Slovenije. U 59. minutu kapiten Jan Muršak pogodio je za 2-2 i odveo utakmicu u produžetak.

Samo 38 sekundi igre "tri na tri" u dodatnom vremenu bilo je dovoljno Janu Muršaku za drugi pogodak i veliku radost u slovenačkom taboru. Slovenci su za pobjedu zaradili dva boda, a Amerikancima je ostao jedan.

Rusima, pak, nije ostalo ništa, iako su pogocima Vladislava Gavrikova (3) i Kirila Kaprizova (5) stvorili dva gola predosti nakon samo četiri minuta i osam sekundi igre. Iako se tada činilo da će reprezentacija ruskih olimpijaca, sastavljena od igrača tri najbolja kluba KHL-a (SKA iz St. Peterburga, moskovskog CSKA i Metalurga iz Magnitogorska), lako upisati prva tri boda, slovački golman Branislav Konrad više nijednom nije kapitulirao, a njegov suparnik na drugoj strani Vasilij Košečkin triput je savladan.

Preokret Slovacima donijeli su Peter Olvecky (17), Martin Bakoš (18) i Peter Čerešnak (49). Slovačka je sa tri boda prva u grupi B, Slovenija druga sa dva boda, treći SAD s jednim, a posljednja reprezentacija olimpijskih sportista iz Rusije bez bodova.

Olimpijski turnir čini 12 reprezentacija koje su podijeljene u tri grupe. Pobjednici grupa i najbolja drugoplasirana ekipa izborit će direktan plasman u četvrtfinale, dok će preostalih osam reprezentacija razigravati za preostala četiri mjesta.