Stojadin Knežević, prof. za Infomedia Balkan: Zašto sam protiv rudarenja litijuma i ostalih opasnih materija
Objasniću zašto sam protiv rudarenja litijuma, bora i ostalih toksičnih materija, kao i njihove prerade ne samo na Majevici i u Republici Srpskoj, nego i u našoj matici Srbiji, pogotovo u Podrinju i dolini Jadra, jer je rijeka Drina, u koju se uliva Jadar, jedna od „žila kucavica“ naše Semberije.
Vlasti koje za četiri, osam ili više godina nisu u stanju da odrede makar precizne ciljeve privrednog razvoja i naprave strategije tog razvoja, a kamoli nešto drugo, ne zaslužuju da vrše vlast i narod ih, ako želi da opstane na ovim prostorima, mora što prije kazniti na izborima i upravljanje povjeriti drugim političkim subjektima.
Vlast koja šansu za ekonomski razvoj vidi u rudarenju, pogotovo po život opasnih materija i u tehnološkim procesima koji ekstremno zagađuju životnu sredinu je potpuno nesposobna i antinarodna.
Da je, ova vrsta, rudarenja profitabilna i da nudi neku ekonomsku perspektivu, Afrika ne bi bila najsiromašniji dio naše planete.
Šansa za razvoj, ako je neko za njega zainteresovan, je u očuvanju naših vodnih resursa i navodnjavanju Semberije, te proizvodnji hrane, jer će dvadeset prvi vijek preživjeti samo oni narodi i države koji budu imali dovoljne rezerve vode za piće i hrane da prehrane ne samo svoje stanovništvo, nego i za izvoz i naravno oni koji se budu mogli odbraniti od drugih.
Nesmijemo dozvoliti nikome, pa ni Evropskoj uniji, da nas pretvori u svoju rudarsku koloniju i odlagalište nuklearnog i ostalog opasnog otpada, što su njihovi trenutni ciljevi i na čemu intenzivno rade zbog svojih trenutnih interesa.
Niko normalan nije protiv ekonomskog razvoja, pa ni rudarenja recimo uglja i soli ili sličnih, ljudima za život neophodnih materija. Ali, rudarenje onoga što može ugroziti kvalitet vode za piće i život uopšte je nedopustivo.
Semberija je ravnica koja ima najkvalitetnije zemljište za proizvodnju hrane i kojoj je zdrava i nezagađena voda neophodna za maksimalne prinose u toj proizvodnji. Naše vlasti treba da se okrenu maksimalnoj i planskoj pomoći poljoprivrednicima i organizaciji i modelima pomoći našem seljaku a ne njihovom sputavanju i zastupanju interesa stranih kompanija.
Koji su to, za sve ove posleratne godine, voćni zasadi na Majevici koje su pomogle ove vlasti, koji su to proizvodno-prerađivački kapaciteti koji su nikli na Majevici uz pomoć ovih vlasti? Nema ih. Ili se sva ta pomoć može pobrojati na prste jedne ruke. Na Majevici treba razvijati voćarstvo, pčelarstvo, stočarstvo, mljekarstvo, kao i turizam i do sada je Republika Srpska trebala na to područje, za tu namjenu, uložiti milione i milione maraka, a nije ni jedan jedini milion.
Zato sam protiv rudarenja litijuma, bora i ostalih opasnih materija.
Za Infomedia Balkan
Stojadin Knežević, prof., dugogodišnji novinar, medijski radnik i medijski menađžer: Valter-a; Walter-a; Svet-a; Nezavisnih novina; Ekstra magazin-a; Bobar radija; Novinske agencije RS „SRNA“; Infomedia Balkan.....
Foto naslovna: Infomedia Balkan
Izvor: www.infomediabalkan.com
Pratite portal Infomedia Balkan i na društvenim mrežama: Fejsbuk i Tviter