Srpska -razvaljena država- Sudije pošmrkale oduzeti kokain: Zašto nema optužnice za akciju -Robokap-?


Srpska -razvaljena država- Sudije pošmrkale oduzeti kokain: Zašto nema optužnice za akciju -Robokap-?

Umjesto 170 grama kokaina navodno pronađenog kod policajca Ivana Šakića na opšte zaprepaštenje u sudskom depozitu nađeni su metalni vijci. Optužnice za akciju "Robokap" nema jer su sudije pošmrkale dokaze ili su se policiji vijci pričinili kao bijela praškasta materija.

Akciju "Robokap" maja 2024. godine MUP RS prezentovao je kao "čistku u sopstvenim redovima" i do danas je pod suspenzijom mladi bračni par policajaca Ivana i Dragane Šakić. Pored "pronađenih dokaza" u vidu narkotika i vage za precizno mjerenje optužnice nema aman 10 mjeseci i kako se čini neće biti podignuta još dugo vremena.

Iz prijedorskog tužilaštva tvrde kako čekaju nalaze vještačenja, no nakon decenija profesionalnog iskustva ne znam kojom naučnom metodom metalni vijci mogu biti opojna droga kokain. Pitanje je u stvari ko je anker vijke slične ovima sa podnaslovne fotografije podveo pod "bijelu praškastu materiju koja svojim izglednom asocira na opojnu drogu kokain", bar po tadašnjem saopštenju policije.

Mnogi prigovaraju mojim tvrdnjama da je jako opasno kad policijske redove "čiste" načelnici PU Prijedor poput Gorana Karana ili Milana Laćmana. No, prilično dugo, detaljno i sveobuhvatno objašnjavam kako su "očistili" načelnika Radenka Bašića, a sad započinjem šokantnu priču oko mladih policajaca bračnog para Šakić. 

Da li nekakva pronađena materija koja izgledom asocira na drogu doista jeste droga preliminarno (skrining) doznaje se istog dana, dok se nalaz vještačenja dobija za sedmicu. I to bez ikakve žurnosti. Policajac Ivan Šakić u pritvoru je proveo pet mjeseci i to zato što Vrhovni sud RS je odobrio produženje dva od traženih još tri mjeseca.

Pritvor je određen po osnovu navoda tužilaštva da je pronađeno oko 170 grama "bijele praškaste materije koja svojim izglednom asocira na opojnu drogu kokain" i trajao je pet mjeseci. OJT Prijedor tražio je produženja pritvora do maksimalnih šest mjeseci i ko zna koliko bi osumnjičenog držali u zatvoru da Vrhovni sud nije dodijelio krajnji rok utvrđivanja polazišnih činjenica.

Polazišna činjenica jeste da to što "asocira na drogu" doista jeste droga i utvrđuje se vještačenjem. Zato je nepojmljivo da tužilaštvo nakon aman 10 mjeseci i nadalje čeka nalaz vještačenja koje je moglo pribaviti vrlo brzo po hapšenju dvoje policajaca i Marka Žujića. Sve više dolazimo do osnovanosti mog stava da su akcije "Roma" i "Robokap" suštinski bile Propalo "pranje biografije" tužilačke bitange Mladena Mitrovića pred preuzimanje nove funkcije u OJT Banja Luka.

U akciji "Robokap" primjena posebnih istražnih radnji na zahtjev tužilaštva i po naredbi suda trajala je šest mjeseci i onda je organizovano "spektakularno" hapšenje sa pripadnicima SAJ-a i žandarmerije, da bi krenuli pretresi i pronalaženje "dokaza koji asociraju na drogu". Oduzeti predmeti odlažu se u sudski depozit, a javnosti se plasira bombastična priča.

Elem, da bi pronađeni i privremeno oduzeti predmeti poprilili dokazni karakter prva procesna radnja jeste tzv. otvaranje predmeta kada tužilaštvo preuzima predmete iz sudskog depozita i predaje policiji radi slanja na vještačenja. Pazite pravosudne bruke, na prijedlog tužilaštva sudovi određuju i više puta produžavaju mjeru pritvora po osnovu navoda da "postoji nešto šta asocira na nešto" - uz kontinuirano izbjegavanje vještačenja.

Ivana Šakića nakon pet mjeseci puštaju iz pritvora, međutim još tri mjeseca nema procesne radnje otvaranja predmeta kako bi se za tih 170 grama utvrdilo je li doista kokain. Zarad prikrivanja surove istine organizuju dva puta otvaranja predmeta i možemo reći na insistiranje osumnjičenog pokreće se procesno i činjenično razjašnjavanje.

Nakon osam mjeseci od hapšenja, odnosno "pronalaženja droge", dolazi do opšteg šoka u sudu kada otvaraju kesu sa famoznim dokazima - kokainom i vagom za precizna mjerenja (neispravnom!). Prvo zapažaju da je obilježavajuća/zaštitna traka zakidana i presjecana na kesi sa dokazima tako da se u istu moglo nešto stavljati ili izvaditi, šta se konstatuje zapisnikom.

Na zaprepaštenje svih prisutnih iz kese vade nekoliko (mislim četiri) anker ili kako se već nazivaju vijci poput ovih sa podnaslovne fotografije. Pa kao: "Čekajte ima još nešto" vade dva zamotuljka oko grama BRUTO MASE nečega praškastog - šta tužilaštvo još uvijek nije izvještačilo. Odjednom preko 170 grama kokaina spade na možebitnih manje od dva grama i nekoliko šarafa bez ikakvog pravnog osnova tu ubačenih.

Ljudi, šta je policija osam mjeseci ranije oduzela i predala u sudski depozit pod sumnjom da se radi o kokainu vrijednom uveliko preko 10.000 KM? Metalne anker ili ma kakve vijke nije moguće podvesti pod "bijelu praškastu materiju koja svojim izglednom asocira na opojnu drogu kokain", a zbog čega je policajcu određen i više puta produžavan pritvor.

Nije dovoljno "dramaturgije"? Idemo dalje: ta navodna droga nije pronađena prilikom pretresa stana nakon hapšenja nego dva mjeseca ranije i to u zajedničkoj krovnoj tarasi zgrade u kojoj Šakići stanuju. Policija je obavila uviđaj, izuzela predmete sa lica mjesta i tek treba razjasniti kada i kako su dostavljeni u sudski depozit.

Naime, nisu mogli biti dostavljeni zajedno sa vagom koju je Šakić predao prije pretresanja stana pošto proizilazi da ih je policija preko dva mjeseca nezakonito držala kod sebe. Uz neizbježno pitanje: šta je uopšte pronađeno, izuzeto ili oduzeto? Pod izgovorom "tajnosti istrage" Šakiću i njegovom advokatu uskraćuju pristup spisu i dokazima, a po mom iskustvo to može trajati četiri i po godine (opisano u tekstu sa gornjeg linka).

Jesu li policijski "stručnjaci" pod načelnicima poput Gorana Karana ili Milana Laćmana umjesto droge radi težine uvalili metalne vijke ili je neko nešto vadio iz deponovanih dokaza valja razjasniti. Ne bi me začudilo da su predsjednica suda Danijela Elankov sa sudijama Predragom Tepićem i Zoranom Milojicom pošmrkala kokain, a onda da su našmrkane bene u kesu stavile šarafe.

Za mnoge njihove sumanute odluke dugo sam tražio racionalno obrazloženje i od ranije sumnjam da konzumiraju drogu, a ovo budi dodatnu skepsu.  Moram dodati kako mi je sa te strane odavno sumnjiv i Mladen Mitrović pod čijom "dirigentskom palicom" se pokreće akcija "Robokap". Ubuduće planiram za svaku procesnu radnju u prijedorskom tužilaštvu ili sudu tražiti da policija sve prisutne podvrgne skriningu na droge.

Odavno na blogu raspravljamo treba li prijedorske inspektore provjeravati na konzumiranja droga i zaista valja naći odgovore kako metalni vijci mogu se pričinjavati kao praškasta materija koja na nešto "asocira". Imate mnoštvo droga sa halucinogenim dejstvima. No, pomenute sudije su mi najsumnjivije i zato stoji ovakav naslov, a sudski depozit se nalazi u njihovom sudu.

Još uvijek tragam šta su policijske i pravosudne bitange izvodile u ovoj akciji, a posebno nakon ujdurme da je policajac Šakić prodavao drogu narodnom poslaniku i savjetniku gradonačelnika. Plasiranje tadašnjih laži vremenski se poklapa sa okončanjem Šakićevog pritvora i još nekim dešavanjima, a odrađeno je na relaciji policija i lokalni moćnici SNSD-a.

Priča je došla do mene i budalasto sam je objavio, no odmah sam provjerio činjenice i priznao da sam oklevetao narodnog poslanika Ognjena Vukojevića, a podrazumijevano i policajca Šakića. Dobra stvar je što sam pohvatao "konce" i krenuo sa obračunom koji pratite mjesecima i koji će trajati koliko god bude trebalo.

Znači, ni slučajno mi nemojte vjerovati da je policajac Šakić pet mjeseci držan u pritvoru zbog 170 grama vijaka, nego se raspitujte, tragajte za istinom i sami razjasnite dileme. Moja malenkost zna zašto mjesecima problematizuje izostanak optužnica za akcije "Roma" i "Robokap", a za ovaj skandalozni događaj u sudu sam čuo odavno i samo sam čekao konkretne potvrde. 

Pritom mi je bilo važno ukazati na skrivenu pozadinu akcije "Vertigo", pa onda objaviti "svjedočenje" Marka Momića o osam mjeseci skiravanja informacija o ubistvu načelnika Radenka Bašića, da bih mogao nastaviti sa daljim razobličavanjem "kadrova" poput Gorana Karana ili Milana Laćmana. Prije negoli pređem na Zorana Šormaza i još neke.

O ujdurmama akcije "Robokap" znam poprilično i planiram dosta toga podastrijeti javnosti, a krećem u mom maniru "laganini" i pitanjima kakva traže odgovore. I traženjem reagovanja "viših organa". Ovi prijedorski sve više su mi sumnjivi na ovisnosti o narkoticima, a najgore je što to mogu dokazivati presudama, rješenjima i inim pravnim aktima pomenutih nosilaca pravosudnih i policijskih funkcija. 

Takve budalaštine u načelu čine teško drogirane osobe - uobzirujući nebrojeno halucinacija i "asocijacija" kakvima sam lično svjedočio. Kažem im da djeca uzrasta obdaništa ne bi vjerovala u bajke zbog kakvih me godinama povlače po sudovima, no djeca ne konzumiraju narkotike i vladaju zdravim razumom.

U konačni ističem kako je prošla puna godina od pronalaženja tih famoznih 170 grama kokaina ili šarafa, a vajni tužioci još uvijek se vade na "čekanje" nalaza vještačenja. Možda je dilema na pitanju: da li angažovati vještaka hemijske ili mašinske struke? Ili rade nekakvo multidisciplinarno vještačenje? Iliti su "odvalili" od tolikog pošmrkanog kokaina pa bi trebalo uključiti i psihijatre? Nastaviće se...

Piše: Borislav Radovanović
Izvor: radovanovicborislav.blogspot.com

Pratite portal Infomedia Balkan i na društvenim mrežama: Fejsbuk i Tviter