Lider opozicije u Venecueli Huan Gvaido objavio je danas snimak iz vojne baze u blizini Karakasa u kojem je, okružen vojnicima u uniformama i u društvu jednog od opozicionih lidera Leopolda Lopeza, pozvao na vojni ustanak. Ubrzo potom pojavile su se informacije da je vojska izašla na ulice, a portparol Madurove vlade potvrdio je da je puč u toku.
Obje strane tvrde da kontrolišu vojsku. Prema posljednjim informacijima u sukobima je povrijeđeno preko 50 ljudi.
Na našem portalu pratite dešavanja.
22:40 "Spriječen državni udar"
Vlada Venecuele objavila je večeras da je spriječila "mali pokušaj državnog udara organizovanog od strane vojnih izdajnika koji rade sa desničarskim protivnicima".
22:36 Haos ne jenjava
Na ulicama su zapaljene gume i automobili, leti kamenje, plove oblaci suzavca i stanje je i dalje jako haotično u istočnom dijelu Karakasa, javlja AFP.
Na prilazima vojnoj bazi La Karlota, žestoko se sukobljavaju lojalne snage reda s pristalicama Gvaida.
22:32 "Kucnuo je čas. Dvadeset i četiri države su krenule istim putem, više nema povratka. Budućnost je u našim rukama, narod i vojska su ujedinjeni u okončanju uzurpacije", napisao je Guaido na Twitteru.
21.40 Pedeset i dvije osobe završile su u bolnici u Karakasu.
Riječ je o povrijeđenima u jednoj bolnici tako da je ukupan broj možda i mnogo veći, prenosi Index.hr.
21.30 Gvaido van Karakasa?
Kako prenosi američka televizija "Si-En-En", vođa opozicije Huan Gvaido i jedan od njegovih ključnih ljudi Leopold Lopez, koji je jutros pušten iz zatvora, na putu su, a njegov portparol je naveo da idu zapadno od Karakasa ne precizirajući tačno gdje.
21:08 Bolton pozvao na promjenu režima Venecuele
Američki savjetnik za nacionalnu bezbjednost Džon Bolton pozvaoje na "promjenu režima" u Karakasu, pa optužio Kubu da kontroliše trenutnu vlast Venecuele.
20.45 Putem Tvitera javio se i Donald Trump.
Kazao je kako prati situaciju "vrlo pažljivo". SAD je uz narod Venecuele i njihovu slobodu, napisao je Tramp.
20.20 - Navodi o povrijeđenima
Društvenim mrežam kruže objave da među demonstrantima ima povrijeđenih, a britanski "Gardijan" je prenio izvještaj njihove novinarke koja tvrdi da je među njima i dvadesetpetogodišnji Vikrot Zabala koji ima povrede od gumenih metaka duž leđa i po rukama.
Navodno, njega je gađala vojska dok je pomagao ljudima da se sklone sa autoputa.
On je optužio vojsku da nije samo koristila gumene metke, nego da je ispalila i standardnu municiju na demonstrante.
20.00 Upucan je Madurov pukovnik tokom sukoba s demonstrantima, javlja CNN prenoseći riječi ministra obrane.
Do ranjavanja je došlo tokom sukoba na jednoj autocesti.
"U ovom trenutku ulazi u operacionu salu. Opozicione vođe držim odgovornim za ovo", napisao je ministar obrane Vladimir Padrino.
19:13 - Gutereš traži maksimalnu uzdržanost
Generalni sekretar UN Antonio Gutereš zatražio je maksimalnu uzdržanost u Venecueli kako bi se izbjeglo nasilje, rekao je portparol UN Stefan Dužarik:
"Generalni sekretar UN zatražio je danas da sve strane iskažu maksimalnu uzdržanost i apelovao da svi izbjegavaju bilo kakav vid nasilja, te da pokrenu hitne korake ka povratku mira", naglasio je Dužarik, ističući da je Gutereš dostupan za posredovanje ukoliko obje strane zatraže pomoć.
19.09 "Djelimičan poraz nekih vojnika"
Ministar odbrane Venecuele Vladimir Padrino izjavio je da su pojedini pripadnici oružanih snaga te zemlje "djelimično poraženi" u iskazanom nasilnom ponašanju i naglasio da vojni vrh ostaje lojalan Ustavu Venecuele.
Padrino se obratio na državnoj televiziji nakon što su se pojedini članovi Nacionalne garde odazvali pozivu opozicionog lidera Huana Gvaida da ustanu protiv predsjednika Nikolasa Madura, prenosi Rojters.
19.02 "Ovo je samo početak"
Gvaidov ambasador u SAD Karlos Vecio rekao je medijima da je "ovo samo početak", te da se "situacija upravo razvija" i da će se "vidjeti još događaja u narednim satima, ali i predstojećim danima", dok je narod pozvao da ostane na ulicama.
- Ovo nije vojni puč, ovo je ustavna kriza i vodi je narod Venecuele - rekao je, pa poručio Maduru:
"Tvoje vrijeme je prošlo. Venecuela je spremna za promjenu, niko ovo neće zaustaviti".
18.22 Sukobi na ulicama Karakasa i dalje traju. Na više mjesta došlo je do sukoba između demonstranata i Nacionalne garde.
Društvenim mrežama kruži snimak na kojem se vidi kako se jedno vozila zabilo direktno u grupu demonstranata i prešlo preko njih.
17:55 - Moskva upozorava medije
Rusija je oštro osudila današnje izvještavanje iz Venecuele i napomenula da "mediji ne bi trebali da služe kao alatke širenja lažnih vijesti, a sve u cilju pogoršavanja situacije".
17:33- "SAD platile čuvara da oslobodi Lopesa iz pritvora"
Ministar spoljnih poslova Venecuele Horhe Areaza izjavio je danas da su SAD vjerovatno platile stražara kako bi omogućile opozicionom aktivisti Leopoldu Lopesu da pobjegne iz kućnog pritvora, sve u sklopu akcije protiv predsjednika Nikolasa Madura i dodao da će ustanak uskoro biti okončan.
17.25 Potpredsjednik SAD Majk Pens poručio je građanima Venecuele koji su izašli na ulice: "Mi smo sa vama!" nakon što je opozicioni lider Huan Gvaido pozvao vojsku da ustane i izbaci socijalistickog lidera Nikolasa Madura.
16.45 Ministar spoljnih poslova Venecuele Horhe Areaza optužio je Trampovu administraciju da organizuje i podržava puč u Bolivarskoj Republici.
- Trampova administracija očajnički pokušava da kreira unutrašnji sukob u Venecueli. Demokratske institucije Venecuele će biti u stanju da garantuju mir u zemlji - poručio je Areaza na Tviteru.
16.41 Maduro: Šefovi vojske su mi vjerni
Predsjednik Venecuele Nikolas Maduro oglasio se povonom današnjih dešavanja u Karakasu.
- Nervi od čelika! Razgovarao sam sa komandantima svih REDI (Integralni odrambeni regioni) i ZODI (Integralne odbrambene zone) u zemlji, koji su iskazali svoju potpunu lojalnost narodu, Ustavu i domovini. Pozivam na maksimalnu mobilizaciju naroda da obezbjedimo pobjedu. Mi ćemo pobijediti! - napisao je on na Tviteru.
VIDEO:
VIDEO:
Izvor: Blic/Index/Twitter


