Ovo su sva finala Lige šampiona u kojima su igrali klubovi iz jedne zemlje

Duel Mančester sitija i Čelsija je osmo finale u istoriji Lige šampiona u kojem se sastaju klubovi iz jedne zemlje.

Fudbaleri Čelsija i Mančester sitija igraće 29. maja u Istanbulu finale Lige šampiona.

Čelsiju će to biti treće finale Lige šampiona u klupskoj istoriji, dok će se Siti prvi put boriti za evropski trofej.

Duel "plavaca" i "građana" je još jedno englesko finale, prvo nakon dvije godine kada je Liverpul sa 2:0 u Madridu bio bolji od Totenhema. Čelsi je već jednom bio akter engleskog finala u Ligi šampiona, 2008. godine u Moskvi kada je tim iz Londona u penal seriji poražen od Mančester junajteda.

Ukupno, duel Čelsija i Sitija biće osmo finale Lige šampiona u kojem se sastaju klubovi iz jedne zemlje.

Prvo takvo finale odigrano je 2000. godine. Rivali su bili Real Madrid i Valensija - bilo je to Realovo 11. finale u klupskoj istoriji, dok je Valensija debitovala u meču za trofej.

Duel na "Stad de Fransu" pripao je Realu, koji je te večeri osvojio osmi trofej u Ligi šampiona. "Merengesi" su slavili 3:0 golovima Fernanda Morijentesa, Stiva Mekmanamana i Raula Gonsalesa.

Tri godine kasnije odigrano je italijansko finale. Na "Old trafordu" u Mančesteru sastali su se Juventus i Milan, a "rosoneri" su slavili nakon izvođenja penala (3:2). U regularnom dijelu i produžecima nije bilo golova.

U penal seriji su na jednoj strani promašili Klarens Sedorf i Kaha Kaladze, na drugoj David Trezege, Marselo Zalajeta i Paolo Montero. Odlučujući penal realizovao je Andrej Ševčenko. Bila je to šesta evropska titula za "rosonere".

Prvo englesko finale odigrano je 2008. godine u Moskvi, a titulu je osvojio Mančester junajted, koji je u penal seriji sa 6:5 bio bolji od Čelsija. U regularnom dijelu bilo je 1:1. "Crveni đavoli" su poveli golom Kristijana Ronalda, a izjednačio je Frenk Lampard.

Tragičar u penal seriji bio je Džon Teri, koji je imao penal za pobjedu, jer je ranije na drugoj strani neprecizan bio Ronaldo. Teri se pri zaletu poklizao i promašio, a kasnije je neprecizan bio i Nikolas Anjelka pa je trofej završio u vitrinama Mančestera.

Njemačko finale na red je došlo 2013. godine. Na "Vembliju" su se sastali Bajern Minhen i Borusija Dortmund, a titulu su osvojili Bavarci, kojima je to bila peta evropska titula.

Bajern je u finalu slavio 2:1, a poveo je golom Marija Mandžukića u 60. minutu. Osam minuta kasnije Ilkaj Gindogan je realizovao penal. Bio je to prvi gol, koji je Bajern primio nakon 432 minuta igre u Ligi šampiona te sezone. Bavarci su do trofeja došli u završnici meča kada je Arjen Roben u 89. minutu savladao Romana Vajdenfelera.

Godinu dana nakon njemačkog, odigrano je još jedno špansko finale. Nedjelju dana nakon šampionske titule u Španiji, prve poslije 1996. godine, Atletiko Madrid je u finalu Lige šampiona igrao protiv gradskog rivala, Reala. I vodio golom Dijega Godina, koji je ranije svojim pogotkom "kolćonerosima" u posljednjem kolu La Lige na "Nou Kampu" donio šampionski pehar.

Ipak, gol Godina u finalu na "La Lužu" nije bio dovoljan, jer je Real u 93. minutu izjednačio pogotkom Serhija Ramosa. Potom se otišlo u produžetke u kojima je Real postigao još tri gola, slavio 4:1 i osvojio desetu evropsku titulu.

Isti rivali sastali su se u finalu 2016. godine, a Real je opet bio bolji, ovog puta nakon boljeg izvođenja penala. Nakon 120 minuta igre bilo je 1:1. Real je vodio golom Ramosa, izjednačio je Janik Karasko, pa se pristupilo izvođenju penala, gdje su bolji bili igrači Reala (5:3). U timu Reala svi igrači su bili precizni, dok je na drugoj strani u četvrtoj seriji Huanfran promašio i postao tragičar.

Posljednje finale u kojem su igrali klubovi iz jedne zemlje odigrano je prije dvije godine u Madridu. Protivnici su bili Liverpul i Totenhem, a slavili su "redsi" 2:0 golovima Mohameda Salaha i Divoka Origija. Bila je to sedma evropska titula za Liverpul.

Izvor: vijesti.me