Na Fejsbuku se prije dva dana pojavili predloži za članove upravnih odbora i savjeta u budvanskim javnim preduzećima i institucijama kulture koji su izazvali dosta komentara po društvenim mrežama, pišu Dnevne novine.
Među kandidatima za upravljačka tijela našli su se šankeristi, studenti, penzioneri, ugostitelji, treneri… kao i članovi porodica članova građanskog pokreta URA, Demos, Pokreta za promjene, Nove srpske demokratije, SDP-a.
Prema informacijama Dnevnih novina, većina lica čija su dokumenta okačena na društvenoj mreži Fejsbuk, već su izabrana za članove upravnih odbora i savjeta na posljednjoj sjednici Skupštine Opštine Budva, glasovima opozicionih stranaka.
Tako će se u Upravnom odboru Sportsko-rekreativnog centra Budva naći mladić čije je prethodno radno iskustvo šef šanka u jednom budvanskom kafiću.
U Savjetu JP Muzeji i galerije, najstarijoj ustanovi kulture, biće penzionerka sa Cetinja (bivši računovođa, penzionisana 2005. godine), inače članica Glavnog odbora SDP.

Građanski pokret URA je u upravljačkom tijelu Društva za konsalting i inžinjering DO Budva delegirao rukometnog trenera, a u Dnevnom centru za djecu sa posebnim potrebama studentkinju na specijalistističkim studijama FPN u Podgorici.
Studentu Pravnog fakulteta, inače članu Pokreta za promjene, takođe je pripalo da bude u upravljačkom tijelu jednog budvanskog preduzeća.
Među članovima upravljačkih tijela u Sportskom centru i Gradu teatru su članovi najuže porodice Lucije Đurašković, predsjednice budvanskog DEMOS-a.
Dakle, opoziciona vlast u Budvi radi sve ono zbog čega su kritikovali prethodnu vlast u metropoli crnogorskog turizma i što su obećali da će da mijenjaju.
Novi predsjednik opštine Dragan Krapović iz Demokrata je u programu kojim se kandidovao za prvog čovjeka Budve obećao da će “stvoriti ambijent u kojem će najbolja i jedina preporuka biti ispunjavanje traženih uslova na konkursima za zapošljavanje opštinskih funkcionera”, a jedina obaveza “profesionalno obavljanje posla u interesu građana i razvoja Budve”

Krapović je javno zamjerao prethodnoj vlasti i to što su upravne odbore javnih preduzeća “činili članovi vladajućih partija i lica koja su sa njima u rodbinskim i kumovskim vezama, bez obzira na njihovu stručnost”. Sudeći po članovima upravnih odbora i savjeta, Krapović i nova budvanska vlast ne drži obećanja, što već izaziva nezadovoljstvo dijela građana koji su za njih, želeći promjene, glasali.
“Od septembra upozoravam da je bitnije promijeniti način DPS-a od samog DPS-a. Najveće razočarenje su kadrovska rješenja nekih manjih građanskih partija u upravnim odborima na lokalnom nivou, gdje dominiraju nepotizam i nekvalifikovanost”, kaže Dnevnim novinama bivši član SDP-a, danas predsjednik Fondacije “Budva 2020” Ljubomir Filipović.
Demokrate i SNP su, kako kaže, vodile računa da njihovi kandidati u upravnim odborima imaju iza sebe odgovarajuću stručnu spremu, ali kadrovska rješenja, generalno gledano, zabrinjavaju.
“Institucije kulture zakonski uređuju kriterijume za izbor članova savjeta. Mislim da u Muzejima i Biblioteci URA-ini i SDP-ovi kadrovi ne ispunjavaju te uslove. Ovi politički subjekti takvim izborom izazivaju iznenađenje građana i nepovjerenje, posebno prema nekim liderima poput gospođe Božene Jelušić koja sebe, na državnom nivou, pokušava predstaviti kao emancipatora i reformatora cijelog društva, a na lokalnom nivou u potpuno drugačijem svijetlu, kao osobu koja saradnike i funkcionere kandiduje prema rođačkim i stranačkim kriterijumima”, kazao je Filipović.
Ništa nisu postigli za 100 dana
Sagovornici Dnevnih novina koji poznaju prilike u Budvi ističu da nova vlast za 100 dana vladavine ništa od obećanja nije ispunila, niti za to imaju kapaciteta. Osim neiskustva, limitirajući faktor im je nedostatak kadra, što dio kandidata imenovanih u upravnim odborima i savjetima najbolje potvrđuju.
“Vlast u Budvi tek će imati problema, ne samo sa nedostatkom kadra, nego i sa apetitima manjih stranaka, što će neminovno dovesti do podjela u opozicionim redovima”, kažu sagovornici DN.
Izvor: Dnevne novine/CdM


