Zabranjenim oružjem na mladost: Kome su vlast i kriminal važniji od zdravlja hiljada mladih ljudi (Video)
"Zvučni top marke Dženezis, američke proizvodnje, koji je uvezen najvjerovatnije preko Izraela i preko firme Jugoimport", kaže Božo Prelević u razgovoru za TV Nova S. Jedino je logično da je to oružje uvezeno za potrebe MUP Republike Srbije, prema nekim informacijama 2022. godine, ali bez ikakve zakonite procedure.
Zvučni top je zabranjen u Americi, ali i u Srbiji, jer "zvučni top ne postoji u Zakonu o policiji", kaže Prelević. Ovo sofisticirano oružja oštećuje ljudski sluh, vid, pejsmejkere ugrađene iz zdravstvenih razloga u ljude, izaziva pucanje kapilara u mozgu i tijelu, dezorijentaciju i može da ostavi teže posledice po ljudsko zdravlje.
Korišten je u SAD dva-tri puta nakon čega je kada su ustanovljene posledice koje izaziva zabranjena njegova upotreba. Sinoć je najvjerovatnije korišten vrlo-vrlo kratko, sa minimalnom snagom, sa željom da se pošalje poruka da se ova vlast u Srbiji neće povući, bez obzira na sav kriminal i ubistva koja taj kriminal izaziva, te na sveopštu pobunu naroda, kao revolt na sve to.
"Dana 15. marta 2025. godine, mirni demonstranti u Beogradu, dok su odavali počast stradalima na Železničkoj stanici u Novom Sadu, bili su meta upotrebe zvučnog topa (LRAD) – uređaja koji, kada se ne koristi u komunikacione svrhe, predstavlja sredstvo prinude sa potencijalno ozbiljnim posledicama po zdravlje. LRAD emituje ekstremno glasne i potencijalno štetne talase koji mogu izazvati trajna oštećenja sluha, dezorijentaciju i druge ozbiljne zdravstvene posledice. Postoje ozbiljne indicije da su demonstranti bili izloženi ovom sredstvu bez upozorenja i bez opravdanja.
Ovo nije samo napad na pravo na protest, već i kršenje osnovnih ljudskih prava zagarantovanih međunarodnim konvencijama. Prema Univerzalnoj deklaraciji o ljudskim pravima UN, Međunarodnom paktu o građanskim i političkim pravima (ICCPR) i Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima, čija je Srbija potpisnica, svako ima neotuđivo pravo na mirno okupljanje i izražavanje mišljenja bez straha od represije.
Međunarodni pakt o građanskim i političkim pravima (ICCPR) je pravno obavezujući dokument i Srbija, kao naslednica bivše Jugoslavije koja je potpisala Pakt, u obavezi je da uskladi svoje zakone sa ovim međunarodnim standardima.
Srbija kao članica navedenih međunarodnih institucija i potpisnica međunarodnih ugovora dužna je da svojim građanima garantuje pravo na slobodu okupljanja i izražavanje mišljenja. Upotreba nedozvoljenih sredstava protiv civila predstavlja ozbiljno narušavanje ustavnih i međunarodno priznatih prava građana, što zahteva hitnu reakciju međunarodnih tela".
Ovo se kaže u propratnom tekstu internet peticije, kojom se prikupljaju potpisi za djelovanje prema, u tekstu pomenutim, međunarodnim institucijama.
VIDEO:
Piše: Infomedia Balkan
Foto naslovna: Printscreen/Nova S/YouTube
Video: Nova S
Izvor: Infomedia Balkan
Pratite portal Infomedia Balkan i na društvenim mrežama: Fejsbuk i Tviter