Režim ustaje otvoreno protiv demokratije: Legelizovani reket i politička korupcija u Republici Srpskoj


Režim ustaje otvoreno protiv demokratije: Legelizovani reket i politička korupcija u Republici Srpskoj

SDS i PDP izigrani su po ko zna koji put, no mnogo veći problem za njih će biti kako nastaviti normalno funkcionisati; ide izborna godina, a teško da će moći, kako to zakon predviđa, sredstva za rad pa i kampanju osigurati „prodajom materijala“, izdavačkom djelatnošću, ili iz članarina. Kratkom retrospektivnom ključnih političkih događaja u RS unazad desetak godina, postalo bi jasno da su se svojim kukavičkim politikama sami doveli u ovu situaciju

Glasovima poslanika vladajuće koalicije u Narodnoj skupštini RS po hitnoj proceduri jučer je usvojen Zakon o finansiranju političkih organizacija.

Odgovor je ovo režima na odluku visokog predstavnika Christiana Schmidta o zabrani finansiranja iz državnog, entitetskih, kantonalnih i budžeta lokalnih zajednica SNSD-a i Ujedinjene Srpske. Visoki predstavnik svojom odlukom sankcionirao je SNSD i US kao ključne nositelje antiustavnog i antidejtonskog djelovanja u BiH.

KAKO BJEGUNAC OD PRAVDE „DISCIPLINUJE“ OPOZICIJU

Kolateralna šteta nastavka obračuna režima, predvođenog prvim čovjekom SNSD-a Milorada Dodika sa Schmidtom, koga RS ne priznaje kao visokog predstavnika, bit će opozicione stranke na entitetskom i lokalnom nivou.

Naime, u članu 7 ovog zakona iz budžeta RS i budžeta lokalnih zajednica bit će pokriveni tek osnovni troškovi poslaničkih, odnosno odborničkih klubova, dok će, s druge strane, sam zakon faktički legalizirati reket i političku korupciju.

„Na taj način nećemo biti u mogućnost platiti ni zakupe sjedišta stranaka, troškove telefona, a o razvoju stranačke infrastrukture i da ne govorim“, kaže za Valter Nebojša Vukanović, predsjednik Liste za pravdu i red i šef kluba poslanika te stranke u Narodnoj skupštini RS.

Koliko je licemjerstvo vlasti najbolje se vidi iz obrazloženja koje je u uvodnom izlaganju dao poslanik SNSD-a Srđan Mazalica.

„Razlog za donošenje ovog zakona leži u mišljenju većine građana da se političke organizacije ne trebaju finansirati iz budžeta, već iz dobrovoljnih priloga građana i članarine“, ustvrdio je Mazalica. 


Foto: RTRS/Mazalica nastavlja da uveseljava javnost izjavama

Bez dodatnog obrazloženja na temelju čega iznosi navedenu tvrdnju, valjda uvjeren da sve ono što kaže bilo ko iz SNSD-a je neupitna istina.

A predsjednik Narodne skupštine RS i predsjednik Ujedinjene Srpske Nenad Stevandić, inače lice s potjernice i bjegunac od državnog pravosuđa, potvrdio je da je zakon zapravo odgovor na djelovanje visokog predstavnika, ali i kazna, kako je kazao, politici opozicije koju je ponovo okarakterisao kao „izdajnike nacionalnih interesa“.

U analizi sadržaja zakona Transparency International BiH upozorava da će se njime stvoriti paralelni sistem i otvoriti veliki prostor za korupciju i zloupotrebe.

„To će omogućiti izvlačenje javnog novca u stranačke kase preko privilegovanih privatnih preduzeća, dok će, s druge strane, teško pogoditi sve stranke koje nemaju kontrolu nad javnim resursima“, upozorili su iz TI BiH.

Podrivanjem institucionalnog poretka stvara se i pravna nesigurnost, jer se uvodi nadležnost Republičke izborne komisije, iako je kontrola finansiranja propisana Izbornim zakonom i Zakonom o finansiranju političkih stranaka BiH i u nadležnosti je Centralne izborne komisije (CIK) BiH.

Efekte ovog zakona, dodaju iz TI BiH, najviše će osjetiti stranke koje nisu na vlasti i koje na ovaj način gube najveći dio prihoda, a osnovna namjera je da se omogući vladajućim partijama da te prihode nadomjeste kroz donacije privilegovanih privatnih preduzeća.

NOVI POLITIČKI CIRKUS

Naime, ovim rješenjem omogućava se da se stranci donira do 100.000 KM, što se direktno kosi sa državnim zakonom koji reguliše ovu oblast. Također, postavljeni su i veći limiti na donacije članova stranke i fizičkih lica, što je u potpunoj suprotnosti sa državnim zakonom. Nadalje, za razliku od važećeg Zakona BiH, ne predviđaju se nikakve zabrane doniranja partija za firme koje posluju sa državom, što praktično znači legalizaciju korupcije i svojevrsnog reketa.

Ti BiH podsjeća kako to u praksi izgleda, pozivajući se na aferu korona ugovori, gdje je jedan od optuženih u ovom predmetu na sudu priznao da je navodno 250.000 KM javnog novca koji je dobio kroz tender odnio u Stevandićevu Ujedinjenu Srpsku.

Koliko su tokom proteklih godina vladajuće stranke novca za svoje potrebe izvukle iz javnog sektora, prije svega iz Elektroprivrede, Šuma RS, Javnih puteva i autoputova… javna je nepoznanica, kao što je pitanje hoće li ikada biti utvrđeno osim po činjenici da sva ova preduzeća grcaju u milionskim dugovima, što je nespojivo s djelatnoću kojom se bave. I što je daleko bitnije, hoće li se nedostajući novac posebno malim koalicijskim partnerima SNSD-a nadokanađivati iz budžeta predškolskih ustanova, javnog zdravstva, i drugih javnih ustanova kojima rukovode.

Branko Todorović, direktor Helsinškog odbora za zaštitu ljudskih prava, ocjenjuje da je ovaj zakon samo kontinuitet dosadašnje prakse u Narodnoj skupštini RS.

„U praksi ovaj zakon bit će teško primijeniti, i ako bude usvojen biće poražavajuće za poslanike koji za njega glasaju. Jednom rječju, još jedan politički cirkus koji će nanijeti mnogo problema Republici Srpskoj, jer se njime urušavaju i uništavaju institucije“, istakao je Todorović. 


Foto: Todorović: „Mislim da je SNSD obećao svojim malim koalicionim partnerima dodjelu sredstava u kešu, daleko od očiju javnosti

Jednako kao i TI BiH, i naš sugovornik upozorava da će ovaj zakon najviše štete nanijeti opozicionim strankama.

„Mislim da je SNSD obećao svojim malim koalicionim partnerima dodjelu sredstava u kešu, daleko od očiju javnosti. U tom krugu cirkulišu ogromne količine novca, stotine miliona, i oni mogu tako funkcionisati i dvije godine“, kaže Todorović.

Kako će, ukoliko im SNSD nije obećao novac iz crnih fondova, bez budžetske podrške nastaviti djelovati male stranke okupljene u vlasti – nije jasno. Naime, njihovi poslanici nisu smatrali da je bitno da se u uključe u diskusiju, pa i slovom i brojem niko od njihovih poslanika i poslanica nije se uključio u diskusiju.

PROVELI ODLUKU „NELEGITIMNOG“ VISOKOG PREDSTAVNIKA

Ipak, pitanje je koliko je sam SNSD spreman dijeliti novac, ili će mu pak biti lakše da „uguši“ DNS, Socijalističku partiju Petra Đokića, DEMOS, Narodnu partiju – Darko Banjac, SPS – Gorana Selaka, ili će pak iz njih preuzeti dio članstva dovoljan za parlamentarnu većinu u RS i na lokalnom nivou, a ostale pustiti niz vodu.

Todorović upozorava da je i ovaj zakon, kao i niz zakona koje je Narodna skupština usvojila od trenutka izricanja prvostepene presude Miloradu Dodiku, RS čini neodrživom, jer je uvodi u pravu anarihiju.

A da te konstatacije nisu daleko od istine zorno je svjedočila sama skupštinska rasprava u kojoj je Stevandić ponovo sipao uvrede na račun Vukanovića, a potom ga, a što je već kontituitet, udaljio sa sjednice. Prijetnje da će biti izbačeni iz skupštinske sale prethodile su obraćanjima i ostalih opozicionih poslanika, odnosno onih koji su ostali u sali tokom rasprave.

Valja podsjetiti da zabrana budžetskog finansiranja političkih stranaka nije uvrštena u dnevni red posljednje redovne sjednice Narodne skupštine, jer nije dobila podršku poslanika kako opozicije tako i dijela vladajuće koalicije.

Da li je to bio tek politički manevar SNSD-a, koji je i predlagač ovog zakona, kako bi se SDS i PDPodobrovoljili i podržali veto članice Predsjedništva BiH Željke Cvijanović, ili ih je, pak, kako su to ustvrdili pojedini opozicioni poslanici, Dodik u međuvremenu „disciplinovao“, teško je procijeniti.

SDS i PDP u svakom slučaju izigrani su po ko zna koji put, no mnogo veći problem za njih će biti kako nastaviti normalno funkcionisati. Jer 2026. izborna je godina, a teško da će moći, kako to zakon predviđa, sredstva za rad pa i samu kampanju osigurati „prodajom promotivnog materijala“,izdavačkom djelatnošću, ili iz samih članarina. Kratkom retrospektivnom ključnih političkih događaja u RS unazad desetak godina, postalo bi jasno da su se svojim kukavičkim politikama sami doveli u ovu situaciju.


Foto: Dejan Rakita/Pixsell/Dodik je po ko zna koji put namagarčio SDS I PDP

Ništa manje važno u cijelom ovom slučaju jeste činjenica da, iako režim u RS-u ne priznaje „nelegitimnog visokog predstavnika“, svi nivoi vlasti u BiH, uključujući i Vladu RS, obustavili su njegovom odlukom finansiranje iz budžeta SNSD-a i Ujedinjene Srpske.

I ma kako se Mazalica trudio za sve okriviti Centralnu banku BiH i slijedom toga i bankarski sistem BiH, nepobitna je činjenica da je vlast RS ipak provela odluku „nelegitimnog visokog predstavnika“.

Piše: Gordana Katana
Foto naslovna: Slobodan Vasković
Izvor: valterportal.ba

Pratite portal Infomedia Balkan i na društvenim mrežama: Fejsbuk i Tviter