Dok Šume RS duguju 127 miliona KM: Softver od 19 miliona ne radi, za održavanje daju još 7,2 miliona KM


Dok Šume RS duguju 127 miliona KM: Softver od 19 miliona ne radi, za održavanje daju još 7,2 miliona KM

Šume RS prošlu godinu završile su sa gubitkom od 14 miliona KM i dugovima od 127 miliona KM. Ipak, uprava je sada odlučila da raspiše tender za održavanje SAP sistema, 7,2 miliona KM. „Prointer“ blizak porodici Dodik, je propao. Njemu je u prethodnim godinama pripao najveći dio budžetskog kolača – oko 19 miliona KM, iako sistem nikada nije profunkcionisao. U početku je planirano da sve košta oko pet miliona. Ko je pokrao novac i zašto nema odgovornih?

Juli, 2023.

„Šume Republike Srpske“ imaju najsavremeniji SAP sistem, koji je ključ rješenja svih problema ovog javnog preduzeća. Stvar će srediti „Prointer“, IT tender firma sa garancijom u liku saradnika Igora Dodika, sina predsjednika RS Milorada Dodika.

„Više neće biti malverzacija. Prikazivani su neki troškovi koji nisu realni, 'Šume' od danas mogu raditi zakonito“, rekao je tada ekspert za softverska čuda, premijer RS Radovan Višković.

Kako ih neće biti kada je njemačka kompanija SAP još u januaru te godine rekla da će partnerstvo sa vlasti bliskom „uspješnicom“ biti okončano do 23. marta te godine?!

Novembar, 2024.

Magija plaćena oko 19 miliona maraka, ključ svih problema - ne funkcioniše.

Vršilac dužnosti direktora “Šuma RS” Slaven Gojković javno kaže da „Prointer“ nema licencu za sistem koji je “prodao”, ali da to nije problem. Najavljuje i dodatne troškove, koji prilikom nabavke nisu predviđeni.

Gojkovića je tada nešto naprasno zaboljelo pa je sa čela preduzeća otišao zbog zdravstvenih razloga. Ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šuimarstva RS Savo Minić takođe je priznao da sistem ne funkcioniše u potunosti i najavio "smjene direktora šumskih gazdinstava u kojima se isti ne primjenjuje".

Godina 2025.

U „Šumama RS“ sve je izgubljeno. Prošlu godinu preduzeće je završilo sa gubitkom od 14 miliona KM, kratkoročnim obavezama od 100 miliona i dugom prema dobavljačima od 27 miliona KM.

Narodna skupština RS ove julske sedmice trebalo je da raspravlja o stanju u javnim preduzećima, ali poslanicima vladajućeg SNSD-a i koalicionih partnera nije se naročito dalo. Ko bi na plus 40 raspravljao o totalnom raspadu?! 

Opozicija je burno reagovala, a poslanik Liste za pravdu i red Nebojša Vukanović verbalno se obračunao sa SNSD-ovim Srđanom Mazalicom i predsjednikom parlamenta Nenadom Stevandićem (Ujedinjena Srpska).

“Oni ne žele da se raspravlja o ovome. Ni u Medeljinu za vrijeme Escobara presuđeni dileri nisu mogli biti direktori javnih preduzeća. I onda se čudimo što su su 'Šume RS' u minusu“, rekao je između ostalog.

Dok su građani po mrežama dijelili snimke ranijih i ove svađe, uprava „Šuma“ je radila. V.d. direktora Blaško Kaurin 30. juna raspisao je tender za održavanje integrisanog informacionog sistema i reaktivaciju SAP licenci. Pritisnut sankcijama, "Prointer" je propao. U red za grabljenje budžetskog novca, i to 7.254.000 KM sa PDV-om će novi „prointeri“. Nema nijednog koji ne može učestvovati, utvrdila je uprava preduzeća.

Ugovor će biti potpisan na godinu dana, nakon što ponuda/e bude/u otvorena/e 14. avgusta. Propalo preduzeće, po izdatim fakturama, plaćaće mjesečno. Odabrana firma mora imati autorizovani partnerski status sa kompanijom SAP. Detaljnim tenderskim opisom traži se tim od 17 stručnjaka sa raznim certifikatima, kao i jedan sudski tumač.

Po potpisivanju ugovora troškovi za nefunkcionalni sistem u Šumama porašće na više od 26 miliona KM. U početku je bilo planirano da sve košta pet miliona. Gdje je novac i zašto za ovu očiglednu pljačku niko nije odgovarao?

ZBOG LOŠEG STANJA RADNICI TRAŽILI SMJENE

Dok oni najbliži vrhu vlasti i dalje nekažnjeno uživaju u blagodetima namještenih javnih poslova, radnici „Šuma“ tek preživljavaju. Sindikat zaposlenih je u januaru uputio zahtjeve ministru Miniću.

Zatražena je smjena pomoćnika ministra za šumarstvo, članova Nadzornog odbora preduzeća, kao i  rekonstrukcija uprave. Radnici su zahtijevali ukidanje prakse davanja trupaca uz odloženo plaćanje i radikalno povećanje cijena visoko vrijednih šumskih drvnih sortimenata.

„Tražimo vraćanje statusa pravnog lica šumskim gazdinstvima, stavljanje moratorijuma na prijem radnika u javno preduzeće te obezbjeđivanje sredstava za stimulativne otpremnine“, stajalo je u saopštenju.

V.d. direktora „razumije probleme radnika“, ali da adresa nije on, već šumarije...

Piše: Žana Karić Gauk
Foto naslovna: Šume RS
Izvor: zurnal.info

Pratite portal Infomedia Balkan i na društvenim mrežama: Fejsbuk i Tviter